Žene koje ne puše u menopauzu ulaze prosječno u dobi od 46 do 51 godine, dok su sva istraživanja pokazala da žene koje puše u menopauzu ulaze prosječno između 43 i 50 godine.
"Naši rezultati pružaju dodatne dokaze da je pušenje u značajnoj mjeri vezano uz raniji ulazak u menopauzu i pružaju još jedan razlog ženama za odustajanje od te navike", kazao je autor istraživanja Volodimir Dvornik sa univerziteta u Hong Kongu.
U okviru istraživanja, koje je objavio časopis "Menopause", analizirani su podaci iz nekoliko ranijih istraživanja sprovedenih na oko 6000 žena u SAD, Poljskoj, Turskoj i Iranu.
Ipak, naučnici upozoravaju da nisu imali na raspolaganju podatke o drugim faktorima koji bi takođe mogli uticati na vrijeme ulaska u menopauzu poput onih o ukupnom zdravlju ispitanica, njihovom stilu života (npr. konzumiranje alkohola ili tjelesna masa) ili podatke o tome dali je žena rađala ili ne.
Dvornikov tim nije raspolagao podacima o tome koliko su dugo ispitane žene pušile kao ni koliko su pušile cigareta na dan, pa se nije mogao utvrditi eventualni uticaj tih faktora na ulazak u menopauzu.
Istraživači su takođe analizirali grupu od 43.000 žena i odredili doba od 50 odnosno 51 godine kao granicu za rani odnosno kasni ulazak u menopauzu i utvrdili da žene koje puše imaju 43% veće izglede za raniji ulazak u menopauzu.
I raniji i kasniji ulazak u menopauzu nose svoje zdravstvene rizike, no opšti je konsenzus da je ranija menopauza povezana s većim brojem i većim riziko postmenopauzalnih problema poput osteoporoze, kardiovaskularnih bolesti, šećerne bolesti ili Alchajmerove bolesti, kaže Dvornik.
Kasniji ulazak povećava rizik od pojave raka dojke zbog duže izloženosti estrogenu.
Takođe se smatra da ranija menopauza u maloj mjeri povećava rizik ranije smrti, kažu naučnici.
Dvije teorije pokušavaju objasniti uticaj pušenja na raniji ulazak u menopauzu - pušenje može uticati na način na koji se žensko tijelo oslobađa estrogena, a istraživači vjeruju i da neki sastojci cigareta mogu uništavati jajne ćelije.
Bonus video: