Vitamin B
Vitamini B grupe se nalaze u proteinima kao što su riba, živina i mliječni proizvodi, ali i u lisnatom povrću i pasulju. Oni pomažu u stvaranju crvenih krvnih ćelija i pretvaranju hrane u energiju. Vitamini B grupe su topivi u vodi i treba da budu dio svakodnevne ishrane. S obzirom da učestvuju u razgradnji proteina, ugljenih hidrata i masti, neophodni su za pravilan rad probave.
Vitamin B1 – poznat kao tiamin, važan je u metabolizmu ugljenih hidrata i regulisanju apetita. Najviše ga ima u integrlanim žitaricama, mahunarkama i svinjetini.
Vitamin B3 – poznat kao niacin, važan je za mnoge funkcije probavnog sistema, uključujući metabolizam ugljenih hidrata, masti i alkohola. Nedostatak niacina može dovesti do bolesti poznate kao pelagra. Niacin se može naći u gljivama, lisnatom zelenom povrću, ribi i mesu.
Vitamin B6 – poznat kao piridoksin, pomaže probavnom sistemu u razgradnji proteina. Možemo ga naći u mesu, ribi, jajima, mlijeku, spanaću, krompiru.
Vitamin B7 – poznat kao biotin, pomaže probavnom sistemu u proizvodnji holesterola i razgradnji proteina, ugljenih hidrata i masnih kiselina. Namirnice koje sadrže vitamin B7 su karfiol, šargarepa, gljive, sir i banane.
Vitamin B12 – poznat kao kobalamin, pomaže u proizvodnji crvenih krvnih ćelija, štiti srce i živčani sistem, a neka istraživanja pokazuju da pomaže u borbi protiv raka debelog crijeva i prevenciji hronove bolesti. Ima važnu ulogu u procesu pretvaranja ugljenih hidrata u glukozu. Može se naći u namirnicama životinjskog porekla kao što su meso, riba, mlijeko i jaja.
Vitamin C
Vitamin C mnogi ljudi vežu za jačanje imuniteta i spriječavanje prehlada, ali ovaj vitamin ne služi samo tome. On pomaže u probavi i apsorpciji gvožđa. Vitamin C pomaže tijelu da proizvede dovoljno kolagena za održavanje tkiva probavnog trakta. Možemo ga naći u agrumima, crvenoj paprici, crnoj ribizli, kiviju, kelju, brokoliju, kupusu, šipku, spanaću.
Vitamin D
Vitamin D pomaže tijelu da apsorbuje kalcijum i igra ključnu ulogu u funkcionisanju živca, mišića i imunološkog sistema. Studija iz 2015.godine navodi da su zdrave količine vitamina D povezane sa smanjenim rizikom od raka debelog crijeva.
Postoje tri načina na koje možemo dobiti vitamin D:
- Putem izlaganja suncu
- Pomoću dodataka ishrani
- Putem hrane (riba, žumance, mlečni proizvodi), prenosi kiwi.hr
Bonus video: