Danas veći dio života vodimo na Fejsbuku, Instagramu ili Snepčetu i vjerovatno vaš partner/ka često posjećuje vaše profile na navedem društvenim mrežama. Kako se onda treba ponašati kada se veza završi?
Šta uraditi sa milion zajedničkih slika, statusom veze, romantičnim objavama? Evo nekoliko savjeta šta ne bi trebalo raditi na društvenim mrežama posle (i za vrijeme) raskida.
Status veze
Ukoliko vam na Fejsbuk profilu stoji da ste u vezi, kada se veza okonča, gorko žalite zbog toga. Uvek je pitanje perioda u kom treba promeniti to. Sat vremena posle raskida bezosjećajno, a čekati dugo je pak...dugo. Srećom, Fejsbuk više ne obavještava intenzivno vaše prijatelje i vašem statusu veze, a uvijek ga možete i sakriti. Kada promjenite status sa “u vezi” ili “u braku” na “sam/a”, Fejsbuk vam daje opciju da “se odmorite” od bivše/g, i smanjiće vam vidljivost njihovih objava.
“Otpratiti” ili izbrisati iz prijatelja?
Kada pokušavate da prebolite nekoga, ne pomaže to kada gledate njegove slike svakoga dana. Različite društvene mreže omogućavaju da sakrijete ili smanjite vidljivost objava nekle osobe, tako da to može da pomogne. Natanijel Kesidi, stručnjak za PR marketing se poslužio razvijanjem krizne strategije koju koristi sa klijentima, kako bi prebolio djevojku sa kojom je bio 7 godina u vezi.
“Ako izbrišem ljude iz prijatelja ili ih blokiram, kakvu poruku šaljem? Izabrao sam da sakrijem njene objave. Nisam je potpuno izbrisao, a opet ne gledam njene slike svakoga dana”, kaže on za Indipendent.
Budite pažljivi šta objavljujete
Iako su društvene mreže namenjene za javno dijeljenje misli i stavova, to se definitivno ne odnosi na pijane statuse “Nikad se nisam bolje osjećao/la!”, i to dva dana nakon raskida. Takođe, izbjegavajte pasivno agresivne ili inspirativne citate ili slike, jer umiju da iritiraju, a poruka koju “šaljete” nije nimalo suptilna.
Zajedničke slike
Prije društvenih mreža, mogli ste samo da bacite ili spalite slike sa bivšim /om, daleko od očiju javnosti. Sada vaše zajedničke slike stoje na uvid svima, i šta uraditi sa njima nakon raskida? na primjer, Natanijel Kesidi nije uklonio sve slike, već je promjenio podešavanja na Fejsbuku, da mu ne izlaze kao “Sjećanja”, i uklonio je oznake sa svih slika na kojima se označen sa njom. Svakako, imajte na umu da će možda vašem budućem partneru/ki smetati ako i dalje imate slike sa bivšim/om.
Izbjegavajte špijuniranje njihovih profila
Konstantno praćenje aktivnosti osobe sa kojom ste raskinuli nikako nije dobra ideja, čak i kada imaju loš period. Špijuniranje nosi sa sobom određene rizike, na primjer, nagli zaključci ukoliko objave sliku sa nekom osobom koju vi ne poznajete. Ili, pomislićete da vas je preboljeo/la jer je objavio/la sliku gdje se smijeje na nekoj proslavi. Na Instagramu postoji mogućnost da slučajno “lajkujete” sliku, a poslednje što želite je da osoba zna da joj posećujete profil.
Na stranu ponašanje na društvenim mrežama, kada prolazite kroz raskid, najbolje da sebe uvijek okupirate drugim stvarima, da se okružite dragim ljudima i da možda ne provodite toliko vremena na društvenim mrežama.
Bonus video: