Ako pijete da biste zaboravili, džabe se trudite

Profesorka Valeri Kuran, koja je učestvovala u istraživanju, izjavila je da konzumiranje alkohola samo produbljuje bol i čini osobu nesigurnom i paničnom.
0 komentar(a)
Ažurirano: 24.01.2012. 18:11h

Ukoliko posežete za čašom kada želite da zaboravite bolne i neprijatne situacije - gubite vrijeme. Ispijanje alkohola s ciljem da se zaboravi nešto ružno ili neprijatno može samo da pojača bolna sjećanja

U istraživanju sprovedenom u Londonu učestvovalo je 50 ispitanika. Jedna grupa njih pila je alkohol, a druga sokove. Tokom sedmodnevnog ispitivanja neprestano su im prikazivane potresne scene iz svakodnevnog života.

Na kraju istraživanja, stručnjaci su zaključili da je kontekstualna memorija, odnosno memorija gdje se čuvaju sjećanja stečena tokom dana, bitno smanjena kod onih ispitanika koji su se opijali. Takođe, reakcija na stres bila je pretjerana kod osoba koje su pile po nekoliko čaša vina dnevno.

Zaključak ispitivanja je da se, kod svih osoba koje konzumiraju alkohol, javljaju takozvani nevoljni stresni flešbekovi, odnosno slike sjećanja onoga što su te osobe doživjele i što je na njih negativno uticalo.

Samim tim ispijanje alkohola s ciljem da se nešto neprijatno ili bolno zaboravi nije uvijek najbolja opcija, a u skladu s tim profesorka Valeri Kuran, koja je učestvovala u istraživanju, izjavila je da konzumiranje alkohola samo produbljuje bol i čini osobu nesigurnom i paničnom.

"Razlog tome je što osoba gubi kontrolu nad sobom i sjećanjima, a najdublji strahovi i najbolnija osjećanja upravo tada izlaze površinu", tvrdi Kuran.

Bonus video: