Ako se nešto ne učini na zaštiti sredina u kojima se njima govori, većina svjetskih jezika će do kraja ovog vijeka izumrijeti, tvrde naučnici.
Sa industrijalizacijom “divljih“ predjela, paralelno sa izumiranjem živih vrsta, izumiru i jezici kojima se u ovim krajevima govore, i to zastrašujućim tempom, konstatuju istraživači sa Državnog univerziteta Pensilvanije (SAD), koji su došli do procijene da bi do kraja vijeka sa lica zemlje moglo nestati čak 50 do 90 odsto jezika kojima se trenutno govori na našoj planeti.
Zajedno sa ovim jezicima, nestaju i priče i kulture koje su jedinstvene i karakteristične samo za njih, a njihovo mjesto zauzima industrijska “svjetska kultura”, zajedno sa jezicima vezanim za modernu industrijsku privredu.
Istraživanja, naime, pokazuju da se sedamdeset odsto svjetskih jezika govori u oblastima sa velikim biodiversitetom živog svijeta - najugroženijim mjestima na planeti.
Na 32 ovakva mjesta, raspoređena po svim kontinentima osim Antarktika, na kojima živi i 43 odsto vrsta kopnenih kičmenjaka, naučnici su konstatovali postojanje 3.202 zasebna jezika - gotovo polovine ukupnog broja jezika koj se govore na Zemlji.
U još 5 područja velikog biodiversiteta konstatovana su još 1.622 jezika, od kojih su neki jedinstveni samo za tu oblast, dok druge govori relativno mali broj ljudi, što znači da su već na putu da izumru.
Bonus video: