Potraga za znanjem je centralni dio života u Britaniji. Ustvari, četiri od deset najboljih svjetskih univerziteta se nalaze ovdje. Svake godine, velike količine novca se investiraju u nauku i istraživanje u ovoj zemlji.
Oksford je mjesto za učenje već stotinama godina i više svjetskih lidera se obrazovalo ovdje nego na bilo kom drugom univerzitetu. Neki od njih su: Margaret Tačer, Harold Vilson, Dejvid Kameron, Bil Klinton, zatim pisac Oskar Vajld, pa čak i filmska zvijezda Hju Grant.
Univerzitet Oksford je sačinjen od 38 različitih koledža. Dvadeset hiljada studenata, iz blizu sto pedeset zemalja, studira ovdje.
Sljedeća stanica je Muzej nauke u Londonu. Muzej nauke ima preko 230 hiljada predmeta, iako samo dio može biti izložen u određeno vrijeme.
Posjeduju najveću zbirku kultnih naučnih i tehnoloških predmeta na planeti. Sve to zavrijedilo je pažnju turista kojih ima mnogo, oko 3 miliona godišnje.
Britanija je iznjedrila nekoliko sjajnih pionira nauke, Isk Njutn, Čarls Darvin, Pol Dirak. Tu je i jedan od najpoznatijih svjetskih naučnika Stiven Hoking.
Henri Velkom je bio strastveni kolekcionar predmeta koji su povezani sa ljudskim zdravljem, dobrobiti i istorijom. Onda je Velkam Trast donio njegovu dosadašnju kolekciju u galeriju koja ima moderan pogled na medicinu, umjetnost i nauku.
Jedan od interesantnijih predmeta koje možete vidjeti je Napoleonova četkica za zube.
Seriju Britanija je Velika možete pratiti nedjeljom od 21:15h na programu Televizije Vijesti ili u repriznom terminu, subotom od 18:15h.
Bonus video: