Druga grupa od pet osumnjičenih u pokušaju državnog udara, priznanjem krivice dovodi u vezu "političare Demokratskog fronta" sa njihovim planom da nasilno zauzmu zgradu parlamenta nakon sukoba sa policijom 16. oktobra 2016.
U podgoričkom Višem sudu danas će odlučivati o sporazumima o priznanju krivice koje je Specijalno tužilaštvo zaključilo sa Aleksandrom Čurovićem, Nikolom Đurićem, Sinišom Ćetkovićem, Dejanom Stanojevićem i Ivicom Matićem, a koji se terete za stvaranje kriminalne organizacije.
Andrija Mandić i Milan Knežević, jedina dvojica osumnjičenih političara iz DF, tokom saslušanja negirali su da poznaju bilo koga od osoba za koje tužilaštvo tvrdi da su planirali izazivanje haosa na dan parlamentarnih izbora...
U manje-više identičnim priznanjima okrivljene petorke, piše da su oni “pristali da primijene nasilje, da učestvuju na protestima DF, da se stave pod kontrolu člana kriminalne organizacije i da se na protestima okupe oko političara DF”...
"Nakon što oni održe govor, (pristali su) da se sukobe sa policijom i zajedno sa drugim članovima kriminalne organizacije nasilno probiju kordon i da sa političarima DF uđu u Skupštinu dok ne stigne pomoć drugih članova kriminalne grupe, gdje bi proglasili pobjedu DF na izborima i suprotstavili se pripadnicima Uprave policije i drugima koji bi pokušali da uđu i uspostave red”, rekao je “Vijestima” sagovornik blizak istrazi.
Isti izvor "Vijesti" tvrdi da je to trebalo da urade koristeći opremu koju je crnogorskim vlastima predao Aleksandar Sinđelić, sada svjedok saradnik u istrazi.
Čurovića i ostalu četvoricu navodno je angažovao Mirko Paja Velimirović, preko Aleksandra Aleksića.
"Očigledno je da Milivoje Katnić pokušava da obezbijedi što više dokaza protiv lidera DF i preko priznanja okrivljenih članova kriminalne grupe, jer se ona mogu legitimno koristiti kao dokaz u drugim postupcima nakon što sud pravosnažno potvrdi sporazume", kazao je jedan od izvora "Vijesti", upućen u istragu.
Za sada je javnosti nepoznat materijalni dokaz koji direktno dovodi u vezu lidere DF-a sa dvojicom Rusa, navodno pripadnika vojne obavještajne službe, osumnjičenih da su vođe organizovane kriminalne grupe. Tužilaštvo smatra da je posredan dokaz veza između Podgoričanina Ananija Nikića, navodno saradnika FSB i pritvorenog vozača DF-a Mihaila Čađenovića, koji je negirao da ga poznaje.
Lideri DF-a svoja putovanja sa Nikićem u Beograd i Moskvu, gdje se sada navodno nalazi, objašnjavaju time da je on prevodilac i fikser za neke ruske medije.
Crnogorski parlament ukinuo je poslanički imunitet i odobrio Specijalnom tužilaštvu da vodi istragu protiv Mandića i Kneževića.
Vrhovni državni tužilac Ivica Stanković kasnije je suspendovao mogućnost da oni budu uhapšeni, dajući Katniću obavezujuće uputstvo da se članovima predsjedništva DF-a ne predlaže određivanje pritvora, navodeći da to nije nužno.
Iz Demokratskog fronta mjesecima optužuju Katnića da se svrstao na stranu Mila Đukanovića, kako bi u navodno montiranom političkom procesu oslabili njihovu političku grupaciju.
Ponavljaju da su Katnića danima pred izbore zapravo oni upozoravali da bi DPS mogao da režira lažni državni udar i da krivicu svali na dio opozicije...
Mandić je rekao da SDT koristi “stare istraživačke metode”: “Da ljude koje sumnjičite i od kojih tražite poželjan odgovor, prvo stavite u pritvor, a onda ih tamo držite i svaki dan im nudite razne sporazume, kako bi izašli iz zatvora”.
Od 25 osumnjičenih u tom predmetu, 11 je priznalo krivicu ili sarađuje sa tužilaštvom.
Petorica okrivljenih za stvaranje kriminalne organizacije, pristali su da budu osuđeni na po pet mjeseci zatvora, a o njihovom dogovoru sa tužilaštvom danas će odlučiti sud.
Dikić napravio incident kod Katnića zbog sporazuma?
Izvor "Vijesti" tvrdi da je osumnjičeni Bratislav Dikić, ali i još neki osumnjičeni tražili da potpišu sporazum o priznanju krivice, ali da je to Katnić odbio.
"Čak je i jednom prilikom došlo i do incidenta u Katnićevoj kancelariji, koji je izazvao Dikić", rekao je sagovornik blizak SDT-u.
Na pitanje zašto Katnić nije pristao da i ti osumnjičeni sklope sporazum, sagovornik "Vijesti" je rekao:
"Pa moraju nekoga i izvesti na sud".
Njegov pravni zastupnik, advokat Milan Petrović rekao je da nema saznaja da se to desilo.
Bivšeg komandanta srpske Žandarmerije Dikića, tužilaštvo sumnjiči da je trebalo da preuzme komandu nad grupom demonstranata koja bi se sukobila sa policijom ispred Skupštine.
U tužilačkoj naredbi za sprovođenje istrage piše da je Dikić na skupu DF u noći 16. oktobra trebalo da drži na okupu druge članove kriminalne organizacije, demonstrante, da organizuje njihovo kretanje i upravlja u sukobu sa policajcima “radi nasilnog ulaska sa političarima u Skupštinu”.
Na Velimirovića vrše pritisak da povuče priznanje o krivici?
"Vijestima" je nezvanično rečeno da se na Mirka Paju Velimirovića vrši veliki pritisak da povuče priznanje o krivici i saopšti da ga je dao pod pritiskom iz SDT.
Predsjednik podgoričkog Višeg suda Boris Savić početkom decembra usvojio je sporazum koji je Velimirović zaključio sa specijalnim tužiocem Sašom Čađenovićem - da uslovno bude osuđen na šest mjeseci zatvora, jer je pomogao policiji i tužilaštvu u otkrivanju planiranja terorističkih napada i članova te kriminalne organizacije.
Na suđenju je kazao da treba da mu se dodijeli orden jer je spasio Crnu Goru.
Jedan od 34 provedena dokaza na ročištu bili su i telefonski razgovori snimljeni mjerama tajnog nadzora između osumnjičenih Nemanje Ristića i Aleksandra Sinđelića, koji su dostavile vlasti Srbije, a koji je najvjerovatnije vođen 16. oktobra 2016.
Njih dvojica razgovaraju o likvidaciji čelnika DPS-a, pominju se autobusi sa Albancima, a jedan od njih kaže da je “u Crnoj Gori veliki broj pripadnika specijalnih jedinica Federalne službe bezbjednosti, tako da će oni da završe sve”...
Bonus video: