Muškarci koji puše pate od bržeg gubitka moždanih funkcija od nepušača njihovih godina. Njihova kognitivna sposobnost opada brže nego nekome ko je deset godina stariji i izbjegava duvan, tvrde britanski naučnici.
U velikoj, dugoročnoj studiji, britanski naučnici su otkrili da postoji veza između opadanja kognitivnih sposobnosti i pušenja i kod žena i muškaraca i da je ova navika vezana za kognitivne teškoće koje počinju da se pojavljuju već u 45. godini.
Istraživanje pokazuje da postoji već veliki broj dokaza o dugoročnoj opasnosti od pušenja. Prema ovoj navici svjetska zdravstvena organizacija se odnosi kao prema ''jednoj od najvećih pretnji javnog zdravlja sa kojom se svet ikada susreo''. Pušenje prouzrokuje rak pluća, koji je najčešće fatalan, kao i druge hronične respiratorne bolesti. Ono je takođe i najveći faktor rizika za kardiovaskularne bolesti.
''Svjesni smo bili da je pušenje faktor rizika respiratornih oboljenja, raka i kardiovaskularnih bolesti, ali ova studija pokazuje da pušenje ima i štetan uticaj na kognitivne sposobnosti i to je već evidentno u 45. godini'', rekla je Severin Sabija sa londonskog koledža, koja predvodi ovu studiju.
U intervjuu za Rojters ona je rekla da polovi različito reaguju na duvanski dim i da se to možda može objasniti većom količinom duvana koju su muškarci unosili u sebe ili činjenica da je značajno manji procenat žena koji je bio uključen u ovo istraživanje.
Sabijin tim tražio je moguće veze između istorije pušenja i pada kognitivnih sposobnosti u preslasku iz srednjih godina u starost na osnovu podataka od 5.099 muškaraca i 2.137 žena koji učestvuju u projektu pod nazivom ''Vajthol 2''.
Prosječna starost onih koji su deo studije je bila 56 godina, kada su uradili prvu kognitivnu procjenu. Studija je sprovela šest kognitivnih procjena na onima koji puše preko 25 godina i tri kognitivne procjene na onima koji puše više deset godina i otkriveno je da je pušačima kognitivna sposobnost opala brzo kao nepušačima koji su deceniju stariji od njih.
"Muškarci pušači u 50. godinama pokazuju slične kognitivne sposobnosti kao i muškarci nepušači koji nijesu nikada pušili u 60. godinama", objasnila je Sabija.
Ona takođe nalazi da muškarci koji su prestali da puše deset godina prije nego što se obavilo prvo kognitivno ispitivanje i dalje su u riziku pada kognitivnih sposobnosti.
Oni koji su jako davno prestali da puše nijesu pokazali pad moždanih funkcija i kognitivnh sposobnosti.
Sabija je rekla da je potrebno više istraživanja kako bi se otkrilo zašto postoji razlika između muškaraca i žena u ovoj studiji i da se pogleda u mogući mehanizam koji može biti povezan sa padom moždanih sposobnosti i pušenja.
Bonus video: