Naslage koje se skupljaju u korijenu jezika stvaraju prepreke u disanju i neprijatan zadah pa jezik zato treba ostrugati. Čišćenje jezika jedna je od tipično ayurvedskih metoda koja doprinosi zdravlju.
Jezik je jedno od ogledala u kojem se ogleda stanje našeg organizma. Njegov oblik, boja, suvoća-vlažnost, naslage te moguće brojne promjene poput izraslina, pukotina, linija... važni su dijelovi slagalice koji stvaraju jasnu sliku zdravlj
Naslage su uvijek znak neravnoteže i da je došlo vrijeme da se pobrintete malo bolje za svojezdravlje. Zdrav jezik je uvijek svježe, ružičaste boje. Svaki oblik naslaga, bez obzira na njihovu količinu i boju, znak je pojave toksina u tijelu.
Kada i kako čistiti jezik?
Najbolje vrijeme za čišćenje je vrijeme jutarnje higijene, na miran i prazan želudac. Postupak je jednostavan. Isplazite jezik, uzmire svoju strugalicu i njome blago pređite po njegovoj površini. Ne činite to grubo, snažno niti naglo. Jezik je mekan i osjetljiv organ i dovoljno je lagano preći njegovom površinom. Strugalicu zatim isperi i ponovite taj postupak nekoliko puta sve dok ne očistiš jezik.
Dobrobiti čišćenja jezika
Prvi i osnovni učinak je higijena, a odmah zatim i uklanjanje bakterija koje su se nagomilale i prekrile taj korisni organ.
Jezik je spojen s traktom za varenje i unutrašnjim organima. Njegovim čišćenjem, šaljemo poruku svim organima, stimulišemo enzime.
Većina ljudi s problemom neprijatnog zadaha iz usta zapravo nema bolesti zuba i desni već je zadah rezultat nagomilanih toksina Postupkom čišćenja jezika direktno utičete na njihovo uklanjanje.
Tako sedjeluje i na područje grla te tako revitalizuje njegovo područje što je vrlo važno za osobe koji imaju česte grlobolje i upalna stanja.
Spojen s nosnom šupljinom, čist jezik utiče i na sinuse, njihovu prohodnost, lakše disanje i smanjenje sluzi.
Čist jezik utiče na higijenu zuba, desni, ali i cijele usne šupljine
Šta ne treba raditi?
Čišćenje jezika se ne preporučuje djeci mlađoj od 5, 6 godina. Postupak se ne preporučuje, ako imate povrede jezika, upale, ranice ili oštećenja.
Ne dijelite čistač s drugim osobama već omogućite da svaki član porodice ima svoj, kao što ima i vlastitu četkicu za zube.
Bonus video: