Takmičenje u razvoju video igrica održano u Sutomoru, izabrani najbolji: "Ne bojte se - radite što želite i probajte"

Priče najboljih pokazuju snagu game development zajednice u Crnoj Gori, a imaju savjete za sve buduće developere

9547 pregleda 40 reakcija 0 komentar(a)
Sa događaja, Foto: Robert Janković
Sa događaja, Foto: Robert Janković

Timofej Molokov, Dušan Gluščević, te ekipa koju su predvodili Bogdan Kotenko i Feliks Kobe izabrani su za najbolje na drugom Game Jam takmičenju u razvoj video igrica (game development), koje je održano u Sutomoru od 24. do 26. januara.

Njihove priče pokazuju snagu game development zajednice u Crnoj Gori, a imaju savjete za sve buduće developere.

Timofej Molokov je iz Rusije, a već par godina živi u Crnoj Gori. Ima bogato iskustvo u razvoj video igrica:

"Kao programer radim sedam i po godina. Prije toga sam bio 3D modeler. Ukupno je to oko devet godina u game developmentu. Mnogo mi pomaže umjetničko obrazovanje, kao i osnovno koje imam iz arhitekture. Trenutno razvijam vrlo jedinstven i ambiciozan projekat. Radim na svojoj igri - 4D pucačini u 4D prostoru. Razvijam je na svom engine-u sa 4D fizikom i grafikom, već godinu i po dana, i sada sam u fazi traženja investitora", istakao je Molokov.

Game Jam takmičenje
foto: Robert Janković

Na upit da li vidi neke probleme u razvoju game development u Crnoj Gori, Molokov odgovara: "Naprotiv. Crna Gora je odlično mjesto za razvoj igara jer pruža mir potreban za intelektualni rad. Imamo dobru zajednicu i stručnjake."

On naglašava i važnost povezivanja.

"Budite otvorenog uma i koristite internet. Možete raditi online i upoznati developere širom svijeta. Iskoristite prednosti današnjeg vremena, imate neograničen pristup informacijama. Stalno se usavršavajte i povezujte sa ljudima koji dijele vašu strast", kazao je Molokov.

Drugoplasirani Dušan Gluščević iz Podgorice, počeo je rano da se bavi game developmentom:

"Game developmentom se bavim od sedme godine, a profesionalno zadnje tri kao frilenser. Ipak bih ukazao na nužnost balansiranja između ličnog obrazovanja i gaming razvoja. Prvi fokus mi je fakultet, a uporedo radim na 'Agorskom vijencu', igri koju razvijam već više godinama", rekao je Glušćević.

Game Jam takmičenje
foto: Robert Janković

On takođe naglašava važnost povezivanja ali ukazuje i na limite crnogroskog tržišta zbog malobrojne kadrovske baze.

"Najteže je naći ljude koji se bave game developmentom i koji razmišljaju slično kao ja. Kada bi se to poboljšalo, mislim da bi i sama zajednica značajno porasla. Ali bez obzira na sve najvažniji je uporan rad i povezivanje sa što više ljudi, bez obzira odakle su. Širite mrežu kontakata i vremenom ćete naći prave saradnike", kazao je Gluščević.

Tim koji je osvojio treće mjesto, a vode ga Bogdan Kotenko i Feliks Koba (obojica porijeklom iz Rusije), iako mladi, imaju solidno iskustvo u industriji.

Game Jam takmičenje
foto: Robert Janković

"Bavimo se game developmentom oko pet godina. Planiramo da dalje razvijamo igru jer tema ima potencijala za dalju razradu", kaže Kotenko.

I on ukazuje na malu zajednicu developera u Crnoj Gori:

"To jeste problem ali to je istovremeno i prednost jer smo bliži jedni drugima i lakše se povezujemo", kazao je Kotenko.

Feliks Koba ima možda najbolju poruku: "Ne bojte se - radite što god želite i probajte."

Bonus video: