Čilino hapšenje ne odlaže presudu za Šćekićevo ubistvo

Šćekić se tereti da je u noći 30. avgusta 2005. ispalio smrtonosne hice u inspektora Slavoljuba Šćekića
118 pregleda 0 komentar(a)
Ažurirano: 20.04.2011. 08:11h

Hapšenje Beranca Milana-Čile Šćekića (35) u Holandiji, kojem se sudilo u odsustvu, neće odložiti izricanje prvostepene presude za ubistvo policijskog inspektora Slavoljuba Šćekića, koje je zakazano za 9. maj u Višem sudu u Podgorici, potvrđeno je “Vijestima” u tom sudu.

Informacija o hapšenju Šćekića juče je i zvanično potvrđena iz Uprave policije, koja je objasnila da je ono uslijedilo nakon kontakata crnogorske i holandske policije, u najvećoj mjeri posredstvom kancelarija Interpola u Podgorici i Hagu.

“Uprava policije je, u prethodnom periodu, došla do određenih informacija u vezi s ovim licem, koje je potom dostavila kolegama u policiji Kraljevine Holandije, nakon čega je uslijedila intenzivna komunikacija i razmjena informacija. Na osnovu ove profesionalne saradnje crnogorske i holandske policije, Šćekić je prvo lociran, a potom i lišen slobode”, navodi se u saopštenju i dodaje da će holandska policija Šćekića privesti nadležnom organu u toj državi radi određivanja ekstradicionog pritvora.

Ista potvrda juče je stigla i sa adrese Ministarstva pravde.

Portparolka tog ministarstva Ana Radusinović najavila je da će, nakon što prikupe dokumentaciju i prevedu je, Holandiji uputiti molbu za njegovo izručenje.

Šćekić se tereti da je u noći 30. avgusta 2005. ispalio smrtonosne hice u inspektora Šćekića, a pred krivičnim vijećem sudije Slavke Vukčević 9. maja biće izrečena presuda i ostalim članovima ove kriminalne grupe, koji su optuženi za ubistvo, zločinačko udruživanje, izazivanje opšte opasnosti, iznudu, te falsifikovanje isprava.

Optužnica: Iz džipa je izašao Čila Šćekić, sakrio se u napuštenom objektu i kada je Slavoljub Šćekić naišao, iz 'heklera' ispalio više hitaca, nanoseći mu 19 prostrelnih rana

Šćekićev branilac u ovom postupku Danilo Mićović rekao je Televiziji Vijesti da ga je bila angažovala porodica i da ne zna gdje se Čila skrivao.

Prema navodima optužnice, Šćekić i Ljubo Vujadinović, zajedno sa još njima poznatim saučesnicima, a postupajući po planu u kojem su svi članovi imali precizno definisane uloge i zadatke, izdate od Saše Borete i Ljuba Bigovića, na podmukao način i iz niskih pobuda ubili su Slavoljuba Šćekića. Ubistvo su izvršili da bi ga spriječili da otkrije izvšioce reketiranja Žarka Radulovića i podmetanja eksplozivnih naprava na tada hotel u izgradnji „Splendid".

U optužnici se navodi da su se "naoružani Vujadinović i Čila Šćekić, džipom 'grand čiroki', dovezli do blizine Ulice Milana Raičkovića u podgoričkom naselju Tološi, koja vodi prema kući Slavoljuba Šćekića.

Iz džipa je izašao Čila Šćekić, sakrio se u napuštenom objektu i kada je Slavoljub Šćekić naišao, iz 'heklera' ispalio više hitaca, nanoseći mu 19 prostrelnih rana od kojih je preminuo.

Nakon toga, Čile Šćekić je džipom, u kojem ga je čekao Vujadinović, pobjegao ka Komanskom mostu, gdje su džip raznijeli eksplozivom sa podešenim aktiviranjem, a “helker" su bacili u vodu kanala Mareze, gdje ga je policija pronašla.

Oni su nakon ubistva pobjegli u nepoznatom pravcu "škodom fabijom", iznajmljenom u renta-kar agenciji "Ineco kompani".

Ranijom presudom, Čila Šćekić je usljed nedostatka dokaza oslobođen optužbe. Sud nije povjerovao iskazu nekadašnjeg zaštićenog svjedoka Zorana Vlaovića, a nakon žalbe tužioca, oslobađajuća presuda je ukinuta, pa je suđenje ponovljeno.

Nema prijave za šverc kokaina?

Šćekićevo hapšenje je, prema nezvaničnim informacijama, brižno planirano i pod strogom tajnošću izvedeno u saradnji crnogorske i holandske policije.

Sagovornik “Vijesti” kazao je da je ovaj bjegunac uhapšen po potjernici crnogorske policije i zbog posjedovanja lažnih dokumenata, za šta će odgovarati u toj državi. Međutim, za sada se zvanično ne dovodi u vezu s krijumčarenjem kokaina iz Južne Amerike.

Policije nekoliko zemalja su do sada više puta pokušale da ga uhapse, ali je on vješto izmicao.

Prema pisanju medija, prošle godine njemačka policija je u predgrađu Hamburga locirala apartman za koji se sumnjalo da ga je koristio. Hamburška policija tada je upala u apartman, ali Šćekić nije zatečen unutra.

Pretresom apartmana nađena su dva pasoša BiH u kojima je bila zalijepljena njegova fotografija, a za koje je vještačenjem utvrđeno da se radi o falsifikatima.

U stanu su nađena i dva pištolja „bereta” i „ zastava” sa pet okvira municije kalibra 7,65 milimetara, i dvije fantomke, a sumnjalo se da je Šćekić tada u Njemačkoj bio u kontaktu sa Vulevićem, koji je prošlog ljeta uhapšen u Frankfurtu i potom izručen Crnoj Gori.

Šćekiću se potom ponovo izgubio trag, a posljednja informacija od prije tri nedjelje, piše ovaj list, bila je da je boravio u Buenos Ajresu i da odatle švercuje kokain. Naime, tamošnja policije je u objektu za prečišćavanje narkotika, u predgrađu Buenos Ajresa, pronašla pasoš sa podacima i fotografijom Milana - Čile Sćekića iz Berana, a novinska agencija „Canoas" objavila je da, zbog šverca kokaina, za njim traga i argentinska policija.

U spornoj narkolaboratoriji, osim Šćekićevih dokumenata nađeni su i pasoši dvojice rumunskih i jednog hrvatskog državljanina. Pretres laboratorije izvršen je mjesec nakon što je argentinska policija uhapsila Podgoričane Veljka Bakočevića i Miloša Koštica, za koje se sumnja da su pripadnici međunarodne kriminalne organizacije koja je švercovala veće količine kokaina iz Južne Amerike prema Evropi.

Galerija

Bonus video: