Ikone iz tri paštrovska manastira

Autori koncepta izložbe i organizatori su mr Lucija Đurašković i arheolog Dušan Medin
408 pregleda 0 komentar(a)
ikone, Foto: Privatna arhiva, Privatna arhiva
ikone, Foto: Privatna arhiva, Privatna arhiva
Ažurirano: 19.06.2018. 07:19h

Dokumentarno-umjetnička izložba „Ikone iz riznica paštrovskih manastira“ biće otvorena večeras u 20 časova u Spomen domu „Stefan Mitrov Ljubiša“ u Budvi.

Autori koncepta izložbe i organizatori su mr Lucija Đurašković, istoričarka umjetnosti i direktorica JU Muzeji i galerije Budve i arheolog Dušan Medin. Izložba se priređuje u okviru programa Ustanove koji se realizuje u okviru Evropske godine kulturne baštine.

Na izložbi će biti prikazano 15 ikona iz tri paštrovska manastira (Praskvica, Reževići i Gradište), nastalih u periodu 18. - 20. vijek u domaćim, grčkim, venecijanskim i ruskim radionicama, a čiji su autori, između ostalih, čuveni ikonopisci pripadnici bokokotorske slikarske škole Dimitrijević-Rafailović, potom Nikola Aspioti sa Krfa, Aleksije Lazović, Marko Krstov Gregović, prvi akademski obrazovani slikar sa naših prostora.

U uvodnom tekstu iz kataloga izložbe, koji potpisuje mr Lucija Đurašković, navodi se: „Pored brojnih ikona koje su izobrazili zografi, pripadnici ove poznate ikonopisačke škole, riznice paštrovskih manastira, posebno Praskvice, Reževića i Gradišta čuvaju mnoštvo primjera ikonopisnog slikarstva koji se najčešće vezuju za period od XVII do početka XX vijeka.

Raskošno bogatstvo ikonopisnih stilova, kao i ikonografskih specifičnosti na ovim ikonama, ukazuje na, sa jedne strane, veze sa Atosom, a sa druge, na uplive Zapadnih stilskih tendencija koje će se preko italo-kritskih majstora i njihovih učenika, naročito u 17. vijeku širiti Mediteranom, te stizati i u naše krajeve.

Takođe, i brojne ruske ikone iz 18. i 19. vijeka koje se danas čuvaju u riznicama ovih manastira, predstavljaju svjedočanstvo bliskih kulturnih veza ovih najznačajnijih paštrovskih duhovnih centara sa carskom Rusijom.

Na ovim ikonama najčešće su predstavljani Isus Hristos, Bogorodica sa Hristom, kao i Sveti Nikola, čiji je kult svetitelja zaštitnika bio u Rusiji naročito razvijen”.

Izložbu će otvoriti konzervatorka savjetnica Jasminka Grgurević iz JU Centar za arheologiju i konzervaciju Crne Gore u Kotoru.

Izložba se može pogledati do 9. jula.

Bonus video: