Grlobolja često ide uz hladnije dane.
Zna biti iscrpljujuća, a nije rijetkost da potraje i do desetak dana. Ukoliko osjetite bol, peckanje i otežano gutanje, odmah počnite s ispiranjem grla čajem od kamilice, žalfije, majčine dušice, a dobro dođe i slana voda.
Tegobe kao što su peckanje pri gutanju, crvenilo i suvoća u grlu možete i sami izliječiti.
Čaj od đumbira
Svi znamo da je tokom prehlade poželjno uzimati više tečnosti, a najbolji su razni biljni čajevi, naročito od žalfije, kamilice, a kao posebno ljekovit preporučuje se čaj od đumbira. Dvije kašike svježe izrendanog đumbira sipati u 500 ml vode, dodati dva karanfilčića i kuvati pet minuta. Zasladiti medom, a za bolji ukus može se dodati i sok od svježe iscijeđenog limuna. Dnevno mogu da se popiju dvije do tri šolje ovog napitka.
Bombone s biljnim ekstraktima
Ove bombone smiruju nadraženo grlo. S vremena na vrijeme uzmite jednu pastilu koje se mogu kupiti u apotekama, a preporučuju se za grlobolju.
Žvaćite žvake
Žvake pomažu stvaranje pljuvačke koja je efikasan borac u borbi protiv virusa. Ako niste znali, pljuvačka sadrži lizozim, enzim koji je poznat i kao "antibiotik u tijelu" jer ubija razne bakterije.
Povećajte vlažnost vazduha
U prostoriji u kojoj boravite na radijatore stavite mokre peškire ili posude s vodom. Suv vazduh pojačava nadražaj za kašalj, a vlažan poboljšava disanje.
Obloge
Vlažne i tople obloge opustiće i umiriće napetost u vratu, a istovremeno će popustiti i nadražaj u grlu.
Sirup od crvenog luka
Crveni luk očistite, nasjecite na krugove i ređajte u staklenu teglu red luka, kolut limuna, kašiku meda i tako redom dok se ne napuni tegla. Ostaviti da odstoji na hladnom i tamnom mjestu poklopljeno tanjirićem od šest do 10 sati, dok luk ne pusti sok. Iscijediti u tamnu flašicu i uzimati svaka dva sata jednu kašiku.
Propolis
Kao prirodni antibiotik i antivirotik uspješan je u borbi protiv izazivača grlobolje. Propolis u spreju može se naprskati po usnoj duplji i grlu, prenosi Radio Sarajevo.
Bonus video: