Među stvarima koje se smatraju trendovima u seksu posebno se izdvaja jedna uznemirujuća pojava. Naziva je se "stealthing", a ukratko označava skidanje kondoma tokom seksualnog odnosa bez pristanka partnera na to.
Tom se pojavom nedavno pozabavila studija koju je provela Aleksandra Brodski za Columbia Journal of Gender and Law, a u sklopu studije obavila je intervjue sa ljudima koji su to doživjeli, ali i istražila skrivene kutke interneta u kojima se muškarci podstiču da tokom seksa bez znanja partnerke skinu kondom, piše Huffington Post.
Brodski je pojasnila da je sa studijom krenula kad je shvatila da se nekoliko njenih prijateljica bori s "raznim oblicima zlostavljanja od strane svojih seksualnih partnera". Sve one osjećale su se povrijeđeno nakon što su doživjele "stealthing", no nisu znale mogu li uopšte prijaviti takvo ponašanje i smatra li se ono oblikom silovanja. Jedna žrtva iz studije rekla je da se osjeća kao da je "stealthing" susjedni oblik silovanja.
Zanimljivo je to što je ranije ove godine muškarac iz Švajcarske osuđen za silovanje nakon što je usred seksualnog odnosa skinuo kondom bez pristanka partnerke. Doktorica Sinead Ring sa univerziteta u Kentu objasnila je za Broadly da ova vrsta ponašanja krši "uslovni pristanak" na seks, odnosno ako je neko pristao na seks s kondomom to ne znači da je pristao i na seks bez kondoma. Važno je imati na umu da pristanak na seks nije bezuslovan, odnosno trebalo bi biti jasno da osoba pristaje na sve tokom seksa, istaknula je.
Ono što je posebno uznemirujuće je činjenica da se o "stealthingu" naširoko priča po internetu, a Brodski je našla konverzacije u kojima muškarci podstiču jedni druge da skinu kondom usred seksa. Prema njenoj studiji, postoje muškarci koji misle da imaju pravo na "širenje svog sjemena", a "stealthing" vide kao oblik obilježavanja teritorije. Na internetu se čak dijele savjeti kako što neprimjetnije skinuti kondom, a ti muškarci misle da muškarci kao nadmoćniji pol imaju pravo raditi što žele tokom seksa.
Brodski je objasnila da želi svojom studijom ljudima dati do znanja da mogu potražiti pomoć ako im se ovo dogodi.
"Moj je cilj omogućiti dijalog i pružiti ljudima mogućnost da progovore o iskustvu koje se češće tretira kao loš seks nego kao oblik nasilja", rekla je.
Bonus video: