Izraelski iluzionista Uri Geler objelodanio je danas da se prijavio da radi za britansku vladu nakon što je glavni savjetnik premijera Borisa Džonsona, Dominik Kamings, pozvao da se "čudaci i nespretni" ljudi prijave za posao.
U molbi poslatoj Kamingsu, Geler koji ima i britansku državljanstvo, a poznat je po tome što može da savija kašike ponudio je da se iskoriste njegove "istinske psihičke moći".
"Kažete da želite nekoga na granicima nauke predviđanja. Nemojte više tražiti", naveo je 73-godišnji Geler u pismu "dragom Domu", do koga je došao Frans pres.
U pismu Geler dodaje da ima takve moći i da bi samo trebalo pitati Mosad, CIA i Pentagon, aludirajući na tvrdnje da je radio za izraelske i obaveštajne službe SAD.
"Trenutno sam zauzet organizovanjem otvaranja Muzeja Uri Geler u Izraelu, ali bih razmotrio da se preselim u Britaniju zarad prave pozicije", rekao je on.
Kamings je prošle nedelje na svom ličnom blogu naveo da su potrebne razne vrste sposobnosti za britanske političke savjetnike.
Kontroverzni savjetnik koji je 2016. godine predvodio kampanju za referendum o izlasku Velike Britanije iz EU rekao je da vlada želi da zaposli neuobičajene ljude, uključujući specijaliste za analizu i obradu podataka, softver developere, eksperte za politiku, komunikacije, između ostalih.
To je privuklo Gelera koji očito podržava Džonsona, a inače je bio blizak prijatelj pokojnog pjevača Majkla Džeksona.
On je u decembru izjavio da je pomogao premijeru Džonsonu da zadrži vlast jer mu je dao kašiku sa pozitivnom energijom koja je pripadala bivšoj premijerki Izraela Goldi Meir.
Molba za posao sadži podršku sadašnjeg izraelskog premijera Benjamina Netanjahua i u njoj Geler ističe svoje raznoliko životno iskustvo i tvrdi da mu je karijera zabavljača koji je savijao kašike bila "odlična maska" za špijunski rad.
"U svom obavještajnom radu pomagao sam u operaciji Pustinjska oluja, pomogao da se lociraju tajni tuneli u Severnoj Koreji i koristio mnoge moje vještine da izbrišem ključne diplomatske nesporazume na njihovom putu do Moskve. I dok mnogi sumnjaju u moje sposobnosti, moja dostignuća se ne mogu odbaciti kao trikovi ili iluzije", napisao je on, sugerišući da bi njegov talenat mogao da se koristi u godini u kojoj Velika Britanija ulazi u teške pregovore s Evropskom unijom o trgovinskim odnosima poslije Bregzita.
"Prisustvovao sam pregovorima o nuklearnom razoružanju sa Rusijom, bombardujući njihovog glavnog pregovarača talasima pozitivnog mišljenja kako bi sovjetska delegacija potpisala Sporazum o smanjenju nuklearnog oružja", naveo je Geler.
Pismo od 264 riječi završio je porukom "Hvala što ćete me uzeti u obzir".
Britanska vlada nije odmah odgovorila na molbu da to prokomentariše.
Bonus video: