Bol koji se javlja u glavi po karakteru može biti pulsirajući, munjevit, sijevajući, neuralgičan, tišteći, pritiskajući, žareći Glavobolja može biti trajna ili povremena, rijetka ili učestala, difuzna ili lokalizovana. Kada se moramo zabrinuti zbog glavobolje?
Za uspješno liječenje glavobolje nužno je postaviti tačnu dijagnozu. Ako patite od glavobolje svakako se javite svom ljekaru od kojeg ćete dobiti preporuku za liječenje koje odgovara vašem tipu glavobolje.
Takođe, ako je potrebno, bićete upućeni na određene pretrage kako bi se isključilo postojanje nekog drugog uzroka glavobolje.
Koja je glavobolja opasna?
-Glavobolja koja se javlja prvi put nakon pedesete godine života - Glavobolja koja se javi iznenada, veoma je jaka, “kao nikada do tad” - Glavobolje koje se javljaju sve češće, jače su i ne prolaze na analgetik - Glavobolja koja se pojavi kod osobe s malignom bolesti, HIV-om ili nekom drugom teškom bolesti - Glavobolja koja se javlja kod bolesnika s opštom infekcijom, praćenom temperaturom, ukočenim vratom, bolovima u mišićima ili zglobovima - Glavobolja koju prati nerazgovijetan govor ili slabost jedne strane tijela, duple slike, gubitak vida, poremećaj ravnoteže ili koordinacije pokreta - Glavobolja koju prati pospanost ili zbunjenost - Glavobolja koja je praćena povraćanjem - Glavobolja uz koju se javi epileptički napad - Glavobolja koja se javi nakon povrede glave - Glavobolja koja se pogošava za vrijeme kašlja, kihanja ili tjelesnog napora - ove glavobolje mogu biti bezazlene ali zahtijevaju ljekarski pregled i dijagnostičku obradu
Kako bi znali o kojoj je vrsti glavobolje riječ prije posjete ljekaru vodite dnevnik glavobolje u kojem ćete zabilježiti tačno vrijeme nastanka i trajanje glavobolje, mjesto i karakter bola, da li vam smetaju svjetlo, buka ili mirisi, imate li mučninu ili ste povraćali, morate li leći, djeluje li lijek i koji je to lijek te šta je pokrenulo glavobolju (vrijeme, hrana, alkohol, umor).
Bonus video: