Skoro 12 godina od tragedije kada je u vodama crnogorskog mora potonuo brod “Mis Pat" i sa sobom u smrt odvukao 35 ljudi, suđenje ponovo kreće iz početka.
Suđenje okrivljenima zbog potapanja broda “Mis Pat” odloženo za 23. februar, jer je novoizabrani sudija Predrag Tabaš u Višem sudu u Podgorici, tek nedavno zadužio ovaj predmet.
Zbog toga će u februaru glavni pretres početi iznova. Prethodni sudija koji je sudio ovaj proces Zoran Šćepanović, iz Višeg suda vraćen je u Osnovni sud u Podgorici.
Zbog potpanja broda “Mis Pat”, prema optužnici Višeg državnog tužilaštva okrivljeni su Podgoričanin Agim J. Gaši, Ramadan R. Balja, Išmet Ć. Balja koji se nalazi u bjekstvu, kao i Refik H. Hodžić koji se takođe nalazi u bjekstvu, zatim Joko P. Nikaljević iz Kotora, te Budvani Goran N. Đuričković i Saša Lj. Boreta, koji se jedini nalazi u Istražnom zatvoru u Spužu.
70 ljudi na brodu za šestoro
Boreti se sudi po optužnici Specijalnog tužilaštva, zbog pripremanja ubistva Slavoljuba M. Šćekića, službenika MUP-a Crne Gore. Prema navodima optužnice, jedini preživjeli sa broda “Mis Pat” je svjedok Avduš Morina.
Tokom dosadađnjeg toka suđenja, prethodni sudija Šćepanović je kazao u sudnici da je dobio potvrdu da su četiri svjedoka iz ovog procesa preminula, i to Šaćipi Redžep, Nebojša Vasić, Uka Krasnići i Balja Nailja.
U optužnici se navodi da je Agim Gaši, zatim Ramadan Balja i Ismet Balja obećali prevoz do Itailje uz novčanu naknadu raseljenim Romima sa Kosova.
Oni su se, prema optužnici dogovorili sa Nikaljevićem, Boretom, Đuričkovićem i Hodžićem da obezbijede čamac kojim su u noći između 15. i 16. avgusta 1999. godine krenuli morem preko Jadrana u pravcu Italije.
U omanji brod “Mis Pat” ukrcano je bilo oko 70 ljudi, iako je “Mis Pat” bio registrovan za prevoz šest osoba i dva člana posade. Nakon nekoliko sati plovidbe, čamcem kojim je upravljao Hodžić, se prevrnuo.
U brodolomu je nastradalo 35 osoba, od kojih je 13 identifikovano, a ostali su nestali.
Na Odjeljenju za sudsku medicinu u KBC-u u Podgorici identifikovani su Vladimir Vasić iz Malog Mokrog Luga kod Beograda, Mehmeti Ramojana iz Niša, Nazmija Bajrami iz Srbice, Emanuela Imeri iz Zemuna, Nađija Abdulahi iz Prištine, Nadžija Sadiković iz Bujanovca, Marijana Feratović iz Knjaževca, Dragana Feratović iz Knjaževca, Hatidža Asani iz Zemuna, Bajram Dalipi iz Sremčice, Sevdija Bajramaj iz Peći i Muharem Salihi iz Gnjilana.
Proces se godinama rasteže
Suđenje u ovom krivičnom predmetu započelo je 20. februara 2003. godine pred krivičnim vijećem sudije Gorana Šćepanovića u Osnovnom sudu u Baru.
Poslije nekoliko godina suđenja, zamjenik osnovnog tužioca u Baru Svetlana Pavlović promijenila je pravnu kvalifikaciju krivičnog djela.
Tužilac je umjesto krivičnog djela da su uradili iz nehata, navela da su krivično djelo izvršili sa umišljajem. Nakon toga u aprilu 2004. godine spisi predmeta su dostavljeni u Viši sud u Podgorici, gdje je vođena nova istraga.
Predmet je više od dvije godine proveo u istrazi u Višem sudu nakon čega je 31. oktobra 2006. godine, tužilac podigao optužnicu protiv okrivljenih za krivično djelo „teško djelo protiv opšte sigurnosti", a predmet je tada dodijeljen u rad sudiji Višeg suda Seki Piletić.
Na glavnom pretresu održanom krajem septembra 2009. godine sudaija Piletić je odložila suđenje na neodređeno vrijeme, jer je odbrana tražila da se optužnica prevede na romski jezik. Branilac okrivljenog Ramadana Balje, advokat Zdravko Begović traži je tada da se optužnica prevede na romski jezik, što je sudija Piletić i uvažila.
Nedavno je sudija Piletić izabrana za sudiju Apelacionog suda Crne Gore, nakon čega je predmet dodijeljen u rad sudiji Zoranu Šćepanoviću.
Bonus video: