Navodi koje je Vrhovni državni tužilac Ivica Stanković iznio na otvaranju Dana državnih tužilaca ne odgovaraju činjenicama i pokazuju da državno tužilaštvo nema kapaciteta da realno i objektivno javnosti bar prizna kakvo je stanje u oblasti suzbijanja kriminaliteta u Crnoj Gori, kazao je advokat Veselin Radulović, pravni zastupnik Mreže za afirmaciju nevladinog sektora (MANS).
Radulović, kako je kazao, u ime MANS-a želi da podsjeti Stankovića da su upravo greške u optužnicama tužilaca glavni razlog što se rijetko pokrenuti postupci za krivična djela organizovanog kriminala završavaju oslobađajućim presudama.
"Greške u optužnicama koštaju i koštaće građane Crne Gore milionske iznose koji se isplaćuju licima koje tužilaštvo nije znalo ili nije htjelo zakonito i profesionalno da optuži. Zato bi VDT morao biti mnogo oprezniji kada se u javnosti hvali sa kvalitetom optužnica, jer taj "kvalitet" optužnica do sada nije obezbijedio da bude osuđen iko od lica koje međunarodna javnost prepoznaje kao aktere organizovanog kriminala. Umjesto toga, "kvalitet" optužnica sa kojima se Stanković hvali građane Crne Gore košta milione eura, a licima koja javnost prepoznaje kao izvršioce najtežih krivičnih djela pere biografije i obezbjeđuje da im se više nikada ne može suditi", ističe Radulović.
Sa druge strane, napominje Radulović, greške tužilaca u tim najznačajnijim postupcima ostale su bez ikakve odgovornosti, iako je, kako je kazao, i sam Stanković nakon izbora na funkciju VDT-a najavio da će se ispitati njihova odgovornost.
"Zato bi gospodin Stanković, umjesto pohvala na račun rada tužilaštva, javnosti morao da objasni šta je razlog za greške tužilaca u optužnicama. Stanković je dužan javnosti da objasni i zašto su greške koje tužioci prave iz neznanja ili iz korupcije do sada ostale bez bilo kakvog utvrđivanja odgovornosti. Takođe, VDT bi morao javnosti da objasni zašto je izostala odgovornost brojnih tužilaca koji su omogućili i da nastupi zastarjelost krivičnog gonjenja, zbog čega su optužbe odbijane i zbog čega su građani Crne Gore plaćali štetu i troškove optuženim licima. Do tada, nesporno je da tužilaštvo ne može da se pohvali sa konkretnim rezultatima na polju suzbijanja visoke korupcije i organizovanog kriminala", kazao je Radulović.
Rezultati finansijskih istraga, podsjeća Radulović, gotovo da ne postoje, a broj nerasvijetljenih profesionalno izvršenih ubistava raste.
"U obračunu kriminalnih grupa ulicama crnogorskih gradova redovno odliježu eksplozije, brojni predmeti visoke korupcije skupljaju prašinu u fiokama tužilaštva, izviđaj u aferi Telekom ušao je u 13-u godinu bez rezultata, afera Snimak ostala je nerasvijetljena i njeni glavni akteri i dalje primjenjuju iste metode zloupotreba. Sve navedeno, kao i brojni drugi nerasvijetljeni slučajevi visoke korupcije koji su građane Crne Gore koštali više stotina miliona eura, ukazuje da nemaju osnova navodi Stankovića da se tužilaštvo bavi učiniocima krivičnih djela", ističe Radulović.
Umjesto djelotvornih istraga i kvalitetnih optužnica koje bi rezultirale osuđujućim presudama i trajnim oduzimanjem imovine akterima visoke korupcije i organizovanog kriminala, napominje on, u praksi tužilaštva imamo sve češću primjenu sporazuma o priznanju krivice u kojima tužioci sa izvršiocima najtežih krivičnih djela dogovaraju kazne ispod zakonskog minimuma, koje više šalju poruku da se kriminal isplati, nego što utiču na bilo koga da ne vrši krivična djela.
"Zato VDT Ivica Stanković i svi državni tužioci nemaju razloga da se ponose i hvale jer njihov dosadašnji rad i nerad pokazuju da tužilaštvo nema kapaciteta da sprovede djelotvornu istragu i pripremi optužbu koja bi na suđenju predstavila dokaze na osnovu kojih bi neko od aktera visoke korupcije i organizovanog kriminala dobio razumnu i pravičnu kaznu i na osnovu kojih bi se tim licima trajno oduzela imovina stečena kriminalnom djelatnošću", zaključuje advokat Radulović.
Bonus video: