Svi oni koji vole zavladati plesnim podijumom mogli bi se iznenaditi jer čine veoma dobru stvar. Naime, ples je mnogo više od zabavne aktivnosti i trebalo bi ga upražnjavati bez obzira na godine.
Studija je pokazala da starije osobe mogu preokrenuti znakove starenja u mozgu vježbom, s plesom kao najučinkovitijim alatom iz tog spektra. Svi znamo da su sagorijevanje kalorija te jačanje kostiju i zglobova neke od blagodati plesanja, ali to nije sve, govori studija objavljena u časopisu "Frontiers in Human Neuroscience".
Na njoj su vrijedno radili stručnjaci za neurodegenerativne bolesti u njemačkom Magdeburgu.
STUDIJA:
Veličina studije bila je skromna, ali studije mozga obično i jesu takve, jer su MR skeniranja skupa. Ukupno je bilo 26 učesnika, od toga je 14 njih bilo u grupi "plesa" s prosječnom dobi od 67 godina.
Fitnes grupa sastojala se od 12 osoba, s prosječnom starošću od 69 godina. Više od 18 mjeseci plesna grupa je dobijala sedmični kurs učenja plesnih rutina. Fitnes grupa je u tom istom vremenskom periodu prolazila kroz trening izdržljivosti i fleksibilnosti.
Obje grupe pokazale su povećanu reakciju u predjelu hipokampusu, što je važno jer se to područje mozga odnosi na bolesti poput Alchajmerove, a takođe ima ulogu u pamćenju i ravnoteži. Najbitnije, samo je plesna grupa pokazala značajan porast u poboljšanju ravnoteže, što može biti rezultat njihovog konstantnog učenja nove rutine svake sedmice.
"Pokušali smo pružiti našim učesnicima u plesnoj grupi neprekidne plesne rutine različitih žanrova plesa", rekla je u saopštenju dr Katrin Rehfeld, koja je vodila ovo istraživanje.
Kako ističe, koraci, pokreti ruku, formacije, brzine i ritmovi mijenjali su se svake druge sedmice kako bi ih održali u stalnom procesu učenja. Najzahtjevniji aspekt za njih bio je podsjetiti se na rutine pod pritiskom vremena i bez ikakve pomoći instruktora.
DALJE ISTRAŽIVANJE:
Tim sada želi iskoristiti ovo istraživanje zbog ispitivanja novih fitnes programa kako bi se spriječio pad aktivnosti mozga povezanog s godištem rođenja. Zovu ga "Jymmin" (eng. jamming + gymnastics). U pitanju je senzorski sistem koji generiše zvukove temeljene na fizičkoj aktivnosti.
U svom radu ističu da je potrebno u budućnosti sprovesti veće studije kako bi se dodatno istražio učinak na mozak do kojeg su ovdje došli. Rani znakovi ipak sugerišu da plesni ulazak u starost može pomoći u smanjenju rizika od bolesti poput Alchajmerove.
"Vjerujem da bi svi željeli živjeti nezavisan i zdrav život što je duže moguće", rekla je dr Rehfeld te smatra da je ples snažan alat za postavljanje novih izazova za tijelo i um, posebno u starijoj dobi.
KORIJENI U PROŠLOSTI:
Da ova mala studija nije izolovan slučaj, potvrđuje i jedna ranija i opsežnija koja se sprovodila čak 21 godinu. Objavljena je bila u "New England Journal of Medicine" i utvrdila je da od svih tjelesnih aktivnosti jedino ples pomaže stvaranju novih nervnih puteva i smanjuje rizik od demencije za 76 odsto, prenose Nezavisne.
Bonus video: