Svi smo spremni da loše strane jeseni i zime, a to su gripa ili virusne prehlade. Simptomi su nam svima takođe poznatI - curenje iz nosa, kašalj, drhtavica, povišena tjelesna temperatura (može, ali i ne mora nastupiti), glavobolja, bolovi u zglobovima, pretjerani umor i nedostatak apetita.
Kako bi sezona zdravstvenih poteškoća uzrokovanih hladnim vremenom i oslabljenim imunitetom prošla bez velikih tegoba, donosimo nekoliko savjeta kako ih preventirati!
Osvježite kutijicu sa ljekovima
Provjerite dobro da li je vašim ljekovima istekao rok trajanja, te nabavite ljekove protiv gripe i prehlade kako ne biste morali u apoteku kada ste već bolesni.
Nagradite se novom aktivnošću
Čak i oni najambiciozniji mogu izgubiti volju za treningom kada nastupe hladniji dani, ali bilo sunce ili kiša trebali biste odraditi barem 150 minuta aktivnosti kroz nedelju. Uvijek prednost treba dati aktivnostima na otvorenom radi pozitivnog učinka dnevne svjetlosti. Tjelesna aktivnost povećava brzinu kojima antitijela prolaze kroz krvotok, što rezultira boljim imunitetom protiv bolesti. Povećana temperatura koju imamo za vrijeme umjerenog vježbanja otežava preživljavanje određenih upala u našem tijelu.
Konzumacija cinka
Cink se može uzimati kao dodatak ishrani kada ih napadne prehlada, ali on isto tako djeluje preventivno. Već se danas opremite i uzimajte ga u kontinuitetu kako biste preventirali prehladu ili barem ublažili simptome
Zakažite mamografiju
Iako svaka žena ne spada u rizičnu grupu, mamografija je pregled koji će prvi otkriti rak dojke. Dogovorite sa ljekarom buduće termine.
Zakažite sistematski pregled
Iako se smatra da zdrava osoba ne bi trebala svake godine na kompletan pregled, ljekari se ne slažu - svako mora imati doktora kome vjeruje i koji će mu dati sve potrebne savjete za očuvanje zdravlja.
Spriječite razvoj hepresa
Pravilnom ishranom možete pridonijeti skraćivanju dužine izbijanja herpesa. Obogatite jelovnik ribom, piletinom, jajima i krompirom. Propolis i preparati propilasa (mast) takođe su se pokazali učinkovitim.
Namirnice za jačanje imuniteta i borbu protiv alergija
Jedite grožđe
Ovaj snažni antioksidant djeluje s vitaminom C kako bi stimulisao imunološki sistem za borbu protiv infekcija, raka i upala. Ove bobice obiluju vitaminom A, B6, B i folnom kiselinom, a 100 grama grožđa zadovoljiće 25 posto preporučene dnevne količine vitamina C, prenosi Ordinacija.
Bonus video: