Dragan Nikolić bio je jedan neiskaziv i neponovljiv umjetnik, čovjek koji je plijenio magijom sa kojom je glumio, čulo se na promociji monografije „Dragan Nikolić - gospodin i mangup“ posvećene legendi eks YU glumišta, koja je održana u Tivtu u sklopu festivala kulture “Purgatorije”.
Pozdravljajući okupljene poštovaoce velikog umjetnika koji je lani preminuo nakon teške bolesti, direktor Centra za kulturu Tivat Neven Staničić istakao je da su Nikolić, popularni Gaga i njegova supruga čuvena glumica Milena Dravić, u Tivtu posljednjih godina imali svoj pozorišni dom.
“Ovo večeras je početak jednom malog književnog ciklusa koga smo nazvali 'Velikani tivatskog glumišta' i počinjemo monografijom posvećenom Draganu Nikoliću. Dragan i Milena su mnogo uradili za tivatsko pozorište, postavili ga na neki način na svoje noge, dajući nam nesebično svoju glumačku pomoć kada smo počinjali u pozorišnoj produkciji i kada smo bili jako daleko od toga što Tivat danas kao pozorišna destinacija znači”, kazao je Staničić istakavši da druženje i iskustvo sa Draganom Nikolićem bilo nezaboravno iskustvo. “On je bio veliki čovjek, veliki gospodin i veliki glumac i sa ponosom se sjećamo vremena koje smo svi mi zajedno ovdje u Tivtu, proveli sa njim”, istakako je Staničić.
U programu koji je vodila Vanja Gavrskoski iz izdavačke kuće „Laguna“ koja je objavila monografiju, učestvovali su Gagine kolege sa studija na FDU u Beogradu, čuvena glumica Jelisaveta Seka Sablić i producent Predrag Perišić, jedan od koautora monografije. Uz obilje smijeha koje su izazvale Sekine reminiscencije na preko 50 godina druženja i profesionalne saradnje sa Draganom Nikolićem, te brojne anegdote iz glumčevog živiota, publika je mogla upoznati Dragana Nikolića kao izuzetnog umjetnika, ali možda još i više kao izuzetno dobrog čovjeka koji je volio da nesebično pomaže drugima.
“Dragan Nikolić je bio divan glumac i dobar, dobar čovjek. Mi smo bili kolege još sa studija i ja sam čitavog života nastupala prema njemu nekako kao starija sestra. Bio je i veliki mangup koji je volio da se šali , ali se u mangupluku između njega i mene vodila mrtva trka”, istakle je Sablić koja je sa puno emocija prepričavala neke od epizoda iz drugovanja i saradnje sa Nikolićem, jednim od najvećih jugoslovenskih filmskiih glumaca svih vremena. Na karijeru Nikolića, “jugoslovenskog Džejmsa Dina i Žan Pol Belmonda”, a koja je u pozorištu, televiziji i na filmu trajala skoro punih 50 godina osvrnuo se Perišić, posebno akcentujući specifičan način glume koji je Nikolić imao.
“On je glumio cijelim tijelom. To je prosto bila jedna eksplozija energije u svakom njegovom nastupu”, istakao je Perišić, podsjećajući na neke od najznačajnijih Nikolićevih uloga poput Džimija Barke u njegovom filmskom prvencu “Kad budem mrtav i beo” reditelja Živojina Pavlovića, preko pjevača u “Ko to tamo peva”, do buntovnika Flojda u “Nacionalnoj klasi” ili turskog pljačkaša Alije u “Banović Strahinji” za koju se okitio Zlatnom aerenom u Puli.
“Koliko je on bio velik i samouvjeren najbolje svjedoči to što je bez razmišljanja pristao da na poziv čuvenog rumunskog reditelja Pintilijea igra ulogu Vaske Pepela u drami “Na dnu” Maksima Gorkog u pariskom Theatre de la Ville, na francuskom jeziku, iako nije znao ni riječi francuskog. Gaga je i u tome bio perfektan jer da bi prevazišao jezički hednikep, napamet je naučio ne samo replike lika kojeg je on tumačio u predstavi, već i tekst koji izgovaraju svi ostali likovi u predstavi koja traje preko dva sata. To je mogao uraditi samo veliki umjetnik i sjajan glumac”, podvukao je Perišić.
Bonus video: