Slike Crne Gore već posložene u glavi

Radova Tangija ima u važnijim kolekcijama nove grafike
0 komentar(a)
Žan-Pjer Tangi, Foto: Radomir Petrić
Žan-Pjer Tangi, Foto: Radomir Petrić
Ažurirano: 28.07.2017. 08:50h

Likovni program XXX Barskog ljetopisa nastavljen je preksinoć izložbom grafika „Impresije sa putovanja“ poznatog francuskog profesora, slikara i grafičara Žan-Pjer Tangija. Otvarajući postavku u Dvorcu kralja Nikola pred brojnim zvanicama, među kojima su bili i poštovaoci profesora koji su za ovu priliku došli iz Trebinja, predsjednik Opštine Bar dr Zoran Srzentić je posebno istakao njegov selektorski angažman na festivalima u multietničkim sredinama "kao što je i naš grad", dodajući da bi se gostovanjem ovakvih umjetnika ponosio bilo koji svjetski centar umjetnosti.

"Stroga u misli i pristupu,u organizaciji i u realizaciji, u kodeksima i procjeni, između tradicionalnog i novog, grafika je uprkos svim promjenama sačuvala svoje mjesto u umjetnosti. Danas, i pored različitih teorija i sučeljavanja, uspješno egzistiraju svjetska bijenala grafike čiji je jedan od istaknutijih predstavnika upravo Žan Pjer Tangi. U srećnom spoju vrsnog poznavaoca struke, dara da to znanje organizuje i kao pedagog prenese mlađim generacijama na svim meridijanima gdje se na taj način misli, kao i vještine da i sam, od onog doživljenog i viđenog na putovanjima - stvori svoj osobeni znak, krije se tajna rada i djela uvaženog profesora", zapisao je o Tangijevim djelima mr Milun Lutovac, selektor likovmog programa Ljetopisa.

Publici se obratio i ugledni vajar Zlatko Glamočak koji živi i radi u Parizu, prijatelj profesora Tangija, a u muzičkom dijelu programa nastupila je poznata barska umjetnica sopran Aleksandra Vojvodić Jovović.

Izložene grafike i gravure su Tangijeve impresije sa putovanja, kojih je, zahvaljujući funkcijama koje je obavljao na poljima umjetnosti u svijetu, bilo jako puno. Kako je kazao novinarima, prvo nastaju akvareli ili crteži, od kojih neke pretvara u gravure. On je najavio i da će jedan od narednih ciklusa biti sa putovanja Crnom Gorom jer su mu slike naše zemlje “već složene u glavi”.

"Ovu postavku čine mahom impresije sa putovanja Venecijom-vertikale mogu da budu jarboli venecijanskih barki. Na prvi pogled, to su stilizovane i apstraktne grafike, ali, skoncentrisani možete vidjeti realne činjenice i stanja koje sam tamo vidio - okačeni veš koji se suši, ptice na električnim vodovima, brodove… Sve počinje posmatranjem, slijedi prebacivanje impresija na svesku ili carne crtački, kako to mi kažemo, kasnije je ozbiljniji rad u ateljeu gdje se sve to vari i pročišćava”, kazao je Tangi čija je postavka u Dvorcu dostupna publici do 9. avgusta.

Tangi je diplomirao 1972. na prestižnoj likovnoj akademiji L’Ecole Nationale Supérieure des Beaux - Arts de gdje postaje prvo profesor, pa šef Odsjeka za grafiku, a danas je počasni profesor. Predavao je grafiku i u Veneciji, te u Laosu, Maleziji, Maroku, Turskoj i Egiptu. Njegovi radovi zastupljeni su u skoro svim važnijim umjetničkim kolekcijama savremene grafike.

Bonus video: