Šta povezuje Hadžića i modernu umjetnost

Od završetka rata Srbija i okolne zemlje su leglo lažnih i ukradenih umjetnina i to se nastavlja sve do danas.
333 pregleda 0 komentar(a)
Amadeo Modiljani, Portret muškarca, Foto: AP
Amadeo Modiljani, Portret muškarca, Foto: AP
Ažurirano: 23.07.2011. 10:49h

Goran Hadžić je ovih dana nazivan raznim imenima.

Hadžić je prema optužnici igrao ključnu ulogu u masakru u Vukovaru u kojem je 1991. ubijeno oko 250 osoba nesrpske nacionalnosti. Hrvati iz tog gradića ga stoga nazivaju "gospodarom života i smrti”. Sve do njegovog hapšenja Haški tribunal ga je nazivao "posljednjim bjeguncem”. Međutim, niko do sad Hadžića nije nazvao kolekcionarom umjetnina.

Svakako, on nikako ne zaslužuje da se tako naziva. Policija je konačno uspjela da uhapsi lidera srpske vojske u Hrvatskoj tako što je naišla na trag koji povezuje Hadžića sa svijetom umjetnosti.

"Strateški potez hapšenja Hadžića je preduzet nakon što je optuženi pokušao da proda Modiljanijevu sliku. Tako smo pretpostavili da je Hadžić ostao bez novaca i počeli smo da pratimo tu vezu".

Slika vrijedna 22 miliona eura

Slika iz 1918.godine nosi naziv "Portret muškarca" i predstavlja upravo to - lice mladog muškarca punih usana i guste smeđe kose koji je blago osjenčen i okrenut u stranu. Glava i nos su produženi, što je karakteristika Amadea Modiljanija, ikone talijanskog modernog slikarstva.

Bruno Vekarić, zamjenik tužioca za ratne zločine je izjavio da vjeruje da slika vrijedi oko 22 miliona eura.

Misterija oko Modiljanijeve slike koja je dovela do hapšenja najtraženijeg svjetskog bjegunca je u fokusu čitavog tima istraživača iz Srbije i brojnih međunarodnih eksperata.

Rojters u izvještaju iz septembra 2007. navodi da ova slika nije bila poznata javnosti sve dok se nije pojavila na Balkanu. U izvještaju se navodi da je vlasnik slike neimenovani kolekcionar iz Srbije. Kristijan Parisot, direktor Modiljani instituta je rekao da i nakon 17 godina, koliko je trajao proces verifikacije stoji tvrdnja da je slika autentična.

Slijedeći preokret se desio krajem 2010. kada je policija pretražila stan Zorana Mandića, Hadžićevog bliskog prijatelja. Vlasti tvrde da je Mandić pokušao da proda sliku kako bi pomogao Hadžiću.

Tužilac navodi da je državna služba sigurnosti mjesecima pratila Hadžićeve sumnjive saradnike, rodbinu i prijatelje da bi na kraju konačno došlo do njegovog hapšenja.

Ali, da li se radi o istoj slici koja se pojavila u javnosti prije tri godine? Ako da, je li slika onda bila ukradena? Ili ovo nije original već kopija? S obzirom da Hadžić više nije u bijegu, srpske vlasti imaju dovoljno vremena da odgovore na sva ova pitanja.

Neophodna pomoć međunarodnih eksperata

Kako bi što prije dobili odgovore na sva pitanja, srpske vlasti sarađuju sa londonskom firmom Art Loss Register koja posjeduje jedinstvene informacije o ukradenim i nestalim umjetničkim djelima.

Izvršni direktor Kristofer Marinelo nam je rekao da se radi o najvećoj svjetskoj bazi podataka koja sadrži, ni manje ni više nego 89 Modiljanijevih djela koja se uglavnom nazivaju "Portret muškarca“.

Međutim, Marinelo tvrdi da se slika nađena u Beogradu ne nalazi na pomenutoj listi.

"Sada možemo da potvrdimo da se ovo djelo ne nalazi na našoj listi niti u našoj bazi ukradenih i izgubljenih umjetničkih djela. To ne znači da neće doći do mogućeg spora oko vlasništva", rekao je Marinelo.

Sve opcije su moguće: portret je mogao biti ukraden, ali ne i prijavljen Art Loss registru, mogao je svo vrijeme biti u posjedu svog legalnog vlasnika, a možda se radi i o kopiji.

Petar Petrović, kustos beogradskog Narodnog muzeja je izjavio da će biti potrebna pomoć međunarodnih eksperata kako bi se procijenila autentičnost portreta.

Hadžićev advokat Toma Fila je rekao da, bez obzira na cijelu priču njegov klijent nema nikakve direktne veze sa Modiljanijevom slikom.

Srbija i region pogodni za ilegalnu trgovinu umjetninama

Marinelo kaže da je Srbija pogodno tlo za ilegalnu trgovinu umjetninama, bez obzira na ishod ove priče.

"Od završetka rata Srbija i okolne zemlje su leglo lažnih i ukradenih umjetnina i to se nastavlja sve do danas. U velikom broju slučajeva neko iz ovog regiona je pokušao da proda umjetničko djelo koje je lažno ili ukradeno", kaže Marinelo.

I nakon što se razriješi misterija Gorana Hadžića, ostaće još mnoge druge.

Pored ovog portreta, u kući Hadžićevog prijatelja je pronađeno još 50 umjetničkih djela.

Marinelo kaže da čeka opis tih djela kako bi se utvrdio da li se nalaze u njegovoj bazi podataka.

Bonus video: