Poznata crtana serija "Simpsonovi" oborila je rekord po najvećem broju emitovanih epizoda za jednu seriju na američkoj televiziji, ali je prvi put suočena s polemikom i kritikama da je rasistička.
Kanal Foks emitovao je u nedjelju 636. epizodu serije o čudnoj porodici Simpson i na taj način je oborila rekord vestern serije "Gunsmoke" koja je imala 635 epizoda poslije dvadeset godina emitovanja.
Taj rekord dolazi u trenutku prve polemike o seriji i odnosi se na lik Apua Nahasepimapetilona, upravnika supermarketa indijskog porekla, čiji glas pozajmljuje bijeli glumac Henk Azarija od početka serije.
Glumac indijskog porijekla Hari Kondabulu snimio je dokumentarni film, emitovan u novembru 2017. pod naslovom "The Problem with Apu" (Problem s Apuom) u kojem osuđuje stereotipe povezane s tim crtanim likom, posebno njegov veoma jak akcenat u govoru.
Kreator serije Met Grening, kao i Azarija odbili su da se pojave u tom dokumentarnom filmu kako bi odgovorili na pitanja.
Azarija je poslije premijere dokumentarca rekao da ima veoma zanimljive detalje, ali produkcija čuvene serije je odgovorila na svoj način u 633. epizodi.
U toj epizodi Mardž Simpson čita knjigu ćerki Lizi u kojoj se nalaze elementi koji mogu da uvrijede nečija osjećanja.
"Šta treba učiniti?", upitala je Mardž Lizu koja joj je odgovorila: "Teško je reći. Nešto je pokrenuto prije nekoliko decenija i pozdravljeno kao nešto bezopasno, a danas je politički nekorektno. Šta da radimo", kaže Liza okrećući se ka portretu Apua koji joj namiguje.
Mardž potom odgovara: "Neke stvari ćemo kasnije rješavati ili nećemo nikako".
Ta aluzija u epizodi je povećala polemiku do te mjere da je Azarija predložio da više ne pozajmljuje svoj glas.
Grening je kasnije reagovao rekavši da je ponosan na seriju i da "živimo u vremenu u kojem ljudi vole da se ponašaju kao da su šokirani".
Serija "Simpsonovi" se emituje od 1989, dobila je nekoliko desetina raznih nagrada i popularna je u cijelom svijetu.
U seriji koja inače ne robuje pravilima o političkoj niti bilo kakvoj drugoj korektnosti, pojavljivali su se glasovi poznatih ličnosti kao što je bivši britanski premijer Toni Bler i vlasnik Foksa Rupert Merdok, ali se parodija na račun nekih slavnih ličnosti parodiranima ponekad ne dopada.
Bonus video: