Mitovi o mentalno oboljelim ljudima

Svaki slučaj je jedinstven, ali uz pravilnu njegu, prave ljekove i mnogo truda mentalno oboljeli se mogu vratiti u normalu. Oni su skloniji ponovnom obolijevanju, ali kao što mogu ponovno da se razbole mogu ponovno i da ozdrave.
77 pregleda 0 komentar(a)
Ažurirano: 27.04.2011. 15:51h

Ozbiljne mentalne bolesti su strašne i teške da se vide i najjačima, a onima koje pogode je još hiljadu puta teže. Takve osobe su često izolovane, pogrešno shvaćene i dobijaju premalo razumijevanja od okoline. U porodicama u kojima neki član oboli od mentalne bolesti, ne pati samo on nego svi članovi, a zna da se desi da bolest u potpunosti razori porodicu, nekad zbog toga što je preteška da bi se nosili sa njom, a ponekad jer mentalne bolesti ljudi ne razumiju dovoljno.

Mit 1: Mentalno oboljeli su izgubljen slučaj.

Istina: Mentalno oboljelima se može poboljšati i poboljšava stanje.

Svaki slučaj je jedinstven, ali uz pravilnu njegu, prave ljekove i mnogo truda mentalno oboljeli se mogu vratiti u normalu. Oni su skloniji ponovnom obolijevanju, ali kao što mogu ponovno da se razbole mogu ponovno i da ozdrave.

Mit 2: Mentalno oboljeli su strašni. Druženje sa njima je opasno i depresivno.

Istina: Patnja je strašna i depresivna, ali još je strašnije ako im niko ne pomaže.

Pomaganje drugima uvijek popravlja i vaše raspoloženje. Kada usrećujete druge, prirodnim automatizmom usrećujete i sebe.

Mit 3: Mentalno oboljeli su čudni i s njima ne treba pokušavati da se razgovara.

Istina: Ne samo da se s mentalno oboljelima može razgovarati, nego oni mogu biti i vrlo zanimljivi.

Mentalno oboljele osobe nemaju isti pogled na život kao vi, ali baš iz tog razloga mogu biti vrlo zanimljivi i pomoći vam da vidite drugačiju i širu sliku svijeta oko sebe.

Mit 4: Mentalno oboljeli ne primjećuju kako se ponašate prema njima.

Istina: Mentalno oboljeli su svjesni dosta toga što se događa oko njih, a često su pažljiviji i primjećuju više stvari.

Poput svih drugih osoba mentalno oboljeli cijene kada se prema njima drugi odnose s pažnjom.

Mit 5: Roditelji su krivi za bolest.

Istina: Najverovatnije niko nije kriv za bolest.

Niko tačno ne zna kako se pojavljuju najozbiljnije mentalne bolesti, ali naučnici se slažu kako je npr. šizofrenija kombinacija genetskih, bioloških i faktora iz okruženja, a može biti uzrokovana nekim stresom ili traumom. Svi roditelji griješe, ali rijetko kada je ozbiljna mentalna bolest rezultat lošeg roditeljstva.

Bonus video: