Turske televizijske serije osvojile su mnoge zemlje na Balkanu i na Bliskom istoku i značajno su uticale na promjenu slike o savremenoj Turskoj.
U posljednjih deset godina u inostranstvo je prodato 65 televizijskih serija, što je filmskoj industriji donijelo više od 50 miliona dolara, prenose lokalni mediji.
U Crnoj Gori led je probila serija Šeherezada, koja je imala toliki uticaj da je porastao broj zainteresovanih za učenje turskog jezika, kao i procenat turističkih aranžmana za Istambul.
Nakon Šeherezade, na Televiziji Vijesti trenutno se emituju serije Gumuš i Kad lišće pada.
Turski glumci su već prepoznatljivi u mnogim zemljama u regionu, a razglednice iz Istanbula koje se pojavljuju u serijama privukle su, kako se ocjenjuje, mnoge strane turiste u grad na Bosforu.
Turske serije su veoma popularne i u družavama koje su nastale poslije raspada jugoslovenske federacije, uključujući i Srbiju.
"TV serije su velika komercijalna prilika za Tursku. To je novitet za publiku (u zemlji i inostranstvu) koja je dosad navikla da gleda samo sadržaje iz američke i latinoameričke TV produkcije", kaže Izet Pintu iz kompanije za filmsku distribuciju "Global Ejdžensi".
Televizijske serije su i pored nesumnjivog komercijalnog uspjeha, izazvale i kritike konzervativaca zbog nemoralnih scena u kojima se glumci u serijama često pojavljuju bez mnogo tekstila, u ljubljavnim scenama i što propagiraju vanbračne odnose.
"Ove serije ne oslikavaju turski moral i tradicionalnu tursku porodicu. One štete našem imidžu u inostranstvu, jer su prepune iskvarenih zapleta i neprihvatljivog ponašanja", kaže Hadži Indžekari, poslanik vladajuće proislamističke partije pravde i razvoja koja se inače godinama zalaže za ukidanje zabrane nošenja feredža u državnim fakultetima i javnim službama.
Bonus video: