Javna ustanova “Muzeji i galerije” i Udruženje boraca NOR-a (UBNOR) i antifašista Nikšić, u galeriji “Ilija Šobajić“ u Nikšiću organizovali su izložbu grafičkih listova Antona Lukatelija, slikara i grafičara. Autori postavke koju čini 16 grafika su Kristina Radović, istoričarka umjetnosti i Milosav Milatović, kustos galerije.
Radović je podsjetila da je Lukateli slikarstvo učio u rodnom Herceg Novom od profesora Čajkova, da se u prvom broju “Pobjede”, koji je izašao 24.oktobra 1944. godine, nalazi njegov linorez “Kraj”. Jedan je od osnivača Udruženja likovnih umjetnika Crne Gore i njegov prvi sekretar.
“Na ovim grafičkim listovima prikazani su vrli pojedinci u ratnom vihoru, kao i njihov lik i djelo. Kao takvi oni su oličenje narodne volje za opstankom u surovim okolnostima, u ratnom vihoru. Stilski odišu koliko grubošću toliko i prefinjenošću, a personifikacija su snage i dostojanstva”, kazala je Radović.
Lukateli je sa Milanom Božovićem bio autor prvog socijalnog dinara u Crnoj Gori, a uspješno se bavio i scenografijom. Imao je više samostalnih i bio učesnik više kolektivnih izložbi od kojih je najznačajnija izložba Sveslovenske grafike 1946. godine u Pragu. Preminuo je 1992. godine u Beogradu.
Prema riječima Slobodana Bata Mirjačića, predsjednika UBNOR-a i antifašista Nikšića, Lukateli je u Drugom svjetskom ratu učestvovao od samog početka pa nije ni čudo što u njegovom cjelokupnom likovnom stvaralaštvu preovladava ratna tematika. Mirjačić je podsjetio na hrabrost pojedinih osoba koje su se našle na Lukatelijevim grafikama, poput Anđe Perunović, Mare Radulović, Joke Baletić, Jagode Bogićević, Save Kovačevića, Đoka Pavićevića...
“Sve ove priče o grafikama Lukatelija imaju danas jaku poruku da rata više ne bude, a da fašizam zbog koga su svi oni dali živote prijeti i danas i da se moramo odlučno boriti da se ovo zlo u korijenu sasiječe. Zato, više nego ikad moramo čuvati uspomene na herojske likove i njihova djela“, poručio je Mirjačić otvarajući izložbu.
Bonus video: