Ko je imao zadovoljstvo da prije 10 godina posmatra Australijanca Grenta Heketa na 1.500 metara, bio je siguran da će njegov svjetski rekord potrajati dugo.
Tačno deceniju i dva dana kasnije, Kinez Jang Sun je u Orijental akvatik centru u Šangaju granicu snova spustio još 42 stotinke (14:34,14 minuta). A koliko je Sun bio dominantan pokazuje podatak da je srebrni Kanađanin Rajan Kokrejn zaostao 10,32 sekunde.
Mladi Kinez je pred svojom publikom slavio i na 800 metara, a uzeo je srebro na 400 slobodnim stilom i bronzu u štafeti 4X200.
Ipak, Kinezi ne mogu biti prezadovoljni, pošto su sa četiri zlata u posljednjih sedam finala reprezentativci Sjedinjenih Američkih Država pretekli najmnogoljudniju zemlju svijeta po broju zlatnih medalja (17:15) i time su zadržali status najbolje selekcije pod okriljem Fine.
Najuspješniji takmičar sa pet zlatnih medalja je Rajan Lohti, do juče jedini plivač koji je oborio svjetski rekord (200 mješovito).
U posljednjem nastupu, 400 metara mješovito, američki as nije oborio rekord zemljaka Majkla Felpsa (sa poliuretanskim odijelom), ali jeste da “razbije” konkurenciju i do zlata dođe u vremenu 4:07,13, što je za 4,04 sekunde bilo brže od srebrnog zemljaka Tajlera Klerija.
Dan nakon što je u foto-finišu ispustila zlato na 50 metara leptir stilom, Šveđanka Tereza Alšamar je osvojila zlato na istoj distanci slobodnim stilom (24,14 sekundi), pa je jedna od najboljih plivačica svih vremena sa 33 godine i 339 dana postala jedina u istoriji takmičenja na 50 metara, i to u svim disciplinama, koja je pobijedila u 34. godini.
Uz ovo zlato, Alšamar je bila srebrna na 50 slobodnim stilom, a na prethodnom šampionatu u Rimu je uzela tri zlata, sa aktuelnim svjetskim rekordom na 50 leptir.
Na 50 metara leđno za muškarce slavila je još jedna plivačka ikona, svjetski rekorder iz Rima na ovoj distanci, Britanac Lajam Tenkok (24,50) sa svega sedam stotih ispred Francuza Kamila Lakura, čuvenog po podjeli podijuma na duplo dužoj stazi sa zemljakom Žeremijem Stravijusom.
To je bio jedini slučaj u istoriji plivanja da dva zemljaka stignu do zlata istim vremenom.
Ostala finala pripala su Amerikancima, koji su slavili u štafeti 4X100 mješovito (Felps treća izmjena) 3:32,06, dok su Australijanci zaostali dvije desetinke. Na 50 prsno slavila je Džesika Hardi sa tri desetinke ispred Ruskinje Julije Jefimove, dok je na 400 metara mješovito dominirala Elizabet Bejzel (4:31,78).
Bonus video: