Nakon objavljivanja snimaka sa suđenja optuženima Dušku Šariću i Jovici Lončaru i komentara na račun predsjednika tog vijeća, sudije Šefkije Đeševića i njegovog načina vođenja procesa, Viši sud u Bijelom Polju tvrdi da su mediji prenaglili sa konstatacijama da je riječ o „suđenju decenije“, koje se sprovodi uz vanredne mjere obezbjeđenja.
“To je netačno, jer su ovo suđenje pratile mjere obezbjeđenja koje nijesu ni u čemu odudarale od uobičajenih.
Senzacionalističkim izvještavanjem stvoren je pritisak kod predsjednika vijeća koje sudi, što predstavlja dodatno otežavajuću okolnost u vođenju samog postupka i stvara bespotrebnu presiju.
Viši sud u BP: Sudija nije ni u čemu prekoračio ovlašćenja koje po zakonu ima prilikom rukovođenja glavnim pretresom, niti pak takvo ponašanje dovodi u sumnju njegovo poznavanje prava, profesionalizam, marljivost i dobro ophođenje
Kao posljedica ovako stvorene slike suđenja, sudija Šefkija Đešević je prilikom obraćanja optuženima koristio terminologiju koja nije predviđena u zakonu, jer je jasno da Duško Šarić i Jovica Lončar imaju status optuženih u ovom postupku.
Naglašavamo da time sudija nije ni u čemu prekoračio ovlašćenja koje po zakonu ima prilikom rukovođenja glavnim pretresom, niti pak takvo ponašanje dovodi u sumnju njegovo poznavanje prava, profesionalizam, marljivost i dobro ophođenje”, navodi se u saopštenju Višeg suda.
Dodaje se da je predsjednica Vrhovnog suda odmah po saznanju o objavljivanju snimka suđenja u medijima, zatražila od predsjednika Višeg suda u Bijelom Polju da obavi razgovor sa sudijom koji sudi i upozori ga da u nastavku suđenja koristi zakonsku terminologiju, “što je u konkretnom slučaju i učinjeno, a sugestiju i kritiku je sudija i prihvatio”.
“Sudija Šefkija Đešević je dugogodišnji sudija, koji je svoju sudijsku karijeru započeo 1977. godine u Opštinskom sudu u Plavu, sve do 2010. godine kada je izabran za sudiju Višeg suda u Bijelom Polju.
Iz njegovog dosadašnjeg rada, koji obavlja savjesno i časno, proistekli su veoma učinkoviti rezultati koji se tiču broja i kvaliteta presuda.
Stiče se utisak, da se objavljivanjem snimka sa suđenja, odnosno sekvenci suđenja u kojima su uhvaćene samo riječi ili polurečenice koje sudija izgovora, i njihovo pakovanje i izvlačenje iz konteksta cijelog toka postupka, želi postići neki drugi cilj - stvaranje pogrešne slike da je sudija „prisan“ sa optuženima što kod javnosti, koja nije pratila cijeli tok suđenja, može stvoriti sumnju u nepristrasnost sudije”, piše u saopštenju.
Iz tog suda navode da je glavni zadatak novinara koji prati sudske postupke, nepristrasno izvještavanje iz sudnice, što podrazumijeva profesionalizam i poznavanje pravne oblasti.
“Stavljanje akcenta na način obraćanja predsjednika vijeća optuženim, davanjem značaja nebitnim stvarima i pokušaj nipodaštavanja samog procesa, umjesto objektivnog, pravovremenog i preciznog izvještavanja o radu pravosudnih organa, dovodi do rušenja ugleda sudije i obezvrjeđivanje njegovog rada.
Viši sud u BP: Ne smije se dozvoliti pojava suđenja putem medija
Smatramo da mediji i novinari, obavljajući svoj posao, treba da daju doprinos da se sudi na osnovu činjenica i dokaza, što čini suštinu vođenja sudskog postupka.
Ne smije se dozvoliti pojava suđenja putem medija, jer je nerijetka pojava da se u medijima objavljuju izjave svjedoka, vještaka, okrivljenih prije nego su ta lica izjave dali kod tužioca ili sudije za istragu, pri čemu se vodi paralelna istraga, što ometa nadležne organe u vođenju oficijelnog postupka.
Objavljivanje snimka sa suđenja po zakonu je nedopustivo, imajući u vidu da audio-vizuelno snimanje i fotografisanje suđenja može odobriti jedino predsjednik Vrhovnog suda Crne Gore shodno odredbi člana 320 st. 4 Zakonika o krivičnom postupku”, navodi se u saopštenju Višeg suda u Bijelom Polju.
Bonus video: