Proteklog vikenda Bar je bio domaćin prvog Phygital Gaming takmičenja gdje je preko 100 takmičara učestvovalo u nacionalnim kvalifikacijama pokazujući svoje vještine kako u simulacijama, tako i na pravom terenu.
Ova simbioza sporta i e-sporta zainteresovala je i gejmere, ali i one koji vole sport, a takmičenje je pokazalo da bez dobrih performansi i na jednom i na drugom polju takmičari ne mogu očekivati pobjedu.
Prvi dan bio je rezervisan čak za dvije discipline - Phygital Football i Phygital Shooter. I za razliku od najbitnije sporedne stvari gdje se ginulo i na pravom i na virtuelnom terenu, takmičari segmenta Phygital Shooter u igraonici Sova u Baru završili su digitalni dio. Rezultat od 2:0 u igrici CS2 pobjedničku ekipu End Fast PLS oslobodio je dijela predviđenog za Lasser Tag. Tako je ova ekipa predvođena crnogorskim reprezentativcima u kanteru Ildarom Demirovićem Scorpionom i Milutinom Jovanovićem Consumeom izborila učešće na još jednim kvalifikacijama koje će biti održane krajem godine u Ujedinjenim Arapskim Emiratima.
“Pokazali smo dominaciju igrajući CS2, tako da nije bilo potrebe da igramo Lasser Tag. Međutim, da smo morali da odradimo i taj dio ne znam da li bi se baš rezultat tako ubjedljivo završio kao što je to bilo u digitalnom dijelu. Stvarno moram da pohvalim organizaciju, ovo je veliki događaj i potpuno nešto novo za nas gejmere. Siguran sam da će upravo Phygital takmičenja koja spajaju e-sport i sport iz godine u godinu privlačiti sve više ljudi”, kazao je Vijestima Ildar Demirović Scorpion, kapiten ekipe End Fast PLS. On je obećao da u Emirate neće otići poluspremni.
“S obzirom na to da smo uigrana ekipa kad je CS2 u pitanju, više ćemo u narednom periodu posvetiti pažnje i vježbati Lasser Tag kako bismo na naredno takmičenje otišli spremni”, obećao je crnogorski kanter reprezentativac Scoprion.
Mnogo uzbudljivije bilo je pratiti Phygital Football u SC Topolica, gdje je osam ekipa došlo spremno nadajući se da će dominirati i osvojiti takmičenje. Ekipe su se smjenjivale sa konzola na teren, a iako je grupno i četvrtfinalno takmičenje trajalo cijeli dan, takmičari su u žaru borbe dali sve od sebe da se dočepaju polufinala. Iznenađenje je svakako bila najmlađa ekipa “Lamele” iz Bara koja je stigla do polufinala i ozbiljno prijetila da ugrozi već iskusne igrače naslova FC24 i Futsala. Međutim, iskustvo je na kraju ipak presudilo, te su se u finalu koje se igralo u subotu našle ekipe Jugo 45 i KMF Titograd, a slavili su Titograđani rezultatom 7:5.
Jedan od takmičara pobjedničke ekipe Luka Manojlović već je dosta puta predstavljao Crnu Goru na turnirima nekadašnje FIFA, a za Phygital Gaming morao je da pokaže i umijeće na pravom terenu.
“Za ovaj format takmičenja - spoj digitalnog i fizičkog dijela sporta prvi put sam čuo prošle godine, i odmah mi je privukao pažnju. Tada sam odgledao nekoliko mečeva i pomislio kako bi bilo sjajno da dobijem priliku da učestvujem. S obzirom na to da sam do sada učestvovao na takmičenjima vezanim za FIFA, moram reći i da se ovaj digitalni dio razlikuje od prethodnih turnira, jer se prvi put takmičim u modu ‘Volta 5v5’. Upravo taj spoj digitalnog formata ‘Volta 5v5’ i fizičkog dijela - futsal čini ovo takmičenje dinamičnijim i zanimljivijim za publiku, jer svaki pogodak ima svoju težinu, a rezultati iz oba segmenta se sabiraju. Ovaj format zahtijeva dodatnu taktičku i stratešku analizu, što ga čini još izazovnijim i uzbudljivijim”, opisuje svoje utiske sa takmičenja Manojlović.
Njegova ekipa u grupnom dijelu već u prvom meču imala je kiks, no, kako kaže Luka nije bilo prostora za novi, te su momci jednako “ginuli” i na pravom i na virtuelnom terenu ne ispuštajući nijednu šansu. O tome, koliko je bilo teško podijeliti uloge tako da se zaista iskoriste potencijali igrača, Manojlović objašnjava:
“Upravo tako, u početku se nijesmo najbolje snašli, doživjeli smo poraz u prvom kolu, što nam je poslužilo kao prekretnica. Znali smo da više nemamo pravo na grešku, jer smo na ovo takmičenje došli s jasnim ciljem - da osvojimo nacionalne kvalifikacije. Prije samog početka smatrali smo se favoritima i na virtuelnom i na pravom terenu. Kako je takmičenje odmicalo, sve bolje smo hvatali ritam i formu, a na kraju smo potvrdili dominaciju u oba segmenta igre”, prepričava kako je teklo takmičenje Manojlović i dodaje da što se tiče podjele uloga, ključ je bio u temeljnoj pripremi i međusobnom povjerenju.
“S obzirom na različite stilove igre svakog od nas, trudili smo se da svaki igrač ima ulogu koja mu najviše odgovara. To je zahtijevalo dosta analize, komunikacije i prilagođavanja tokom takmičenja. Kada smo pronašli pravu ravnotežu, sve je počelo da funkcioniše kako treba - i to se jasno vidjelo u našim rezultatima”, siguran je Manojlović.
Do narednih kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo ima dosta vremena, a najavljene su tek za novembar u UAE, a hoće li biti izmjena u ekipi, Manojlović kaže:
“Koliko sam imao prilike da čujem, nastavak kvalifikacija planiran je za drugu polovinu 2025. godine, što znači da imamo dovoljno vremena da dodatno radimo na našoj igri, analiziramo dosadašnje nastupe i razmotrimo koje promjene bi mogle doprinijeti ekipi. Cilj nam je da iskoristimo ovo vrijeme na najbolji mogući način kako bismo u nastavak ušli maksimalno spremni i konkurentni”, obećao je Manojlović.
Ovogodišnji Phygital Gaming privukao je i pripadnice ljepšeg pola, ali i takmičara iz Holandije Diona Vissera. Oni su u SC Topolica došli kako bi pokazali svoje plesno umijeće i odnijeli pobjedu u kategoriji Phygital Dancing. No plesno iskustvo nije moglo da nadomjesti ono iz igrice Just Dence, te nijedna od takmičarki iako su bolje plesale nijesu mogle da pariraju iskusnom Visseru koji Just Dens igra već godinama i za sve koreografije.
“Već godinama igram ovu igru i kada sam čuo da će biti kvalifikacije u sklopu Phygital Gaminga tražio sam zemlju gdje mogu da učestvujem. Kvalifikacije u ovoj kategoriji organizuju se u Jermeniji, Rusiji i Crnoj Gori, te sam odlučio da dođem kod vas i okušam sreću. Inače sam planirao da tokom ove godine posjetim neke evropske zemlje u kojima nijesam bio, tako da se Crna Gora slučajno našla i to prva na tom spisku”, ispričao je Dion kome se Crna Gora dopala, te je obećao da će je opet posjetiti u maju kada će Savez elektronskih sportova Crne Gore organizovati Montenegro Future festival.
Posljednji dan Phygital Gaminga bio je rezervisan za ljubitelje košarke, a upravo ovaj format spoj sporta i e-sporta privukao je i profesionalne košarkaše. Jedna od njih je i ekipa G Unit koja iza sebe ima osvojene brojne turnire, a sada i Phygital Bastetball. No, ekipa koju čine Marko Dabanović, Miloš Milošević i Mario Paladin dobro se pokazala i na virtuelnom terenu.
“Moja dva saigrača već se dugo bave gejmingom i igraju baš NBA tako da nijesmo morali puno da se potrudimo ni tu, ni u fizičkom dijelu sem u finalu koje je zaista bilo zahtjevnije”, priznaje Drobnjak dodajući da je najnapornije bilo igrati od 10 sati ujutru kad je i počelo takmičenje.
“Izašli smo iz basketaške forme, tako da je igrati čitav dan bilo malo naporno za nas”, iskren je on i kaže da mu je drago što je ovaj format spojio sport i e-sport koji mnogi osporavaju, te da će upravo na ovaj način natjerati mnoge gejmere da se oprobaju i na pravom terenu.
“Ovo je zaista prava priča, jer momci koji su u gejmingu dobri moraju da se potrude i na terenu. Moraće da izađu iz kuće, vježbaju da bi bili dobri na ovim takmičenjima i siguran sam da ovo ima perspektivu kod nas”, napominje Drobnjak kome sad, zajedno sa ostatkom ekipe, predstoji period da se pripreme za dalje kvalifikacije.
“Nama ostaje da se fizički spremimo najbolje što možemo, a što se tiče gejming dijela tu i moramo da vidimo na kojim turnirima u regionu možemo da još učestvujemo”, ističe Drobnjak.
Pobjednicima kategorija Phygital Basketball nagradu je uručio nekadašnji košarkaš Stevan Milošević, koji je pomno pratio takmičenje vezano za sport u kojem je i sam postizao vrhunske rezultate.
“Definitivno je ovaj format nešto neobično i drugačije u odnosu na ono što sam ja igrao. Ovo je novi sport, interesantan jako i mislim da može da privuče veliki broj gledalaca, čak i onih koje ne interesuje sport. Uvezano je na lijep, takmičarski način što ja uvijek podržavam. Znao sam da postoji, a prvi put sam ovo gledao”, priznaje Milošević koji je siguran da će upravo spoj sporta i e-sporta biti sjajna šansa da se mladi više bave sportom, makar i rekreativno.
“Ono što oni vide igrajući igricu ne mogu da dožive na pravi način dok to ne probaju da urade na terenu. Mislim da kada budu vidjeli da nešto na terenu ne mogu što mogu u igrici, to će ih natjerati da probaju, vježbaju i na taj način pokušaju da unaprijede svoju igru. To će ih povući da odu na neki trening više, a fizička aktivnost je nešto što je dobro. Borimo se sa tim da djeca izađu i više budu fizički aktivna, a ovo je sjajan način, lijep početak”, smatra Milošević, a na pitanje hoće li za naredno Phygital takmičenje i sam zaigrati ili napraviti svoj tim odgovara:
“Vidjećemo. Teško, ali interesantno je pa me možda i privuče”.
Nakon završenog takmičenja koje je trajalo tri dana i brojnih mečeva u četiri kategorije svoje oduševljenje nije krio ni predsjednik Phygital saveza Crne Gore Ivan Sučić.
“Nijesmo očekivali ovoliki odziv i sve je prošlo bolje nego što smo se nadali. Ovo je spoj e-sporta i spota, tako da sam siguran da uz dobar marketing može privući mnogo više zainteresovanih. Kvalifikacije koje smo imali prethodnog vikenda bile su nam pionirski projekat koji planiramo da nadograđujemo, a takođe siguran sam da će upravo ovaj format biti budućnost, te da ćemo narednih godina imati i ekipe iz inostranstva čije će nam učešće pomoći da od ove manifestacije napravimo nešto što će Crnoj Gori da donese kapital, konekcije”, istakao je Sučić kojeg je posebno obradovala podrška profesionalnih sportista koji su učestvovali na ovom događaju.
“Jako je bitno da su ovo prepoznali i profesionalni igrači. Ali nije samo bitno da dođu profesionalci već i amateri, jer sve počiva i kreće od amaterskog sporta - bilo košarka, tenis, fudbal, svi su u početku amateri. Onda kad se usavrše i pronađu u nekom sportu nadograđuju se i grade sebe u profesionalnom smislu”, zaključuje Sučić i nada se da će nam upravo takmičari odabrani u Baru donijeti neke od medalja sa Svjetskog prvenstva u Phygital Gamingu.
Bonus video: