Svima nam je poznat onaj osjećaj treperenja cijelog tijela na početku veze, odnosno zaljubljenosti koji izazivaju hemijske reakcije u mozgu, koje mogu, ako imate sreće da vode do intenzivnije i dugoročnije emocije - ljubavi. Ali, kako vrijeme prolazi, može se desiti da ljubav počne da kopni, a da njeno mjesto polako, gotovo neprimjetno zauzme poštovanje prema partneru i svemu što ste zajedno prošli.
Ipak, uprkos ovom raširenom vjerovanju, naučnici kažu da takav razvoj događaja ne mora uvijek da se odigra, odnosno da prava, iskrena ljubav s početka veze može istim intenzitetom da plamti i posle više decenija.
Naučnici sa Stoni Bruk univerziteta sproveli su istraživanje u kojem su učestvovale 274 osobe koje su u braku u trenutku sprovođenja studije bile najmanje deset godina. Od ispitanika se očekivalo da odgovore na pitanja u vezi sa svojim osjećanjima prema partneru, a rezultati su iznenadili psihologe.
Oko 40 odsto ispitanika izjavilo je da osjeća "vrlo intenzivnu ljubav prema partneru", 13,4 odsto njih svoja osjećanja opisalo je kao "snažna", a 26,2 odsto ispitanika reklo je da je još "prilično zaljubljeno" u supružnika.
Kada je trebalo da definišu svoja osjećanja, ispitanici su ih opisivali kao kombinaciju "pozitivnih i dobronamernih misli", "ljubaznosti prema supružniku", "seksualnih odnosa" i "opšteg osjećaja sreće i zadovoljstva".
Analiza dobijenih rezultata pokazala je da intenzitet osjećanja donekle slabi poslije 20 godina braka, ali se deceniju kasnije ponovo pojačava.
Ispostavilo se, takođe, da postoji razlika među polovima koja utiče na doživljaj ljubavi. Za muškarce je važno da često razmišljaju o partnerki i da sa njom uživaju u zajedničkim aktivnostima, dok je ženama, vjerovali ili ne, za sreću potrebno da imaju neku vrstu "slobodnog prostora".
Ispostavilo se da snažniju ljubav prema suprugu osjećaju žene koje imaju hobije u kojima uživaju same ili posao koji vole i koji ih ispunjava, piše "Dejli mejl".
Bonus video: