Hranom protiv stresa: Ove namirnice će vam smanjiti stres

Napeti ste i uznemireni, nedostaje vam energije, zaboravljate, loše spavate, muče vas glavobolje, nemate želju za seksom? Ako prepoznajete većinu tih simptoma, to znači da je stres postao sastavni dio vašeg životnog ritma.
228 pregleda 1 komentar(a)
čokolada, Foto: Shutterstock
čokolada, Foto: Shutterstock
Ažurirano: 18.04.2018. 06:28h

Kada je u pitanju smanjenje nivoa stresa, hrana koju jedemo zaista igra važnu ulogu. Namirnice koje smanjuju stres pomažu u regulaciji nivoa šećera u krvi, zbog čega uistinu imaju blagotvorno djelovanje.

Zeleno lisnato povrće

Zeleno lisnato povrće, poput spanaća, sadrži folnu kiselinu koja podstiče oslobađanje dopamina, hemijskog spoja koji podiže raspoloženje i smanjuje nivo stresa. Istraživanja su pokazala da su oni koji redovno konzumiraju zeleno lisnato povrće, sretniji i imaju manji rizik od nastanka depresije. Zeleno lisnato povrće, prema rezultatima istraživanja američkih znanstvenika, vrlo brzo nakon samog unosa smanjuje nivou hormona stresa.

Ćureća prsa

Ćureća prsa su odličan izvor triptofana, aminokiseline koja podstiče proizvodnju serotonina, hemijskog spoja koji reguliše apetit i podstiče dobro raspoloženje. Triptofan ima umirujuće djelovanje na organizam. Kada su naučnici upoređivali osobe koje uzimaju suplemente triptofana i one koje uzimaju placebo, otkrili su da triptofan bez sumnje smanjuje nivo hormona stresa. Triptofan možete, osim u ćurećim prsima, pronaći i u orašastim plodovima, sjemenkama, pasulju i jajima.

Zobene pahuljice

Zobene pahuljice podstiču oslobađanje serotonina, spoja koji je zaslužan za podsticanje dobrog raspoloženja i smanjenje nivoa stresa. Stres može uzrokovati nagle promjene nivoa šećera u krvi, a zobene pahuljice će pomoći u njegovoj regulaciji. Složeni ugljeni-hidrati, koje pronalazimo u zobenim pahuljicama, mogu pomoći u prevenciji žudnje za grickalicama.

Jogurt

Jogurt sadrži probiotike, dobre bakterije koje pronalazimo u sistemu za varenje. Stanje probavnog sistema direktno utiče na raspoloženje i funkcionisanje mozga. Jedno istraživanje je pokazalo da osobe koje svakodnevno konzumiraju jogurt, imaju manji rizik od nastanka depresije i bolje se nose sa stresom.

Losos

Kada ste pod stresom, nivo hormona adrenalina i kortizola počinje drastično da se povećava. Omega 3 masne kiseline koje pronalazimo u lososu, imaju protivupalno djelovanje i mogu pomoći u neutralizaciji negativnog djelovanja hormona stresa. U jednom istraživanju se pokazalo da osobe koje unose adekvatnu količinu omega 3 masnih kiselina, imaju 20% niži nivo hormona stresa.

Borovnice

Kada ste pod stresom, u vašem tijelu počinje da se stvara hronična upala. Antioksidanti i fitonutrijenti iz borovnica pomažu vašem tijelu da se odbrani od štetnog djelovanja povišenog nivoa hormona stresa. Naučnici su takođe ustanovili da osobe koje učestalo konzumiraju borovnice, imaju jači imunitet, a jači imunitet znači bolju obranu tijela od štetnog djelovanja hormona stresa.

Pistaći

Pistaći su savršena zamjena za nezdrave grickalice. Takođe, imaju odlično djelovanje na zdravlje kardiovaskularnog sistema. Redovna konzumacija pistaća može da smanji nivo stresa, reguliše nivo krvnog pritiska i otkucaje srca. U njima ima niz nutritivnih spojeva i fitonutrijenata koji imaju odlična antioksidacijska svojstva.

Tamna čokolada

Redovno uživanje u nekoliko kockica tamne čokolade može pomoći u regulaciji nivoa hormona stresa. Važno je da čokolada sadrži barem 70% kakaa jer će tada regulisati nivo holesterola i krvnog pritiska, podstaći cirkulaciju i opustiti krvne žile. Tamna čokolada podstiče dobro raspoloženje i smanjuje rizik od nastanka depresije.

Mlijeko

Obogaćeno obrano mlijeko je odličan izvor vitamina D, nutritivnog spoja koji podstiče dobro raspoloženje. Osobe koje unose adekvatnu količinu vitamin D, imaju manji rizik od nastanka depresije. Neke druge namirnice, koje takođe sadrže vitamin D, su losos, jaja, gljive i obogaćene pahuljice.

Sjemenke

Sjemenke lana, suncokreta ili bundeve su odličan izvor magnezijuma. Povećanje unosa magnezijuma može pomoći u prevenciji depresije i smanjenju nivoa stresa. Magnezijum može da pomogne u uklanjanju hroničnog umora i razdražljivosti. Neka istraživanja su pokazala da magnezijum može da pomogne u ublažavanju simptoma PMS-a.

Špargle

Jedna porcija špargli zadovoljava 60 odsto naših dnevnih potreba za folnom kiselinom. Bogate su glutatinom, antioksidansom koji štiti ćelije od oštećenja. Protodioscin je biljna materija pronađena u šparglii koja doprinosi zdravlju kostiju, ima antikancerogeno djelovanje, pojačava seksualnu želju i erekciju, a ne treba zaboraviti da je upravo pad libida čest znak stresa.Antistres obrok

Ovaj obrok je najbolje da konzumirate uveče da biste se opustili. Uzmite integralni pirinač, dodajte plavu ribu, povrće, dodajte bijeli luk i začinske trave. Za jedan obrok je dovoljno 60 g suvo mjerenog integralnog pirinča i po 200 g ribe i povrća. Uz ovo možete da jedete zelenu salatu. Obrok začinite bijelim lukom, začinskim travama, peršunom, mirođijom, maslinovim ili susamovim uljem. Možete salatu posuti prepečenim susamom i suncokretovim semenkama.

Druga opcija je testenina sa avokadom. Meso avokada izmiješajte sa malo nemasnog sira, dodajte bijeli luk i sve izblendirajte. Obarenu integralnu testeninu, procedite i prelijte mješavinom od avokada.

Bonus video: