Pražnjenje crijeeva je tjelesna funkcija koja je promjenljiva i zavisna od spoljnih faktora. Normalna učestalost pražnjenja varira od dva do tri puta dnevno, pa do dva do tri puta nedeljno. Veoma je važna stabilnost ovog obrasca, jer svaka promjena može da ukaže na neku vrstu zdravstvenog problema.
Otežano pražnjenje, odnosno crijevno pražnjenje manje od dva puta nedeljno, može da izazove različite tegobe. U slučaju potpunog izostanka, kada se stolica javlja samo posle uzimanje medikamenata, radi se o opstipaciji ili zatvoru. Ovaj problem može da izazove i niz drugih zdravstvenih tegoba, od kojih su nadimanje, krv u stolici, bol i gubitak apetita najčešći.
KRV U STOLICI
Iako većina ljudi odmah pomisli da je u pitanju ozbiljan problem, tragovi krvi u stolici najčešće su bezopasni i nastaju kao rezultat zatvora. Tragovi krvi mogu da budu posljedica iritacije rektuma, uzrokovan tvrdom stolicom i naprezanjem. Svijetlocrveni tragovi većinom potiču od donjeg dijela crijeva pri anusu, zbog otežanog pražnjenja.
NADIMANjE U STOMAKU
Neprijatan osećaj, gasovi i nadutost stomaka jesu tipični simptomi zatvora. Stomak se najčešće ne nadima nakon jela, već nakon varenja, tokom popodneva i uveče.
OSEĆAJ NELAGODNOSTI I BOL
Početni, povremeni bol u donjem stomaku nastaje usljed zatvora koji traje duže vrijeme i ne liječi se. S vremenom, može da pređe u konstantni bol koji ometa svakodnevni život.
GUBITAK APETITA
Iako su zapravo crijeva puna, a ne želudac, može se pojaviti osjećaj neprestano punog stomaka. Ako jedete manje nego inače i nemate apetit, to može da bude rezulat zatvora, prenose Novosti.
Bonus video: