Ponovo otvorena drevna biblioteka

Arheolozi su tokom obnove biblioteke naišli na neke od vjekovima starih medicinskih recepata antičkog lekara Hipokrata
146 pregleda 1 komentar(a)
Manastri Sveta Katarina, Foto: Beta-AP
Manastri Sveta Katarina, Foto: Beta-AP
Ažurirano: 19.12.2017. 10:00h

U Egiptu je u subotu, poslije tri godine restauracije, ponovo otvorena drevna biblioteka pravoslavnog manastira Sveta Katarina u južnom Sinaju u kojoj se nalazi više hiljada vjekovima starih vjerskih i istorijskih rukopisa.

Obnovljen je istočni dio biblioteke u kojem se nalazi druga po veličini zbirka ranih kodeksa i rukopisa, od koje je brojnija samo kolekcija u biblioteci Vatikana, rekao je monah Damijanos, arhiepiskop manastira Svete Katarine.

“Biblioteka je sada otvorena za javnost i naučnike”, rekao je njegov savetnik Tini Kazamijas, dodavši da renoviranje još traje, ali nije naveo datum završetka.

Svečanosti povodom otvaranja biblioteke u južnom dijelu Sinaja prisustvovali su egipatski zvaničnici i njihove kolege iz zapadnih zemalja.

U drevnoj biblioteci nalazi se oko 3.300 uglavnom hrišćanskih rukopisa na grčkom, arapskom, sirijskom, gruzijskom, slovenskim i drugim jezicima, kao i više hiljada knjiga i svitaka iz 4. vijeka.

Arheolozi su tokom obnove biblioteke naišli na neke od vjekovima starih medicinskih recepata antičkog lekara Hipokrata.

“Najvredniji rukopis u biblioteci je Sinajski rukopis koji datira iz četvrtog vijeka. To je najdragocjeniji rukopis na svijetu”, istakao je američki monah Džastin, koji radi kao bibliotekar manastira, govoreći o drevnom prepisu Novog zavjeta.

Grad Sveta Katarina, u kojem se nalazi jedan od najstarijih pravoslavnih manastira, obilaze i hodočasnici, ali i turisti iz cijelog svijeta.

Pravoslavni manastir Svete Katarine, koji se nalazi i na Uneskovoj list svjetske baštine, nalazi se na poluostrvu Sinaj, koje spaja dva kontinenta, Afriku i Aziju, na mjestu gdje se, kako se vjeruje, Mojsiju obratio Gospod.

Dobro očuvani zidovi manastira od velikog su značaja za studije vizantijske arhitekture.

Bonus video: