U Beogradu je u nedjelju veče svečano otvoren 62. Međunarodni sajam knjiga čiji je počasni gost njemački jezik, a predviđeno je da u okviru te manifestacije Njemačka, Švajcarska, Austrija i Lihtenštajn predstave svoje savremeno stvaralaštvo sa 350 premijernih naslova.
Svečano otvaranje sajma počelo je programom “Četiri zemlje - jedan jezik”, a posjetioci su imali priliku da se upoznaju sa 1.000 knjiga savremenih autora njemačkog govornog područja. Otvaranju u Hali 2 Beogradskog sajma prisustvovao je veliki broj građana i posjetilaca te manifestacije.
Austrijski pisac Karl Markus Gaus je na otvaranju kazao da program “Četiri zemlje - jedan jezik” pokazuje da razlike koje postoje između jezika u Njemačkoj, Švajcarskoj, Austriji i Lihtenštajnu nisu velike.
Dodao je da su razlike koje postoje u zvučanju, melodiji i stilu u srpskom, hrvatskom, bošnjačkom i crnogorskom jeziku jesu značajne za književnost, ali mogu biti produbljene politički.
Akademik Miro Vuksanović kazao je da su Srbija, Hrvatska, BiH i Crna Gora nekada bile dio jedne zemlje - Jugoslavije, i da su književnici u tim zemljala pisali jednim književnim jezikom, koji je danas razvrstan na četiri književnosti, četiri jezika i četiri zemlje.
“Jedan jezik je postao četiri, a u Njemačkoj, Švajcarskoj, Austriji i Lihtenštajnu imamo četiri zemlje sa jednim jezikom”, rekao je Vuksanović na svečanom otvaranju.
Kapije Beogradskog sajma zvanično su za posjetioce otvorene od 10 časova, a ljubiteljima pisane riječi će se do 29. oktobra, pod sloganom “Ključ je u knjigama”, predstaviti 450 izlagača iz Srbije i inostranstva.
Dobitnica Nobelove nagrade za književnost Herta Miler održala je juče predavanje u Jugoslovenskom dramskom pozorištu, a gosti sajma biće i Marsel Bajer, Vladimir Kaminer, Jan Vagner, Folker Kučer, Ingo Šulce, Arno Kameniš, Dana Grigorča, Melinda Nađ Abonji, Jonas Lišer, Tereza Preauer, Valentin Grebner, Luc Ratenov i Katrin Regla.
Ambasadori Njemačke, Austrije i Švajcarske Aksel Ditman, Johanes Ajgner i Filip Ge, kao i princ Stefan od Lihtenštajna juče su u okviru progama “Neobična geografija” zajedno sa piscem i bivšim ambasadorom Srbije u Beču Draganom Velikićem predstavili svoje zemlje i kulturu.
Kroz različite programe Sajam će obilježiti i 800 godina od krunisanja Stefana Prvovjenčanog, 250 godina od rođenja Filipa Višnjića, 125 Iva Andrića, 150 godina od smrti Šarla Bodlera, vijek od smrti Vladislava Petkovića Disa i Milutina Bojića, 170 godina Njegoševog “Gorskog vijenca”, 50 godina od izdavanja romana “Sto godina samoće” Gabrijela Garsije Markesa i romana “Derviš i smrt” Meše Selimovića.
Bonus video: