Nejasno je da li će crnogorska Vlada preduzeti konkretne mjere da uspostavi “istražni centar” za moguće ratne zločine koji su se desili između 1991. i 2001. godine na teritoriji Crne Gore, napisao je u depeši o ratnim zločinima doskorašnji američki ambasador SAD u Podgorici Roderik Mur.
U depeši, koju je 29. septembra 2008, poslao Stejt departmentu, ali i američkim ambasadama u Beogradu, Sarajevu, Prištini, Tirani i Zagrebu, Mur je ukazao da je formiranje tog istražnog centra jedna od obaveza Crne Gore prema Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) sa Evropskom unijom.
“Zamjenik predsjednika parlamenta Rifat Rastoder poslao je pismo u julu 2008. godine premijeru Milu Đukanoviću kako bi ga podsjetio da je parlament u decembru 2007. godine zadužio vladu da oformi taj centar (što je obaveza prema Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju sa EU)”, naveo je Mur.
Tadašnji ambasador je napisao i da je tokom posljednje sjednice Skupštine, Rastoder takođe tražio da se za to opredijele posebna sredstva: “Ministar finansija (Igor Lukšić) je obećao da će za 2009. obezbijediti sredstva, ali nije otkrio koliko”.
Međutim, protekle sedmice u Vladi nijesu znali ništa o formiranju istražnog centra.
Mur je u depeši naveo da Crna Gora počinje da se suočava sa svojom ulogom u ratovima na Balkanu 1990-ih.
“Donedavno je malo bila uradila kada su u pitanju četiri slučaja ratnih zločina počinjenih na njenoj teritoriji – Kaluđerski laz, Morinj, deportacija Muslimana 1992 i Bukovica. Međutim, istraga je počela prije dvije godine i sada sudske vlasti čine određeni napredak”, piše u dokumentu do kojeg je došao “Vikiliks”, a “Vijesti” objavljuju u saradnji sa britanskom “Gardijanom”.
U depeši piše da su u sva četiri slučaja, “predmet policajci i vojnici niskog i srednjeg ranga, dok su oni viskopozicionirani ostali netaknuti
U depeši piše da su u sva četiri slučaja, “predmet policajci i vojnici niskog i srednjeg ranga, dok su oni viskopozicionirani ostali netaknuti”.
Bavljenje ratnim zločinima je, dodao je Mur, bilo teško pitanje za Crnu Goru, ali i korak naprijed.
“Nijesmo sigurni koliko daleko je Vlada Crne Gore voljna trenutno da pogura stvari ”, navodi se u dokumentu.
Mur je, u dijelu depeše označene kao komentar, napisao da bi Vladina želja da bude dio Evrope mogla da dovede do dramatičnijeg napretka, iako vjerovatno prekasno iz perspektive porodica žrtava.
Bonus video: