Vakcina koja je uspješno izliječila 97 odsto tumora kod miševa biće testirana na ljudima s nižim stepenom limfoma krajem ove godine.
Pacijenti, koji će dobiti vakcinu koja sadrži dva dokazano bezbjedna lijeka, neće morati da primaju hemoterapiju.
Neželjena dejstva su groznica i bol na mjestu uboda igle.
Umjesto da stvara dugotrajan imunitet, vakcina djeluje tako što aktivira imunološki sistem, i podstiče ga da napada tumor.
Očekuje se da ova metoda bude efikasna kod nižeg stepena limfoma koji napada bijele krvne ćelije i uglavnom reaguje na liječenje jer ga imunološki sistem često otkrije, za razliku od drugih oblika bolesti kao što je rak crijeva.
Samo u SAD svake godine se zabeleži 1,7 miliona slučajeva pacijenata oboljelih od raka.
Vakcina će biti testirana u okviru dva istraživanja, u kojima će učestvovati ukupno 35 pacijenata s limfomom.
Svaki učesnik će primiti nisku dozu radijacije, kao i dvije vakcine u periodu od šest nedelja.
Slična metoda već je odobrena za tipove leukemije i limfoma, a uključuje uzimanje imunoloških ćelija iz tijela pacijenta, i njihovu genetičku modifikaciju zbog koje napadaju tumor kada se vrate u tijelo.
Taj tretman nazvan je CAR-T, a cijena za jednog pacijenta iznosi pola miliona dolara. Ipak, moguće nuspojave su groznica, zbunjenost, problemi s organima i imunitetom.
Naučnici su prethodno tretirali dva identična tumora u različitim djelovima organizma miša.
Jedan od tumora tretiran je vakcinom, što je dovelo do aktivacije T ćelija koje uzrokuju odgovor imunološkog sistema protiv stranih tijela kao što su virusi. Drugi tumor nije tretiran vakcinom.
Ustanovljeno je da vakcina liči brojne tipove raka i da spriječava povratak bolesti, prenosi B92.
Bonus video: