Dodjela nagrada američke Akademije filmskih umjetnosti i nauka za najbolja filmska ostvarenja u prethodnoj godini ili, prostije rečeno, dodjela Oskara, biće održana u noći između 24. i 25. februara u Dolbi Teatru, u Holivud bulevaru, u srcu Los Anđelesa. Ovo će biti 91. po redu ceremonija, a biće dodijeljene 24 pozlaćene statuete za 24 kategorije najboljih dostignuća u filmu ostvarenih u 2018. godini.
U 2018. godinu Holivud je ušao sa dosta pesimizma jer je filmska 2017. godina po brojkama bila najgora u poslednjih četvrt vijeka. Naime, ukupni broj bioskopskih ulaznica prodat u bioskopima širom SAD i Kanade u 2017. godini je bio oko 1,239 milijarde, što znači da je posjećenost bioskopa bila na najnižem nivou još od filmski neslavne 1992. godine. Čak su i najave Wall Streeta bile da će se takav trend nastaviti, i da će zarada filmske industrije i u 2018. biti prilično niska, međutim, publika se sa tim nije složila, pa su, uprkos mnogim skandalima i negativnim aferama koje su zadesile Holivud, gledaoci u 2018. kupili preko 1,3 milijardi ulaznica.
Neki od razloga za ovakav skok prodaje bioskopskih ulaznica i interesovanja publike mogu se pronaći u velikom broju nastavaka popularnih filmskih serijala koji su izašli u 2018. ("Avengers: Infinity War", "Incredibles 2", "Deadpool 2", "Jurrasic World: Fallen kingdom", "Halloween" i drugi), ali definitivno i u raznolikosti tema i inkluziji raznih ciljnih grupa kojima su se filmovi u 2018. "obraćali".
Tako je, naprimjer, neočekivan uspjeh napravila romantična komedija "Crazy Rich Asians" za kojom su poludjeli Amerikanci azijskog porijekla. Film sa budžetom od "skromnih" 30 miliona dolara, sa glumačkom postavom sastavljenom isključivo od Amerikanaca azijskog porijekla (prvi put da se to desi u Holivudu posle 25 godina) postigao je ogroman uspjeh u američkim bioskopima (zarada od 175 miliona dolara u SAD), dok je, naprimjer, u azijskim zemljama (pogotovo Kini) doživio neuspjeh (zarada u Kini je jedva prešla 1,5 miliona dolara).
Sa druge strane, još veći uspjeh postignut je u "bioskopskom aktiviranju" Afroamerikanaca, i to najviše Marvelovim filmom "Black Panther", koji je sa domaćom (SAD) zaradom od preko 700 miliona dolara postao najgledaniji superherojski film i 3. najgledaniji film svih vremena u SAD. Interesantno je pomenuti da je oko 37% od ukupnog broja gledalaca "Crnog pantera" bilo crne rase, dok je u prosjeku za ostale filmove ta brojka oko 15%.
Osim fenomenalnog finansijskog uspjeha i pomjeranja kulturoloških barijera u filmu, "Black panther" je postao prvi superherojski film koji je nominovan za Oskara za najbolji film, kao i prvi Marvelov film ikad nominovan za ovu nagradu! Osim ove, "Black panther" je nominovan za još šest nagrada, pa što god da se desi u noći između 24. i 25. februara, tvrdnja da je ovaj film režisera Rajana Kuglera jedan od najvećih pobjednika 2018. godine - ne može se sporiti!
Osim rasne inkluzije, ova je godina bila karakteristična i po velikom broju filmova čije priče sadrže LGBTQ-inkluzivne elemente, pa se po prvi put u istoriji kinematografije dešava da više od pola filmova nominovanih za Oskara za najbolji film bar dio priče posvećuju likovima koji su LGBTQ seksualne orijentacije. To su "The Favourite", "Bohemian Rhapsody", "Green Book", "Vice" i "A Star i Born".
Prethodnih godina, uoči i nakon ceremonije dodjele Oskara, najpopularniji "hešteg" na društvenim mrežama uglavnom je bio #OscarsSoWhite, koji je skretao pažnju na premalu holivudsku zastupljenost filmadžija koji pripadaju rasnim i seksualnim manjinama (koji nisu bijeli heteroseksualci). Ogroman skok popularnosti i zarade sa kojim se filmska industrija susrela prošle godine, nakon što je malo promijenila pristup, možda je pokazatelj da ove tvrdnje i nisu bile toliko besmislene.
***
Nominacije - po kategorijama
Filmovi koji imaju najviše nominacija (po 10) za godišnje filmske nagrade koje dodjeljuje "Američka akademija filmskih umjetnosti i nauka" ove godine su "Roma" i "The Favourite". Prate ih "A Star Is Born" i "Vice" sa po osam, kao i "Black Panther" sa sedam nominacija.
Dobitnike Oskara po svim kategorijama određuju članovi Akademije filmskih umjetnosti i nauka koji imaju pravo glasa. U svakoj kategoriji pravo glasa imaju pripadnici određene branše filmske industrije, pa tako glumci biraju ko će dobiti Oskara za najbolju glumu, režiseri glasaju za najbolju režiju, scenaristi za najbolji scenario, šminkeri za najbolju šminku i tako dalje. Jedina kategorija za koju pravo glasa ima svih 6.687 članova Akademije (pripadnici svih filmskih branši) je Najbolji film (Best picture), tako da se ovaj Oskar, u suštini, dodjeljuje za najkompletniji film godine.
***
Najbolji film (Best Picture)
- "Black Panther" (ukupno 7 nominacija)
- "BlacKkKlansman" (ukupno 6 nominacija)
- "Bohemian Rhapsody" (ukupno 5 nominacija)
- "The Favourite" (ukupno 10 nominacija)
- "Roma" (ukupno 10 nominacija)
- "Green Book" (ukupno 5 nominacija)
- "A Star Is Born" (ukupno 8 nominacija)
- "Vice" (ukupno 8 nominacija)
Upravo zbog toga što pravo glasa u ovoj kategoriji imaju svi članovi Akademije, dobitnika Oskara za najbolji film je najteže predvidjeti. Ipak, ove godine po mišljenju filmskih kritičara (ali i kladionica), najveći favorit je crno-bijeli film "Roma" meksičkog režisera Alfonsa Kuarona, koji priča o teškom životu dadilje koja radi u domu porodice iz srednje klase u Meksiko Sitiju 70-ih godina prošlog vijeka. "Roma" ima priliku da uđe u istoriju kao prvi strani film koji je osvojio Oskara za najbolji film, uprkos lošoj tradiciji (samo 10 ne-engleskih filmova je do sad bilo nominovano za najbolji film, i nijedan nije pobijedio).
Drugi pretendent na glavnu nagradu večeri biće "The Favourite" odličnog grčkog režisera Jontosa Lantimosa, koji se bavi zakulisnim radnjama na britanskom dvoru početkom 18. vijeka. Ovaj je film pravi praznik za oči - sa fenomenalnom glumom, šminkom, kostimima, scenografijom i fotografijom. Zbog toga što je nominovan u svim bitnim kategorijama (najbolji film, režija, 3 glumačke nominacije, fotografija, scenario, montaža...), mora se uzeti u obzir kao jedan od glavnih konkurenata "Rome".
Tokom 2018. godine, kao favorit se pominjao i "A Star Is Born", pravi ljetnji holivudski hit Bredlija Kupera i Lejdi Gage. Međutim, što je sezona filmskih nagrada više odmicala - sve je jasnije postajalo da će bitne nagrade Akademije ipak zaobići ovu zanimljivu (ali pomalo predvidljivu) mjuzikl-dramu.
Kao favoriti iz sijenke, pominju se dva filma koja govore o američkom rasizmu 60-ih i 70-ih godina 20. vijeka. Radi se o filmovima "Green Book" i "BlacKkKlansman".
Prvi je jedan od najuspješnijih filmova godine, makar kad su filmski kritičari u pitanju. U ovom filmu, u kom glume maestralni Maheršala Ali i Vigo Mortensen (obojica nominovani za Oskara), genijalni crni pjanista dr. Donald Šerli angažuje bijelog tjelohranitelja italijanskog porijekla da ga prati na turneji po američkom jugu 60-ih godina. Činjenica da nije nominovan za najbolju režiju filmu "Green Book" nimalo ne pomaže u pohodu na Oskara za najbolji film.
"BlacKkKlansman" je sa druge strane itekako nominovan za najbolju režiju! :) Njega potpisuje legendarni afro-američki režiser Spajk Li koji je, po mišljenju mnogih, Oskara zaslužio i mnogo ranije. Ipak, veće su šanse da će ovaj film, rađen po istinitoj priči o tome kako je prvi afro-američki policajac u Kolorado Springsu razotkrio lokalni ogranak Kju Kluks Klana, dobiti Oskara za najbolji prilagođeni scenario ili najbolju režiju nego za najbolji film.
Jedan od definitivno najgledanijih filmova u našim bioskopima prošle godine bio je "Bohemian Rhapsody", koji se bavi životom legendarnog Fredija Merkjurija, frontmena grupe "Queen", kog igra odlični Rami Malek. Uprkos popularnosti među gledaocima, ovaj će film teško do glavne nagrade večeri. Jedan od razloga za to je i činjenica da je bio u potpunosti preskočen (nijedna nominacija) od strane "Directors Guild of America" (Asocijacija filmskih režisera Amerike) - imajte u vidu da su samo dva filma od 1948. dobila Oskara za najbolji film, a da nisu bili ni nominovani od strane DGA.
"Vice", film koji govori o životu najmisterioznijeg američkog potpredsjednika (2001-2009) svih vremena, Diku Čejniju, nije baš sjajno prošao među publikom i kritičarima (niti je zaradio previše novca, niti je dobio sjajne kritike). Ipak, nominovan je za nekoliko veoma važnih kategorija (najbolji film, režija, muška glavna uloga, muška i ženska sporedna uloga, scenario, montaža), što mu daje bitnu ulogu u ovogodišnjoj dodjeli Oskara. Uprkos tome, u kladionicama važi kao jedan od filmova sa najmanje šansi za osvajanje Akademijine nagrade za najbolji film.
Nagrade drugih filmskih udruženja za ovu kategoriju:
Critics’ Choice - "Roma"
Golden Globe (Drama) - "Bohemian Rhapsody"
Golden Globe (Komedija ili mjuzikl) - "Green Book"
BAFTA - "Roma"
Favorit za Oskara: "Roma"
***
Najbolja režija (Directing)
- Alfonso Kuaron - "Roma"
- Jorgos Lantimos - "The Favourite"
- Spajk Li - "BlacKkKlansman"
- Adam MekKej - "Vice"
- Pavel Pavlikovski - "Cold War"
Činjenica da je Alfonso Kuaron pokupio bukvalno sve nagrade za najboljeg režisera koje se dodjeljuju prije Oskara govore dovoljno o šansama drugih režisera za ovu nagradu 24. februara. Osim režije, ovaj meksički režiser je film "Roma" sa svoje dvije ruke i napisao i snimio (osim režije, nominovan i za najbolju fotografiju i za najbolji scenario). Njegov crno-bijeli prikaz života u politički uzavrelom Meksiko Sitiju 70-ih godina već se smatra pravim filmskim remek-djelom.
Ipak, potrebno je pomenuti i sjajnog Grka Jorgosa Lantimosa koji je, po njegovim riječima, 10 godina spremao film "The Favourite", kao i Spajk Lija koji je, posle sjajne karijere, ove godine prvi put nominovan za najbolju režiju (2016. dobio počasnu nagradu Akademije za životno djelo).
Tu su i Adam MekKej, potpisnik filma "Vice", koji se proslavio 2016. godine filmom "The Big Short" (dobio Oskara za scenario i bio nominovan za režiju), kao i Pavel Pavlikovski, režiser poljskog filma "Cold War", kojem je ovom nominacijom odato veliko priznanje.
Nagrade drugih filmskih udruženja za ovu kategoriju:
Critics’ Choice - Alfonso Kuaron, "Roma"
Golden Globe - Alfonso Kuaron, "Roma"
Directors Guild of America Award (DGA) - Alfonso Kuaron, "Roma"
BAFTA - Alfonso Kuaron, "Roma"
Favorit za Oskara: Alfonso Kuaron, "Roma"
***
Najbolja muška glavna uloga (Actor in a Leading Role)
- Kristijan Bejl - "Vice"
- Bredli Kuper - "A Star Is Born"
- Vilijam Defo - "At Eternity's Gate"
- Rami Malek - "Bohemian Rhapsody"
- Vigo Mortensen - "Green Book"
Glavni favorit za Oskara za najbolju mušku ulogu je kralj filmskih transformacija, Kristijan Bejl, koji se na nevjerovatan način "utopio" u ulogu Dika Čejnija, potpredsjednika SAD od 2001. do 2009. godine. Kristijan Bejl je, inače, 33 godine mlađi, potpuno drugačijeg oblika tijela i glave, i barem 20kg lakši od Dika Čejnija (makar je bio lakši prije nego što je dobio ulogu). :)
Glavni Bejlov konkurent za osvajanje Oskara je Rami Malek koji je maestralno odglumio Fredija Merkjurija, frontmena kultnog britanskog benda "Queen". Iznenadni niz glumačkih nagrada koje je Malek dobio za ulogu u filmu "Bohemian Rhapsody", smjestio ga je na 2. mjesto na rang-listama svjetskih kladionica.
Određene šanse daju se i Vigu Mortensenu za ulogu Tonija Lipa, koji je tako dobro skinuo bijelog rasistu italijanskog porijekla da biste bez problema mogli da ga smjestite među "Sopranove".
Tu su još i Bredli Kuper (za ulogu Džeka, rok-zvijezdu iz filma "A Star Is Born"), kao i Vilijem Defo (za ulogu Vinsenta Van Goga, čuvenog holandskog slikara nestabilnog stanja uma u filmu "At Eternity's Gate").
Nagrade drugih filmskih udruženja za ovu kategoriju:
Critics’ Choice - Kristijan Bejl, "Vice"
Golden Globe (Drama) - Rami Malek, "Bohemian Rhapsody"
Golden Globe (Komedija ili mjuzikl) - Kristijan Bejl, "Vice"
BAFTA - Rami Malek, "Bohemian Rhapsody"
Screen Actors Guild Award (SAG) - Rami Malek, "Bohemian Rhapsody"
Favoriti za Oskara: Kristijan Bejl i Rami Malek
***
Najbolja ženska glavna uloga (Actress in a Leading Role)
- Jalica Aparisio - "Roma"
- Glen Klouz - "The Wife"
- Olivia Kolman - "The Favourite"
- Lejdi Gaga - "A Star Is Born"
- Melisa MekKarti - "Can You Ever Forgive Me?"
Iako glumi u filmu koji nije nominovan u glavnoj kategoriji, iskusna Glen Klouz (za ulogu supruge koja žrtvuje svoje snove kako bi podržala muža, uspješnog pisca, u filmu "The Wife"), mogla bi se konačno, posle šest neuspješnih prethodnih pokušaja, okititi Oskarom za najbolju žensku glavnu ulogu. Glavnu prepreku u tom naumu će joj predstavljati sjajna Engleskinja Olivija Kolman (za ulogu kraljice Ane, fizički i psihički ranjive vladarke Velike Britanije sa početka 18. vijeka, u filmu "The Favourite") čija je ovo prva nominacija.
Nominovane su i Lejdi Gaga (za ulogu Eli, nesigurne mlade pjevačice koja ostvaruje svoje holivudske snove, u filmu "A Star Is Born"), Melisa MekKarti (za ulogu američke spisateljice Li Izrael, koja se "proslavila" krivotvorenjem pisama, u filmu "Can You Ever Forgive Me?"), i Jalica Aparisio (za ulogu dadilje u porodičnom domu doktora iz srednje klase u Meksiko Sitiju 70-ih godina, u filmu "Roma").
Nagrade drugih filmskih udruženja za ovu kategoriju:
Critics’ Choice - Glen Klouz, "The Wife"
Golden Globe (Drama) - Glen Klouz, "The Wife"
Golden Globe (Komedija ili mjuzikl) - Olivija Kolman, "The Favourite"
BAFTA - Olivija Kolman, "The Favourite"
Screen Actors Guild Award (SAG) - Glen Klouz, "The Wife"
Favoriti za Oskara: Glen Klouz i Olivija Kolman
***
Najbolja muška sporedna uloga (Actor in a Supporting Role)
- Maheršala Ali - "Green Book"
- Adam Drajver - "BlacKkKlansman"
- Sem Eliot - "A Star Is Born"
- Ričard I. Grant - "Can You Ever Forgive Me?"
- Sem Rokvel - "Vice"
Apsolutni lider u kategoriji najbolje muške sporedne uloge je fenomenalni Maheršala Ali koji u filmu "Green Book" igra dr Donalda Šelija, talentovanog crnog pijanistu koji odlazi na turneju po američkom Jugu u pratnji svog bijelog tjelohranitelja rasiste. On je osvojio sve bitne nagrade u ovoj kategoriji koje su se do sad mogle osvojiti, tako da je gotovo sigurno da će ove godine biti nagrađen svojim drugim Oskarom (prvi put nagrađen 2017. za ulogu u filmu "Moonlight").
Nagrade drugih filmskih udruženja za ovu kategoriju:
Critics’ Choice - Maheršala Ali, "Green Book"
Golden Globe - Maheršala Ali, "Green Book"
BAFTA - Maheršala Ali, "Green Book"
Screen Actors Guild Award (SAG) - Maheršala Ali, "Green Book"
Favorit za Oskara: Maheršala Ali
***
Najbolja ženska sporedna uloga (Actress in a Supporting Role)
- Ejmi Adams - "Vice"
- Marina de Tavira - "Roma"
- Redžina King - "If Beale Street Could Talk"
- Ema Stoun - "The Favourite"
- Rejčel Vajs - "The Favourite"
Jako interesantna "borba" za Oskara vodiće se u kategoriji za najbolju sporednu žensku ulogu. Grupu od pet sjajnih glumica predvodi Redžina King (za ulogu majke posvećene da pomogne svojoj trudnoj kćerci čiji je muž, naravno Afroamerikanac, nepravedno završio u zatvoru - u filmu "If Beale Street Could Talk"). U stopu je prati Ejmi Adams (za ulogu Lin Čejni, supruge Dika Čejnija u filmu "Vice") kojoj je ovo čak 6. nominacija za Oskara, kao i aristokratski dvojac iz filma "The Favourite" - Rejčel Vajs i Ema Stoun.
Nagrade drugih filmskih udruženja za ovu kategoriju:
Critics’ Choice - Redžina King, "If Beale Street Could Talk"
Golden Globe - Redžina King, "If Beale Street Could Talk"
BAFTA - Rejčel Vajs, "The Favourite"
Screen Actors Guild Award (SAG) - Emili Blant, "A Quiet Place" (nije nominovana za Oskara)
Favoriti za Oskara: Redžina King i Ejmi Adams
***
Najbolja fotografija (Best Cinematography)
- “Cold War” - Lukaš Zal
- “The Favourite” - Robi Rajan
- “Never Look Away” - Kejleb Dešanel
- “Roma” - Alfonso Kuaron
- “A Star Is Born” - Metju Libatik
Kategorija "Najbolja fotografija" dodjeljuje se direktoru fotografije koji je, u suštini, zadužen za vizuelni identitet filma, to jest, za sve što ima veze sa kamerom – od kretanja kamere, preko svijetla do izgleda pojedinačnih kadrova. Ove godine, izdvajaju se dva filma sa veoma hrabrim pristupom snimanja - oba su crno-bijela i oba su strana: "Roma" i "Cold War". Meksički film Alfonsa Kuarona bio je gotovo jedini favorit do nedavno, ali je nagrada ASC (American Society of Cinematographers) koja je otišla poljskom filmu "Cold War" ipak malo zakomplikovala situaciju.
Sjajno tehnički odrađen film je i "The Favourite" sa svojim karakteristično dubokim i širokim kadrovima koji u pojedinim trenucima izgledaju kao da su snimani 360° kamerom.
Nagrade drugih filmskih udruženja za ovu kategoriju:
Critics’ Choice - "Roma"
BAFTA - "Roma"
American Society of Cinematographers (ASC) - "Cold War"
Favorit za Oskara: "Roma" i "Cold War"
***
Najbolji originalni scenario (Writing - Original Screenplay)
- “The Favourite” - Debora Dejvis, Toni MekNamara
- “First Reformed” - Pol Šrejder
- “Green Book” - Nik Valelonga, Brajan Kari, Piter Fereli
- “Roma” - Alfonso Kuaron
- “Vice” - Adam Mekej
Prvi favorit za osvajanje Oskara za najbolji originalni scenario je "The Favourite" koji zaista ima zanimljivu priču o nesvakidašnjoj temi (ljubavni gej trouglao između kraljice i dvije dvorske dame koje se bore za prevlast na britanskom dvoru početkom 18. vijeka). Osim njega, šansu imaju "Roma" čiji scenario potpisuje svemogući Kuaron, kao i od kritičara hvaljeni "The First Reformed" (osim dobrih ocjena, dobio je i Critics' Choice nagradu za ovu kategoriju).
Nagrade drugih filmskih udruženja za ovu kategoriju:
Critics’ Choice - "First Reformed"
BAFTA - "The Favourite"
Favorit za Oskara: "The Favourite"
***
Najbolji prilagođeni scenario (Writing - Adapted Screenplay)
- “The Ballad of Buster Scruggs” - braća Džoel i Itan Koel
- “BlacKkKlansman” - Čarli Vačel, Dejvid Rabinovic, Kevin Vilmot, Spajk Li
- “Can You Ever Forgive Me?” - Nikol Holofcener and Džef Viti
- “If Beale Street Could Talk” - Beri Dženkins
- “A Star Is Born” - Erik Rot, Bredli Kuper, Vil Feters
Obično, kad Akademija jednom režiseru želi da dodijeli utješnu nagradu, to uradi tako što mu dodijeli Oskara za najbolji scenario (ukoliko je nominovan za isti). U ovom slučaju, pošto su male šanse da "BlacKkKlansman" dobije nagradu za najbolji film ili najbolju režiju (Spajk Li), velike su šanse da će Oskara za najbolji prilagođeni scenario dodijeliti upravo ekipi predvođenoj Spajk Lijem, koja potpisuje već pomenuti film o saradnji crnog i bijelog jevrejskog policajca koji uspijevaju da sruše lokalni ogranak Kju Kluks Klana.
Ukoliko se Akadamija ipak ne odluči da "nagradi" Spajk Lija, šansu za dobijanje Oskara će imati filmovi "If Beale Street Could Talk" (scenario rađen po istoimenom romanu Džejmsa Boldvina), kao i "Can You Ever Forgive Me" (scenario rađen po ugledu na memoare Li Izrael).
Nagrade drugih filmskih udruženja za ovu kategoriju:
Critics’ Choice - "If Beale Street Could Talk"
BAFTA - "BlacKkKlansman"
Favorit za Oskara: "BlacKkKlansman" i "If Beale Street Could Talk"
***
Najbolji strani film (Foreign Language Film)
- LIBAN - “Capernaum”
- POLJSKA - “Cold War”
- NJEMAČKA - “Never Look Away”
- MEKSIKO - “Roma”
- JAPAN - “Shoplifters”
Veliko oduševljenje koje vlada filmom "Roma" trebalo bi da Meksiku donese laku pobjedu u kategoriji "Najbolji strani film". Ipak, odmah "iza ugla" vreba Poljska sa filmom "Cold War", ljubavnoj priči za vrijeme Hladnog rata u Poljskoj, koja je nominovana za još dvije jako važne kategorije - najbolju režiju i najbolju fotografiju.
Nagrade drugih filmskih udruženja za ovu kategoriju:
Critics’ Choice - "Roma"
Golden Globe - "Roma"
BAFTA - "Roma"
Favorit za Oskara: "Roma"
***
Najbolja montaža (Film Editing)
- “BlacKkKlansman” - Beri Aleksander Braun
- “Bohemian Rhapsody” - Džon Otman
- “Green Book” - Patrik Džej Don Vito
- “The Favourite” - Jorgos Mavropsaridis
- “Vice” - Henk Korvin
S obzirom na to da je nagrada Udruženja filmskih montažera SAD (ACE - American Cinema Editors) pošla u ruke filma "Bohemian Rhapsody", i da se u poslednjih 28 godina, Oskar u 24 puta poklapao sa ACE, može se reći da imamo glavnog favorita! Prije dodjele ACE, za favorita su važili "BlacKkKlansman" i "The Favourite".
Nagrade drugih filmskih udruženja za ovu kategoriju:
Critics’ Choice - "First Man" (nije nominovan za Oskara)
BAFTA - "Vice"
Favoriti za Oskara: "Bohemian Rhapsody", "BlacKkKlansman" i "The Favourite"
***
Najbolji vizuelni efekti (Visual Effects)
- “Avengers: Infinity War”
- “Christopher Robin”
- “First Man”
- “Ready Player One”
- “Solo: A Star Wars Story”
Za ovu kategoriju, interesantno je istaći da je glavni favorit prije objavljivanja nominacija bio "Black Panther" koji na kraju nije ni nominovan za Oskara. Pored toga, osvojio je druge dvije najveće nagrade koje se dodjeljuju za najbolje vizuelne efekte (BAFTA i Critics' Choice).
Pošto nema "Black Panthera", najave su da će se glavna borba za glasove članova Akademije koji se bave specijalnim efektima biti između filmova "Avengers: Infinity War" i "First Man", mada Marvelovi Avendžersi ipak važe za glavnog favorita.
Nagrade drugih filmskih udruženja za ovu kategoriju:
Critics’ Choice - "Black Panther" (nije nominovan za Oskara)
BAFTA - "Black Panther"
Favorit za Oskara: "Avengers: Infinity War" i "First Man"
***
Najbolja kostimografija (Costume Design)
- “The Ballad of Buster Scruggs” - Meri Zofres
- “Black Panther” - Rut Karter
- “The Favourite” - Sendi Pauel
- “Mary Poppins Returns” - Sendi Pauel
- “Mary Queen of Scots” Aleksandra Birn
Glavna borba za Oskara za kostimografiju će se voditi između između tradicionalnih dvorskih kostima sa početka 18. vijeka ("The Favourite") i futurističkih kostima sa afričkim etno motivima ("Black Panther").
Nagrade drugih filmskih udruženja za ovu kategoriju:
Critics’ Choice - "Black Panther"
BAFTA - "The Favourite"
Favorit za Oskara: "The Favourite" i "Black Panther"
***
Najbolja scenografija (Production Design)
- “Black Panther” - Hana Bičler
- “First Man” - Nejtan Krauli, Keti Lukas
- “The Favourite” - Fiona Krombi, Alis Felton
- “Mary Poppins Returns” - Džon Majr, Gordon Sim
- “Roma” - Eugenio Kavaljero, Barbara Enrikez
Isto kao u prethodnoj kategoriji (kostimografija), slična borba će se voditi i za Oskar za najbolju scenografiju (dizajn filmskog seta - odabir lokacije za snimanje, dizajn enterijera, odabir boja i slično). Dakle, izgled sakrivene izmišljene afričke države Vakanda koja u sebi krije laboratorije visoke tehnologije, ali i različite plemenske rituale iz filma "Black Panther" PROTIV slike britanskog dvora i aristokratskog života u ranom 18. vijeku iz filma "The Favourite".
Nagrade drugih filmskih udruženja za ovu kategoriju:
Critics’ Choice - "Black Panther"
BAFTA - "The Favourite"
Favoriti za Oskara: "Black Panther" i "The Favourite"
***
Najbolja šminka (Makeup and Harstyling)
- “Border”
- “Mary Queen of Scots”
- “Vice”
Jedna od najmanje uzbudljivih kategorija ove godine - gotovo je sigurno da će nevjerovatna transformacija Kristijana Bejla u Dika Čejnija u filmu "Vice" biti nagrađena Oskarom.
Nagrade drugih filmskih udruženja za ovu kategoriju:
Critics’ Choice - "Vice"
BAFTA - "The Favourite" (nije nominovan za Oskara)
Favorit za Oskara: "Vice"
***
Najbolja muzika (Music - Original Score)
- “BlacKkKlansman” - Terens Blančard
- “Black Panther” - Ludwig Goranson
- “If Beale Street Could Talk” - Nikolas Britel
- “Isle of Dogs” - Aleksander Desplat
- “Mary Poppins Returns” - Mark Šajman, Skot Vitman
Za glavnog favorita važi provjereni muzički kadar u filmovima Spajk Lija - afroamerički kompozitor Terens Blančard koji u filmu "BlacKkKlansman" kombinuje džez i R&B sa "ozbiljnom" muzikom, mada se pominju i još dva filma sa Afroamerikancima kao glavnim akterima - "Black Panther" i "If Beale Street Could Talk".
Nagrade drugih filmskih udruženja za ovu kategoriju:
Critics’ Choice - "First Man" (nije nominovan za Oskara)
Golden Globe - "First Man" (nije nominovan za Oskara)
Favorit za Oskara: "BlacKkKlansman", "Black Panther" i "If Beale Street Could Talk"
***
Najbolja pjesma (Music - Original Song)
- “All The Stars” iz filma “Black Panther” - Kendrik Lamar, SZA
- “I’ll Fight” iz filma “RBG” - Dajen Voren, Dženifer Hadson
- “The Place Where Lost Things Go” iz filma “Mary Poppins Returns” - Mark Šajman, Skot Vitman
- “Shallow” iz filma “A Star Is Born” - Lejdi Gaga, Mark Ronson, Entoni Rosomando, Endru Vajat i Bendžamin Rajs
- “When A Cowboy Trades His Spurs For Wings” iz filma “The Ballad of Buster Scruggs” - Dejvid Rolings i Gilijan Velš
Vjerovatno jedan od najsigurnijih dobitnika Oskara ove godine je ekipa iz filma "A Star Is Born" (Lejdi Gaga, Mark Ronson, Entoni Rosomando, Endru Vajat i Bendžamin Rajs) koja potpisuje pjesmu "Shallow" (možete je čuti na klipu ispod).
Nagrade drugih filmskih udruženja za ovu kategoriju:
Critics’ Choice - "Shallow" iz filma "A Star Is Born"
Golden Globe - "Shallow" iz filma "A Star Is Born"
Favorit za Oskara: "Shallow" iz filma "A Star Is Born"
***
Najbolji zvučni efekti (Sound Mixing)
- “Black Panther”
- “Bohemian Rhapsody”
- “First Man”
- “Roma”
- “A Star Is Born”
Oskar za najbolje zvučne efekte, to jest, za miksovanje zvuka, dodjeljuje se za najbolja dostignuća u povezivanju, to jest, miksovanju muzike, dijaloga i svih ostalih elemenata zvuka u određenom filmu. Mikseri zvuka kreiraju balans između ultra tihih (šaptanje) i ultra glasnih (vrisak) zvukova u filmu i spajaju ih, zajedno sa muzikom, u jednu zaokruženu cjelinu. Oba glavna favorita u ovoj kategoriji su filmovi usko povezani sa muzikom.
Favoriti za Oskara: "A Star Is Born" i "Bohemian Rhapsody"
***
Najbolji zvuk (Sound Editing)
- “Black Panther” - Bendžamin A. Burt, Stiv Boedker
- “Bohemian Rhapsody” - Džon Vorhrst
- “First Man” - Ai-Ling Li, Mildred Jatrou Morgan
- “A Quiet Place” - Itan Van der Rin, Erik Adal
- “Roma” - Serhio Diaz, Skip Lievsaj
Nagrade za najbolji zvuk u obzir uzimaju sve navedene karakteristike potrebne za dobijanje Oskara za najbolje zvučne efekte, ali se ipak više baziraju na digitalnom kreiranju zvuka u post-produkciji filma i samom kvalitetu zvuka. Glavni favorit za Oskara u ovoj kategoriji je "A Quiet Place", film gotovo u potpunosti baziran na zvuku (horor u kom čudovišta napadaju mete koje prave i najmanje zvuke).
Favoriti za Oskara: "A Quiet Place"
***
Najbolji animirani film (Animated Featured Film)
- “Incredibles 2” - Bred Bird
- “Isle of Dogs” - Ves Anderson
- “Mirai” - Mamoru Hosoda
- “Ralph Breaks the Internet” - Rič Mur, Fil Džonston
- “Spider-Man: Into the Spider-Verse” - Bob Persičeti, Piter Ramzi, Rodni Rotman
Iako je na početku filmske sezone bila najavljena borba za Oskara između "Isle of Dogs" i "Incredibles 2", sve moguće nagrade za najbolji animirani film godine do sad je pokupio "Spider-Man: Into the Spider-Verse", tako da ovaj superherojski animirani film sada predvodi listu favorita za osvajanje ove godišnje nagrade.
Nagrade drugih filmskih udruženja za ovu kategoriju:
Critics’ Choice - “Spider-Man: Into the Spider-Verse”
Golden Globe - “Spider-Man: Into the Spider-Verse”
BAFTA - “Spider-Man: Into the Spider-Verse”
Favorit za Oskara: "Spider-Man: Into the Spider-Verse"
***
Najbolji kratki animirani film (Short Film - Animated)
- “Animal Behaviour” - Alison Snouden, Dejvid Fajn
- “Bao” - Domi Ši
- “Late Afternoon” - Luiz Banjal
- “One Small Step” - Endru Česvort, Bobi Pontilas
- “Weekends” - Trevor Himenez
Najviše razloga da se vjeruje u pobjedu kratkog animiranog filma "Bao" je produkcijska kuća koja ga je izdala. :) Radi se o nepogrešivom Pixaru, pa stručnjaci tvrde da će bilo koji drugi pretendent teško do Oskara pored ovog filma koji govori o sredovječnoj Kineskinji kojoj ispred lica oživi knedla koju je planirala da pojede. :)
Favorit za Oskara: "Bao"
***
Najbolji dokumentarni film (Documentary - Feature)
- “Free Solo” - Džimi Čin, Elizabet Čai Vasarheli
- “Hale County This Morning, This Evening” - RaMel Ros
- “Minding the Gap” - Bing Liu
- “Of Fathers and Sons” - Talal Derki
- “RBG” - Betsi Vest, Džuli Koen
"RBG", dokumentarni film o životu i karijeri poznate sutkinje Vrhovnog Suda SAD Rut Bejder-Ginsburg jedan je od nezavisnih filmova sa najvećom zaradom u 2018. godini. Osim toga, prvi je favorit za osvajanje Oskara. Konkurenciju mu pravi "Free Solo", dokumentarac o čovjeku koji se bez konopaca i pomagala popeo na El Kapitan, čuvenu stijenu koja se nalazi u nacionalnom parku Josemiti (Nevada, SAD).
Nagrade drugih filmskih udruženja za ovu kategoriju: BAFTA - "Free Solo"
Favoriti za Oskara: "RBG" i "Free Solo"
***
Najbolji kratki dokumentarni film (Documentary - Short Subject)
- “Black Sheep” - Ed Perkins
- “End Game” - Rob Apstajn, Džefri Fridman
- “Lifeboat” - Skaj Ficdžerald
- “A Night at the Garden” - Maršal Kari
- “Period. End of Sentence.” - Rajka Zetabči
Glavna karakteristika kratkometražnih dokumentarnih filmova nominovanih za ovogodišnjeg Oskara je da svi pričaju neku istinitu priču koja za cilj ima podizanje svijesti o nekom aktuelnom svjetskom problemu. Glavni favoriti su "Black Sheep" (borba protiv rasizma) i "End Game" (istraživanje najboljeg načina za institucionalno zbrinjavanje starih ljudi o kojima nema ko da brine).
Favoriti za Oskara: "Black Sheep" i "End Game"
***
Najbolji kratkometražni igrani film (Short Film - Live Action)
- “Detainment” - Vinsent Lambe
- “Fauve” - Džeremi Komte
- “Marguerite” - Marjan Farli
- “Mother” - Rodrigo Sorogojen
- “Skin” - Gaj Nativ
Ova ne toliko popularna kategorija ove godine za sobom vuče vjerovatno najviše kontroverzi. Naime, radi se o filmu "Detainment" koji govori o istinitom događaju - ubistvu dvogodišnjeg dječaka koje se desilo u Engleskoj 1993. godine. Majka ubijenog dječaka se žalila da je režiser Vinsent Lambe nije ni konsultovao, kao i da je iskoristio njenu porodičnu tragediju za sopstvenu promociju. Ona je skupila skoro 250.000 potpisa u onlajn peticiji da "Detainment" bude skinut sa liste nominacija (ipak, u tome nije uspjela).
Iako je imao najviše pokrivenosti u medijima, "Detainment" ipak nije glavni favorit za osvajanje Oskara. Više šansi za to ima francusko-kanadski film "Marguerite" koji priča o odnosu starice i medicinske sestre koja joj pomaže.
Favoriti za Oskara: "Marguerite"
***
Tek druga ceremonija u istoriji dodjele Oskara na kojoj neće biti domaćina/voditelja
Kevin Hart, prvobitno najavljeni "host" dodjele Oskara, je u decembru najavio da se povlači zbog afere koja je nastala kad su fanovi "iskopali" njegove stare homofobične tvitove. Poslednji (i jedini) put kad je ceremonija održana bez domaćina/voditelja, u 91 godinu dugoj tradiciji dodjele Oskara, bio je 1989, prije tačno tri decenije (ova je ceremonija poznata kao jedna od najgore organizovanih ikad). Umjesto zvaničnog "hosta", dodjelu će voditi više različitih holivudskih zvijezda, koje će, naravno, sve raditi po prethodno utvrđenom scenariju.
***
I za sam kraj, nekoliko zanimljivosti o ovogodišnjim nominacijama:
- Ejmi Adams i Kristijan Bejl ("Vice") su zajedno glumili u tri filma ("American Hustle", "The Fighter" i "Vice"), i oboje su, u sva tri slučaja, bili nominovani za Oskara. Dobra kombinacija!
- Sa po 6 i 7 nominacija, Ejmi Adams ("Vice") i Glen Klouz ("The Wife") su najviše puta nominovane glumice koje nikad nisu osvojile Oskara (a da su još uvijek žive).
- Ove godine imamo rekordni broj glumaca koji glume likove LGBTQ seksualne orijentacije da su nominovani za Oskara. Po prvi put u istoriji dešava se da je barem po jedan LQBTQ lik nominovan u svakoj glumačkoj kategoriji.
- Alfonso Kuaron ("Roma") je prva osoba u istoriji koja je za nominovana za Oskara za najboljeg režisera i za najbolju kinematografiju - za isti film!
- Ukoliko Alfonso Kuaron osvoji Oskara za najboljeg režisera, to će biti peti put u poslednjih šest godina da meksički reditelj osvaja ovu nagradu.
- Sa ukupno 10 nominacija, "Roma" se izjednačila sa Ang Lijevim filmom "Crouching Tiger, Hidden Dragon" iz 2000. godine, kao strani film sa najviše nominacija za Oskara.
- Lejdi Gada ("A Star Is Born") i Meri Džej Blidž (prošle godine za "Mudbound") su jedine dvije osobe koje su u istoj godini nominovani za Oskara za glumu i za najbolju pjesmu. Lejdi Gaga je, međutim, jedina koja je nominovana za Oskara za najbolju GLAVNU žensku ulogu.
- Ovo je prvi put u istoriji dodjele Oskara da su dvije Latino glumice nominovane za Oskara u istoj godini. Radi se o glumicama po imenu Jalica Aparisio (Yalitza Aparicio) i Marina de Tavira iz filma "Roma". Aparisio je tek četvrta, u 91 godinu dugoj istoriji dodjele Oskara, Latino glumica nominovana za najbolju glavnu žensku ulogu.
Bonus video: