Grupa osamdesetih "Generacija 5", održaće koncert 1. novembra na Cetinju u okviru Ex-Yu festivala. Tokom tri dana, nastupiće još i YU grupa (31. oktobar) i Divlje jagode (2. novembar), a cilj ove manifestacije je okupljanje jugonostalgičara, kao i ljubitelja dobre muzike iz osamdesetih godina.
Iako sastav Generacija 5 postoji 37 godina, ovo će im biti prvi put u karijeri da sviraju u prijestonici.
"Očekujem da tih dana na Cetinju budu poklonici rok muzike. Baš zato što nikad do sada nijesmo svirali na Cetinju, mislim da bi bilo dobro da dođe što više publike kako bismo se upoznali. Potrudićemo se da kroz dva sata svirke napravimo dobru promociju onoga što smo radili svih ovih godina. Nadam se da ćemo zahvaljujući tom koncertu steći još publike u Crnoj Gori", priča na početku razgovora za Vijesti Dragoljub Ilić, klavijaturista i osnivač Generacije 5. Kako kaže, na Cetinju će nastupiti u najjačoj postavi, koju će kao vokal predvoditi Dejan Najdanović Najda, a Ilić obećava da će opravdati reputaciju "dobrog živog benda".
Tokom dugogodišnje karijere Generacija 5 iza sebe ima bezbroj hitova, pa im kako ističe Ilić, nije lako da 37 godina svedu u dva sata programa.
"Trudimo se da napravimo koncepciju koncerta da publika, ali i mi budemo zadovoljni i uživamo na sceni. Nemamo mnogo tu izbora, pa je koncept nastupa da se napravi balans između brzih i laganih pjesama. Generacija 5 je poznata po tome što ima dobre balade i to su na neki način odmorišta za publiku, i zahvaljujući njima ona emotivno doživlja našu svirku. Svaki naš nastup je, u stvari, spoj energično-agresivnog pristupa i romantičnog i melodičnog", objašnjava sagovornik Vijesti. Kako festival teži da okupi jugonostalgičare, Ilić ne krije da je i on sam jedan od njih.
"Živio sam u to vrijeme i staru Jugoslaviju smo prošpartali uzduž i poprijeko. Imali smo i dvije jugoslovenske turneje i svuda sam se osjećao kao svoj. Čak se i danas tako osjećam", otkriva Ilić. To što se posljednjih godina sve više sluša muzika iz perioda Jugoslavije, on komentariše:
"Čini mi se nije stvoreno dovoljno novih imena koja bi zamijenila "stara". S jedne strane to je pitanje kvaliteta jer kada je postojala zemlja od 20 miliona stanovnika bila je veće tržište i samim tim veća konkurencija. Sada bez obzira na to koliko god svi vježbali nemate prave razmjene ideja. Ne postoji više ni zdrava konkurencija i samim tim je i pao kvalitet u svemu, pa i u muzici. Eto opet se sad obnavljaju te regionalne lige u košarci, vaterpolu, pa će doći i do fudbala. A muzika je tu najotvorenija i uvijek je pružala mogućnost da se ti regionalni okviri preskoče i da se tu stvori zdrava klima. Svjedoci smo da u Beogradu podjednako dobro nastupaju izvođači iz svih ostalih ex-Yu republika i pune dvorane i velike hale. To je pozitivno i krajnje je vrijeme da izađemo iz tih uskih interesa i okvira i da na te stvari gledamo kosmopolitski", smatra on.
No ipak, iako tako gledaju na muziku, od raspada Jugoslavije, Generacija 5 nije puno svirala po bivšim republikama.
"Najviše smo svirali u Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini. U Hrvatskoj smo nastupili nekoliko puta, a u Sloveniji nijednom. Razlog za to je i naša inertnost jer sam siguran da i tamo postoji publika koja se sjeća naših pjesama", zaključuje on.
Danas kvalitet nije primarna kategorija, već koliko se namećeš
Posljednji album "Energija" Generacija 5 je objavila 2006. godine, a sem spota za numeru "Soba hotela" članovi benda nijesu puno radili na njegovoj promociji.
"Prihvatam da je i do nas što nijesmo dovoljno promovisali pjesme, ali loša je situacija na tržištu. Danas kvalitet nije primarna kategorija, nego koliko te ima i koliko se namećeš. Mi nikad nijesmo znali da se nametnemo. Radimo svojim tempom, a činjenica je da se to ne odražava marketinški dobro po nas. Ono što mi dajemo na koncertima je energija koja je satisfakcija za to što nas nema duže”.
Bonus video: