Tahirović: U BP bolnici nije ni bilo epidemije neonatalne sepse

“U Mostaru je od sepse umrlo deset beba, u Sarajevu 24, u Njemačkoj 12.. pa nigdje niste mogli čuti ni gdje je tačno to bilo, a ne da neko od ljekara imenom i prezimenom bude optužen i da za to odgovara pred sudom”, kazala je Tahirović
126 pregleda 20 komentar(a)
Haka Tahirović, Foto: Jadranka Ćetković
Haka Tahirović, Foto: Jadranka Ćetković
Ažurirano: 09.02.2017. 18:34h

Prije infekcije u novembru iz bjelopoljske bolnice je u Klinički centar Crne Gore Gore zbog sličnih problema u maju i septembru upućivano po pet – šest beba, i ja kao direktor ni za jedno od njih nisam bio obaviješten, niti sam znao da se upućuju pod sumnjom na infekciju, kazao je bivši direktor Opšte Bolnice u Bijelom Polju Tomislav Jeremić. On je to izjavio danas u Višem sudu, pred kojim sa još troje ljekara odgovara zbog infekcije pet beba od kojih je jedna preminula.

Suđenje je počelo iznova pred vijećem sudije Vukomira Boškovića, nakon što je sudija Vidomir Bošković sredinom novembra prošle godine, samo par dana pred davanje završnih riječi podnio ostavku na tu funkciju i prešao u advokate.

“Bjelopoljska bolnica je do 1995. godine bila Dom zdravlja i nije bila funkcionalno –tehnički opremljena za normalno funkcionisanje. Između ostalog postojala su samo dva kupatila, ali nismo mi ljekari krivi za to, već je tu zatajilo Ministarstvo zdravlja koje nije imalo sluha za naše zahtjeve za poboljšanje uslova”, kazao je Jeremić i dodao da je ministarstvo opredjeljivalo mnogo manje novca nego što je bolnici bilo potrebno za normalno fukcionisanje.

Jeremić je ponovio da bolnica u Bijelom Polju u periodu infekcije nije imala epidemiologa niti visokog sanitarnog tehničara, ali da ga nisu imale ni druge bolnice, a da mu se upravo to stavlja na teret iako takva rješenja nisu bila predvišnea sistematizacijom.

“Brisevi u bolnici su uzimani svaka tri mjeseca, kakva je praksa i u ostalim bolnicama. Meni se stavlja na teret da brisevi nisu rađeni jednom mjesečno a radili smo ih u septembru i u oktobru i bili su sterilni”, kazao je Jeremić.

On je, kao i ostali ljekari ponovio da nije kriv ni po jednoj tački optužnice, da je posao obavljao etički i profesionalno.

“Sve kako sam radio neka bog da meni i mojoj djeci”, kazao je Jeremić i dodao da je u praksi obavio oko 180 000 pregleda kao specijalista, uspješno uradio oko 10 000 hiruških operacija, od čega je polovina urađena na djeci.

Bivša načelnica Neonatologije Haka Tahirović je kazala da se u bolnici nije radio o epidemiji neonatalne sepse.

“U Mostaru je od sepse umrlo deset beba, u Sarajevu 24, u Njemačkoj 12. Smrtni slučajevi su se dešavali u Čačku, Zemunu.. . pa nigdje niste mogli čuti ni gdje je tačno to bilo, a ne da neko od ljekara imenom i prezimenom bude optužen i da za to odgovara pred sudom”, kazala je Tahirović.

Kometarišući dio optužbe da infekciju nije nije prijavila na vrijeme Tahirović se zapitala kako to da je Centar za neonatogiju i Inistutut za javno zdravlje prijavili infekciju tek 14. novembra - 11 dana nakon prijema prve bebe, a da se njoj stavlja na teret što infekciju nije prijavila 4. već 7. novembra.

Tahirović je dodala da se u bolnici nije radilo o intrahospitalnoj infekciji, jer infekcija sa pet beba nije proširena na ostale bebe.“Nas su došli da uče, a oni rade onako kako ne treba” Branilac dr Zvonka Puletića, advokat Vladan Đuranović je kazao da prof. dr Aleksandar Stefanović, direktor GAK KCS u Višegradskoj prilikom fotografisanja sa prvom bebom rođenom u 2016. godini u Beogradu, nije na sebi imao rukavice, masku, kaljače i drugu zaštitnu opremu.

“Nas su došli da uče, a oni rade onako kako ne treba” , kazao je Đuranović, dodajući da je dr Stefanović bio glavni zagovornik tvrdnji da se trudnicama prije porođaja moraju uzimati vaginalni brisevi, te da je vjerovatno pisao dio nalaza da su bjelopoljski ljekari napravili propust jer nisu nosili zaštitnu opremu. Između ostalog Puletića optužnica tereti da nije naložio uzimanje briseva prije porođaja.

Đuranović je istakao da do danas danas odbrana nije dobila odgovor zašto vještačenje nije radio SMO iz Podgorice, već iz Beograda i dodao da on ne isključuje mogućnost da je tužiteljka od podgoričkih ljekara dobila odgovor da bjelopoljski ljekari nisu krivi i da je to mogući razlog što je tražila mišljenje SMO iz Beograda.

Optuženi bivši načelnik Ginekološko-akušerskog odjeljenja Zvonko Puletić je predložio da se među svjedocima sasluša neko do ljekara iz bilo koje bolnice u Crnoj Gori, kako bi se utvrdila tačnost njegovih tvrdnji da praksa vađenja briseva u Ccrnoj Gori ne postoji.

Ljekari Jeremić, Puletić, Tahirović i Jela Cimbaljević optuženi su za teško djelo protiv zdravlja ljudi, odnosno, za nepostupanje po zdravstvenim propisima za suzbijanje opasne zarazne bolesti.

Suđenje se nastavlja 1. marta.

Bonus video: