Matične ćelije regenerišu srce

Sposobnost srčanog tkiva da se regeneriše postoji kod nekih životinja, na primjer riba, zebri. Stručnjaci tvrde da bi istraživanjem matičnih ćelija i primjenom razvojne biologije to moglo ostvariti i kod ljudi, prenosi Rojters.
75 pregleda 0 komentar(a)
Ažurirano: 03.02.2011. 18:58h

Britanska fondacija za srce (BHF) je pokrenula istraživački projekat vrijedan 50 miliona funti (80 miliona dolara) čiji je cilj da se, po mogućnosti u roku od jedne decenije, razviju eksperimentalni ljekovi koji bi omogućili nekim vrstama ćelija srca da regenerišu tkivo tog organa.

Sposobnost srčanog tkiva da se regeneriše postoji kod nekih životinja, na primjer riba, zebri. Stručnjaci tvrde da bi istraživanjem matičnih ćelija i primjenom razvojne biologije to moglo ostvariti i kod ljudi, prenosi Rojters.

Američki naučnici su prošle godine objavili da mogu strukturne ćelije srca da transformišu u tzv "kucajuće ćelije", ili stručno kardiomiocite, identifikacijom gena koji nedozrele ćelije embriona pretvaraju u dotičnu vrstu ćelija.

Britanski tim, kojim je rukovodio profesor Pol Rajli, s Instituta za zdravlje djeteta pri londonskom Univerzitetskom koledžu, već je pronašao prirodni protein pod nazivom "timozin beta 4", koji igra ulogu u razvoju srčanog tkiva.

Fokusiraće rad na grupu rijetkih matičnih ćelija

Profesor Rajli tvrdi da je ovaj tim već ostvario i određen uspjeh u "buđenju" tzv. epikardijalnih ćelija kod miševa sa srčanim oštećenjem. ,,Nadamo se da ćemo pronaći slične molekule ili jedinjenja koji bi u obliku lijeka mogli dodatno da stimulišu ove ćelije", ističe Rajli.

Tim istraživača s londonskog Impirijal koledža, koje predvodi profesor Majkl Šnajder, fokusiraće rad na grupu rijetkih, tzv. "latentnih" matičnih ćelija, koje su vrlo aktivne kod razvoja srca embriona i mogu da izrastu u novo tkivo. Te ćelije, međutim, nešto u njima samima isključuje ubrzo nakon rođenja djeteta, što znači da srce više nije u stanju da popravi bilo kakva oštećenja.

Ovaj tim će pokušati da pronađe načine da se te latentne ćelije aktiviraju na kontrolisan i bezbjedan način, tako da "poprave" oštećeno srčano tkivo. Jedna od mogućih strategija je da se to postigne davanjem određenog lijeka, koji bi takav proces aktivirao, ali za to je potrebno utvrditi koji to signali latentne-ćelije.

Po riječima Pitera Vajsbega, medicinskog direktora BHF, ukoliko bi pomenuta istraživanja bila tako uspješna kao što se naučnici nadaju, jednog dana bi mogla da se smanji ili čak eliminiše potreba za transplantacijom srca.

Bonus video: