Barskoj publici se predstavio akademski slikar Ibrahim Kurpejović

Barskoj likovnoj publici prvi put se samostalno predstavio akademski slikar Ibrahim Kurpejović iz Rožaja
84 pregleda 1 komentar(a)
Ibrahim Kurpejović, Foto: Radomir Petrić
Ibrahim Kurpejović, Foto: Radomir Petrić
Ažurirano: 18.04.2018. 07:21h

U okviru likovnog programa zimske scene Barskog ljetopisa, barskoj likovnoj publici prvi put se samostalno predstavio akademski slikar Ibrahim Kurpejović (58) iz Rožaja. Narednih mjesec dana, u Dvorcu kralja Nikole na uvidu javnosti su 24 njegova rada koji su prema navodima kritike spoj oblika realno-asocijativnog svijeta.

“Oduvijek me je zanimala apstraktna moderna umjetnost koja prati savremene tokove na nivou Crne Gore i šire, možda je i nešto što je moj oosobeni rukopis lirski apstraktni pejsaž. Ove slike možda više asocijativno djeluju kao pejsaži, apstraktne forme, oblici, kompozicije, boje koje su dominatne na mojim platnima- to me čini indivuduom u tom (slikarskom) rukopisu”, kaže za “Vijesti” Kurpejović. Istoričarka umjetnosti dr Anastazija Miranović zapisala je da je njegovo stvaralaštvo “površinsko, višeplansko, kolažno slikarstvo kratkog, oštorg ili širokog poteza”, ističući Kurpejovićev pristup promišljanju unutarnje pojavnog i njegovo prevođenje “u znakovno, u ineraktivni duktus koji čulno transponuje u mentalno, a banalno u filozofsko-estetsko”.

“Uvijek čovjek traži i kopa u sebi duhovno. Već 30 godina sam u stvaralaštvu, i sami po sebi dolaze ta faktura, tekstura, kompozicija, kolorit… mojih slika, i sve to komponovanje mi pričinjava čini zadovoljstvo i istraživanje. U jednoj fazi, to je igra formi i oblika, a onda prelazi možda u poetičnost, liričnost, nešto što je individualno i što čovjek izdvaja iz sebe”, dodaje sagovornik “Vijesti”.

U katalogu izložbe navodi se da Kurpejović suvereno vlada bojom. Ona je, ukazuje Miranović, osnovni gradivno-narativni element koji redukcijom prikazivačkog “konotira oblik, sveden na znak, simbol, poruku”.

“Kao riječ u književnosti i ton u muzici, tako je u slikarstvu boja dominatan faktor koji čini sliku i ono što je izdvaja vizuelno. Igra boja, sukob toplih i hladnih boja uz kontrolu vođenja te površine slike i detalja, to sve čini bogatstvo kolorita kojeg sigurno ima i u mom zavičaju, naročito kad dođe jesen u kanjonu Ibra, tada ne znam da li nešto gori, ili je to prirodna boja”, dodaje Kurpejović.

U svjetlu ocjena da je njegovo slikarstvo lirsko-apstraktne provenijencije, skladnih kompozicionih struktura i smjelih ritmičkih artikulacija likovnih elemenata, sa bojom kao protagonistom identitetski integrisanih zbivanja, Kurppejović je ukazao da svaki čovjek kao individua u sebi posjeduje „svoje lice ili način razmišljanja na istu temu“.

“Mislim da je i moje promišljanje umjetnosti kombinacija vizuelnog opažanja svega oko sebe i onog što je duhovno u meni, što uvijek svi tražimo. Tako da bih rekao da je to dijelom i ekspresija i impresija, tj. da moj rukopis i senzibilitet zaista poimaju sve to”, naveo je slikar.

Kurpejović je naveo i da mu je veliko zadovoljstvo što je pozvan na Barski ljetopis, pohvalivši Bar kao sredinu koja u Crnoj Gori odskače po tome kako baštini domaću kulturu.

“Počastvovan sam što sam gost ove značajne i veoma ozbiljne kulturne manifestacije. Ljetopis zaista zavređuje šire poimanje, kamo sreće da i druge sredine imaju ovakav pristup. Pratim likovnu scenu Crne Gore i vidim da Bar ozbiljno vodi računa o likovnom stvaralaštvu. To je, čini mi se, posebno u posljednje dvije-tri godine na jednom zaista visokom nivou. Publika je, primjećujem, izuzetno likovno prisutna i likovno znana, i izuzetno mi je drago što sam ušao u izbor učesnika Ljetopisa”, zaključio je Kurpejović.

Izlagao na 17 samostalnih i preko 100 kolektivnih izložbi

Akademiju likovnih umjetnosti Kurpejović je završio u Sarajevu 1985, a master studije na Internacionalnom univerzitetu u Novom Pazaru na kojem je sada doktorand. Član je ULUCG od 1987, a Sandžačkog udruženja likovnih umjetnika od 2003. Predsjednik je Likovnog kluba „Kula“ u Rožajama, čiji je bio i jedan od inicijatora 1989, a inicijator je i Septembarskog likovnog salona koji je do sada organizovan 15 puta. Svoje slike je do sada izlagao na 17 samostalnih i preko 100 kolektivnih izložbi u zemlji i inostranstvu.

Kurpejović je dobitnik nekoliko nagrada za slikarstvo. Među njima su prva nagrada na konkursu „Stvaralaštvo mladih na temu NOB-a i Socijalističke revolucije“ 1985. u Sarajevu; druga nagrada za idejno rješenje amblema i grba Rožaja, otkupna nagrada grada Betona u Francuskoj 2002; te prva nagrada „Pivo Karamatijević“ za slikarstvo u 2004. Međurepubličke zajednice za kulturno-prosvjetnu djelatnost iz Pljevalja.

Bonus video: