Poznati začin iz tropskih krajeva, muškatni oraščić poznat je još pod nazivom morski oraščić.
Stablo muškatni orah poznato je pod latinskim imenom Myristica fragrans, a pripada u istoimenu porodicu (Myristicaceae).
U povoljnim uslovima stabla narastu do dvadesetak metara u visinu, listovi su ovalni i tamnozeleni, a zvonoliki, žuti cvjetovi imaju poseban miris.
Stabla mogu doživjeti i sto godina. Plod je blijedožute boje i nalikuje marelici. Kad dozrije, vanjski dio ploda (perikarp) puca na dva dijela i otkriva unutrašnjost koja se sastoji od velike crne "koštice" i mesnate, jarkocrvene, mrežaste ovojnice, tzv. arilusa.
Ljekovita svojstva
Muškatni oraščić ima višestruko ljekovito svojstvo, pa je tako dobar za ublažavanje žgaravice, otklanjanja plikova, dijareje, gastroenteritisa. U kineskoj medicini koristio se za upale i abdominalnu bol.
Jedna čašica čaja sa kašičicom narendanog muškatnog oraščića pomaže kod nesanice i anksioznosti.
Česta ljekovita primjena je za probleme probavnog sistema kao što su mučnine, povraćanja, loše probave, proliv, nadutosti i slično.
Takođe poboljšava rad bubrega i jetre. Osim toga, koristi se i u kozmetici za pilinge i uklanjanje akni.
Zahvaljujući svome antibakterijskom dejstvu smiruje upaljenu kožu i crvenilo.
Doziranje
Maksimalan unos ovog začina na dnevnoj bazi ne smije prelaziti 3 grama, jer u koncentracijama većim od 5 grama može da pokaže negativna dejstva, poput nesanice, anksioznosti pa čak i blagih halucinacija.
Upravo zbog toga, savjet stručnjaka je da se maksimalno obrati pažnja prilikom doziranja, prenose Nezavisne.
Bonus video: