Ulagati i održavati muzeje Crne Gore

„Crna Gora je bijela tačka na arheološkoj mapi Evropi i željeli smo da naše studente upoznamo sa arheologijom u Crnoj Gori. Možda se neko od njih zainteresuje da u budućnosti radi i obradi arheološki materijal Crne Gore“, kazao je arheolog Tonko Rajkovača, profesor Univerziteta u Kembridžu i vođa puta osmodnevne „Vaskršnje terenske ture“
76 pregleda 0 komentar(a)
studenti i profesori ispred Dvorca kralja Nikole (Novina)
studenti i profesori ispred Dvorca kralja Nikole (Novina)
Ažurirano: 23.03.2018. 11:58h

Studenti i profesori arheologije sa Univerziteta u Kembridžu, njih dvadesetak, bili su gosti nikšićke JU „Muzeji i galerije“. Direktorica Jelena Đukanović sa saradnicima upoznala je goste sa istorijatom tvrđave Onogošt (Bedem), kao i istorijsko - arheološkim znamenitostima nikšićkog kraja, a u ime Opštine pozdravila ih je potpredsjednica Sonja Nikčević.

„Crna Gora je bijela tačka na arheološkoj mapi Evropi i željeli smo da naše studente upoznamo sa arheologijom u Crnoj Gori. Možda se neko od njih zainteresuje da u budućnosti radi i obradi arheološki materijal Crne Gore“, kazao je arheolog Tonko Rajkovača, profesor Univerziteta u Kembridžu i vođa puta osmodnevne „Vaskršnje terenske ture“.

Prema njegovim riječima preko 90 odsto članova ekspedicije prvi put je posjetilo Crnu Goru i viđenim su više nego zadovoljni, ali i zbunjeni jer nijesu očekivali toliku arheološku raskoš.

„Ovo je potpuno novi prostor za njihovo poimanje evropske arheologije. Svaki muzej ima priču o jednom kraju od paleolita do modernog vremena, tako da ako neko hoće da razumije arheologiju jednog kraja onda su muzeji za to najbolje mjesto“, poručio je Rajkovača.

Odlučili su da tokom osmodnevnog boravka u Crnoj Gori pored Nikšića, posjete i Cetinje, Budvu, Kotor, Herceg Novi, Pljevlja, Berane, a da putovanje završe obilaskom Bioča i Vruće pećine.

„Ako hoćete da promovišete vaš nacionalni identitet i kulturu treba da ulažete i održavate muzeje. Tokom ovog putovanja vidio sam da se kadar u muzejima jako trudi i da su mnogo više uradili nego što su im mogućnosti“, kazao je Rajkovača.

Studente nakon povratka u London čeka pisanje i odbrana eseja o studijskom putovanju po Crnoj Gori, a Rajkovača je podsjetio da njegov kolega dr Mark Vander Linden već pet godina u okviru međunarodnog projekta “EUROFARM” obilazi arheološka nalazišta u Crnoj Gori, Srbiji i Bosni i Hercegovini.

„On je proizveo preko 136 datova za ove krajeve, a jedino što je mjerodavno za arheologiju je kako je jedan kraj datovan.

Mi u našim krajevima radimo tipologiju i datovanje na osnovu materijalnih nalaza“, kazao je Rajkovača.

Bonus video: