Udruženje dermatovenerologa Crne Gore (UDVCG) planira da u saradnji sa plastičnom hirurgijom i onkologijom, u srijedu, 9. maja oformi konzilijum za maligne melanome (MM) Crne Gore sa ciljem da osobama oboljelim od MM, na teritoriji naše zemlje, pruži kompletnu stručnu i medicinsku pomoć, izjavio je za “Vijesti” predsjednik UDVCG dr Predrag Štilet.
Ujedno, UDVCG će 11. maja organizovati besplatne preglede, bez uputa, za sve zainteresovane pacijente koji imaju neku sumnjivu promjenu na koži, najavio je on.
Na taj način će UDVCG obilježiti panevropsku kampanju Euromelanoma, koja se bavi prevencijom raka kože s ciljem da pruži informacije o prevenciji, ranoj dijagnostici i liječenju te bolesti, koja se godinama, tokom maja, obilježava u 29 evropskih zemalja, uključujući zemlje regiona.
Nakon formiranja konzilijuma, UDVCG će potpisati protokol o saradnji sa klinikom za kožne i spolne bolesti “Bolnica sestre milosrdnice” u Zagrebu, najreferentnijom ustanovom za MM na prostorima bivše YU, a na čijem je čelu prof. Mirna Situm.
“Dogovoreno je da u maju, dok traje kampanja Euromelenoma, profesorka Situm dođe u Crnu Goru i održi predavanja na temu MM”, kaže predsjednik UDVCG .
Podatke o broju oboljelih od malignog melanoma u Crnoj Gori u Udruženju nemaju.
Koža ima neizbrisano pamćenje izloženosti UV zračenju
Najrizičniji faktor u razvoju svih zloćudnih tumora kože, pa tako i MM, navodi dr Štilet, je izloženost ultraljubičastim zracima.
Poseban rizik imaju osobe koju su u djetinjstvu imale opekotine od sunca, te one koje povremeno, intenzivno borave na suncu ili se izlažu vještačkim izvorima UV zračenja.
“Koža ima neizbrisano pamćenje izloženosti UV zračenju i kroz godine nagomilava oštećene ćelije koje se ne mogu više popraviti. Osobe svjetlije puti, posebno riđe (I i II fenotip kože), spadaju u posebno rizičnu grupu”, navodi predsjednik UDVCG.
“Koža ima neizbrisano pamćenje izloženosti UV zračenju i kroz godine nagomilava oštećene ćelije koje se ne mogu više popraviti"
Riziku od opakog oboljenja izložene se i osobe koje u porodičnoj istoriji (najbliži srodnik) imaju melanom ili neki drugi zloćudni tumor kože; osobe sa atipičnim melanocitnim mladežima ili sa džinovskim kongenitalnim mladežom; osobe koje imaju više od 100 mladeža kao i osobe koje imaju više od 5 mladeža većih od 5 mm.
“Melanom se klinički ispoljava nepravilnom pigmentiranom makulom ili plicom. Sadrži istovremeno više od dvije boje ili nijanse boje, najčešće mrku, crnu, braon, crvenu, plavu i sivu. Granice tumora su nepravilne sa nareckanim ivicama, a tumor je u cjelini uvećan. Kasnije do izražaja dolazi nodularna (čvor) forma, ulceracija i krvarenje iz tumora. Melanom se može pojaviti bilo gdje na tijelu”, navodi dr Štilet.
Samopregled
Dr Štilet navodi da je najjednostavniji način otkrivanja melanoma u ranom stadijumu, prepoznati znake ABCDE pravila samopregleda. Znaci su sljedeći:
A – asymmetry (asimetrija) -ako povučete liniju kroz sredinu promjene vidjećete da dvije polovine nijesu simetrične
B – border (ivica) – nepravilna, izreckana ivica
C – color (boja) - različita prebojenost mladeža. Prisustvo više boja (mrka, crna, braon, crvene, plava, sivo-bijela)
D – diameter (dijametar) - ukoliko je mladež veći od 6 mm u promjeru
E – evolution (evolcija) - promjena boje, oblika, veličine, izgleda, vertikalni rast, pojava svraba ili krvarenja.
Ako se na mladežu primijeti jedan ili više navedenih promjena obavezno se treba konsultovati sa dermatologom, upozorava on.
Prevencija
Kada je riječ o prevenciji, prije svega treba izbjegavati intenzivno i direktno izlaganje suncu, te vrijeme provoditi u hladu.
Posebno treba povesti računa, priča dr Štilet, o odjeći, nositi odjeću od gusto tkanog materijala, majice, košulje dugih rukava, te šešire, kačkete sa što većim obodom. Dr Štilet preporučuje antisolarne kreme.
Posebno treba povesti računa o odjeći, nositi odjeću od gusto tkanog materijala, majice, košulje dugih rukava, te šešire, kačkete
“Koristite vodootporne sa zaštitnim faktorom koji je označen sa SPF, koji mora biti minimum 15 za odrasle i minimum 30 za djecu. Nanositi ih 15 do 20 minuta prije izlaska iz kuće i zatim ponovo nanijeti nakon 2 do 4 sata, u zavisnosti od faktora, čak i tokom oblačnog dana i obavezno poslije kupanja ili obilnog znojenja. Antisolarna sredstva ne treba koristiti da bi se produžio boravak na suncu, već da biste zaštitili vašu i kožu vašeg djeteta od štetnog dejstva UV radijacije. Solarijum posebno izbjegavati”, upozorava predsjednik UDVCG.
Besplatni pregledi
Prema riječima dr Štileta, besplatne preglede u petak, 11. maja, radiće sljedeći ljekari:
1. Dr Predrag Štilet, specijalistička ordinacija “Dr Štilet” Herceg Novi i poliklinika “Mansa medika” Tivat
2. Dr Jelka Milić, Opšta bonica Kotor
3. Dr Maja Mališić, Dom zdravlja Budva.
4. Dr Olivera Kovačević, specijalistička ordinacija ”Dr Kovačevic” Budva
5. Dr Ranka Vukašinović, Klinika za kožne i venerične bolesti KBC Podgorica
6. Dr Velimir Kaluđerović, Klinika za kožne i venerične bolesti KBC Podgorica
7. Dr Milena Đurović, Klinika za kožne i venerične bolesti KBC Podgorica
8. Dr Nataša Vukotić-Đuričanin, Klinika za kožne i venerične bolesti KBC Podgorica
9. Dr Branko Stanić, Opšta bolnica Pljevlja
10. Dr Svetlana Vučeković, privatna specijalistička ambulanta “Dr” Podgorica
Galerija
Bonus video: