Žiri Sterijinog pozorja nije nagradio nijednu predstavu, Mladenović: Teroristički akt

Miki Manojlović je detaljnije obrazložio odluku: “Ova odluka nije ni protiv koga, ona govori i upućuje gdje smo u posljednjih 15 godina - od 2000. do danas, gdje se nalazi naša kultura, zašto pozorište postaje sve gore i gore, i gdje je zapravo smisao našeg postojanja”, rekao je Manojlović u ime žirija
56 pregleda 0 komentar(a)
Sterijino pozorje (Novine)
Sterijino pozorje (Novine)
Ažurirano: 06.06.2017. 14:55h

Žiri ovogodišnjeg, 62. redu Sterijinog pozorja, nije želio “da nagrađuje osrednjost”. Radije su htjeli, kako je rekao Predrag Miki Manojlović, da postave pitanje gdje je pozorište danas i kakav je odnos naše države prema kulturi. Tako se dogodilo da prvi u istoriji žiri nije nagradio nijednu predstavu.

Isidora Žebeljan, Emina Elor, Nikita Milivojević, Aleksandar Popovski i Miki Manojlović, članovi žirija do ove odluke došli su jednoglasno.

Umjesto toga, dodijelili su “dvije zaslužene Sterijine nagrade: Sterijinu nagradu svim učesnicima 62. pozorja i Specijalnu Sterijinu nagradu publici 62. Sterijinog pozorja”.

Odluka da se ne dodijele tradicionalne nagrade izazvala je burne reakcije u stručnoj i najširoj javnosti, a Kokan Mladenović, čija je predstava “Na Drini ćuprija” osvojila nagrade kritike, publike i redakcije “Dnevnika”, čak ju je nazvao “terorističkim aktom” protiv pozorišta.

“Danas, sagledavajući ambicije, talenat, napore, viđene domete i okolnosti u kojima stvaraju učesnici takmičarskog programa, u vremenu nenaklonjenom pozorišnom stvaralaštvu i institucijama kulture, te posebno u složenim i teškim uslovima u kojima Sterijino pozorje nekako opstajava, kao i primjernu odanost novosadske publike Sterijinim igrama, žiri jednoglasno odlučuje da dodijeli dvije zaslužene Sterijine nagrade: Sterijinu nagradu svim učesnicima 62. Pozorja i Specijalnu Sterijinu nagradu publici 62. Sterijinog pozorja”, naveo je žiri u obrazloženju.

“U svoje ime, u ime glumačkog ansambla i svih saradnika bez čijeg kreativnog doprinosa ne bi bilo predstave 'Na Drini ćuprija', optužujem žiri Sterijinog pozorja da su zarad najvulgarnijih političkih presija, ili neoprostive količine ličnih sujeta, svojim odlukama ponizili sve glumce, reditelje, scenografe, kostimografe, kompozitore, koreografe i samu instituciju Sterijinog pozorja”, reagovao je na društvenim mrežama Kokan Mladenović nakon odluke žirija “Sterijinog pozorja”.

“Ne postoji količina sramote kojom se može anulirati ovaj besmisleni teroristički akt protiv pozorišta i onih koji ga čine”.

Miki Manojlović je detaljnije obrazložio odluku: “Ova odluka nije ni protiv koga, ona govori i upućuje gdje smo u posljednjih 15 godina - od 2000. do danas, gdje se nalazi naša kultura, zašto pozorište postaje sve gore i gore, i gdje je zapravo smisao našeg postojanja”, rekao je Manojlović u ime žirija.

Ove godine je na festivalu učestvovala i predstava akademika i dramskog pisca Dušana Kovačevića “Hipnoza jedne ljubavi”.

Kovačević je bio u Novom Sadu, ali kako je rekao igrom slučaja.

“Što se tiče samog Sterijinog pozorja, ne odlazim tamo već dugo godina, jer je ono odavno ušlo u jedan put prema slijepoj ulici, a sad je došlo do zida. Tako da mene ovo ništa ne čudi”, rekao je Kovačević.

On je rekao da ga čudi jedna druga stvar.

“Tamo sam sticajem okolnosti bio uoči predstave jer sam imao razgovor oko programa Sterijinog pozorja i ja i ljudi koji su pratili predstavu nismo vidjeli nijednog člana žirija. Da li oni predstave prate telepatski ili imaju informacije kakava je koja predstava pa ne moraju da gledaju, ali ja nisam vidio nikoga od njih. Uz dužno izvinjenje ako je neko od njih bio tamo maskiran, pa ga nisam prepoznao. Donijeti odluke, a da ne gledaš predstavu je malo, što bi se reklo, neobično”, rekao je Kovačević.

Srbljanović: Čemu dobrom služi ovakav strašan prezir?

Reagovala je i dramska spisateljica Biljana Srbljanović: “Čemu dobrom služi ovakav strašan prezir koji je žiri Sterijinog pozorja pokazao prema svim svojim koleginicama i kolegama u takmičarskom programu? Među njima ima autora i predstava koje su nastale uprkos životu, ima mladih vrijednih umjetnika, kojima je potrebna prilika za afirmaciju, ima velikih tekstova i ozbiljnih uloga. Ako je tačno ovo što se piše po mrežama, da je postojao politički sukob u okviru žirija, onda bi to hrabri članovi žirija trebalo otvoreno da kažu. U svakom slučaju, prezir i pogled sa visine, odluka da se ne dodijeli niti jedna jedina nagrada, a pod izgovorom da su njima 'sva djeca jednaka' nije dobar ni po pozorište, ni po kulturu, ni za društvo u cjelini”.

Ona je ovo nazvala potezom nezamjeranja za koji nije potrebna nikakva hrabrost.

“Pošto je objašnjenje žirija nemušto, a jedine druge informacije, koje niko ne poriče, dolaze sa mreža, sklona sam da u njih povjerujem i u tom slučaju kažem da sam razočarana nedostatkom snage žirija i hrabrosti da odbrane svoje, ma kako politički nepopularne stavove, i da donesu odluku da nikome ne dodijele nagradu, da je ne bi dali Kokanu”, rekla je Biljana Srbljanović .

Bonus video: