Dva koncerta na Barskom ljetopisu: Nastupili Vasil Hadžimanov i novosadski Big Bend

U bendu Hadžimanov svira klavijature, bas Miroslav Tovirac, perkusije Bojan Ivković koji je bio i scat vokal, gitaru Branko Trijić, a bubnjeve Predrag Milutinović
85 pregleda 0 komentar(a)
Ažurirano: 29.07.2018. 12:43h

Koncertno ljeto u Baru u prethodna dva dana obilježili su premijerni nastupi sjajnih muzičara iz Srbije na XXXI Barskom ljetopisu koji su već obezbijedili epitet antologijskih na ovom festivalu. Pred punim gledalištem u Starom gradu, Vasil Hadžimanov bend sinoć je u prvom pojavljivanju pred barskom publikom oduševio sviračkim umiječem i energijom kojima je predstavio aktuelni album „Lines in the sand“ objavljen prije mjesec i po dana, koji je u cjelini izveden. Vrsni beogradski fjužn džez muzičari kojima je u interpretaciji jedne numere pomogla kaovokal i Marta Hadžimanov, Vasilova ćerka, ispraćeni su stoječim ovacijama posjetilaca koji su na bis nagrađeni kompozicijama „Zulu“ i „Dolazim“.

Vidno zadovoljan i reakcijama publike i ambijentom u kojem je nastiupao, Hadžimanov je poslije koncerta „Vijestima“ kazao da je i kompletan bend uživao u ovoj noći , potvrđujući da ova svirka nije bila „standardna“. On je potvrdio i da u koncertnom izvođenju ovih numera ima mnogo improvizacija.

"U ovoj muzici postoje te neke polazne tačke, osnove koje su praktično neka šema po kojoj se vodimo, ali, sve između je otvoreno i dozvoljenoje da ide u bilo kom pravcu, čak je poželjno i da se svaki put desi nešto novo. Preduslov je da oko sebe imaš fantastične muzičare koji su obrazovani, ne u smislu da imaju neke visoke škole, eto, (bubnjar) Peđa ništa nije završio od muzičke škole pa svira nevjerovatno, već da su „naslušani“ i da su svirali razne stilove. Tako možemo da u toku jedne numere odemo iz regea u drum'n'bass, ili iz tradicionalne balkanske muzike u neki otvoreni ambijentalni džez ili šta već se desi na ovim svirkama, Poenta je ta interakcija, slušanje jedan drugog.Pošto sviramo dosta dugo zajedno, znamo kako ko diše, ali neke stvari su potpruno iznenađenje z a nas i to je ljepota ove muzike. Kad se okružiš ovakvim ljudima i kad se desi ovakvo veče , ništa mi nije teško", rekao je „Vijestima“ Hadžimanov.

Potomak čuvene beogradske porodice muzičara, Vasil je sa 16 godina prvi put izašao na binu, a ove godine obilježava punih 30 godina profesionalnih nastupa. U postojbini džeza, SAD proveo je pet godina, uključujući školovanje na slavnom Berkli koledžu i godinu dana sviranja po klubovima Njujorka sa velikanima tamošnje džez scene, Na pitanje kada će konačno ovaj bend u kolijevci džeza pokazati domaćinima šta zna u najameričkijem muzičkom žanru, Hadžimanov je u šali odgovorio „kad nam daju vize“.

"Imao sam zadovoljstvo da u Americi učim od najboljih, to i primjenjujem i dan danas kad sviram sa ovim ljudima i pokušavam da ih insprišem na taj način. Dakle, bio sam tamo, znam da napravim poređenje, znam da bi pali svi u nesvijest kad bismo se pojavili tamo, bez obzira što j etamo centar svih dešavanja", dodao je Hadžimanov.

U bendu Hadžimanov svira klavijature, bas Miroslav Tovirac, perkusije Bojan Ivković koji je bio i scat vokal, gitaru Branko Trijić, a bubnjeve Predrag Milutinović.

Preksinoć je na Šetalištu kralja Nikole u organizaciji Barskog ljetopisa i TO Bar pred nekoliko hiljada posjetilaca premijerno u Crnoj Gori izvedena „Rok opera” koju su svirali novosadski Big Bend i orkestar Opere novosadskog Srpskog narodnog pozorišta. Hitove Queen, Led Zeppelin, Beatles, Pink Floyd, Procol Harum, Survivor, Doors, EKV, Olivera Mandića... obrađene u operskom maniru pjevali su Danka Adamov, Renata Starović Petošević, Maja Andrić, Dragana Keler, Zoran Šandorov, Vojislav Malešev i Jelena Končar, solistkinja opere SNP-a. Na sceni je bilo ukupno 60 muzičara koji je predvodio dirigent Fedor Vrtačnik, jedan od tvoraca ovog projekta.

"Ovo je velika priča postavljena prvi put na sceni Srpskog narodnog pozorišta u Novom Sadu 12. januara, koja je od tog momenta bukvalno rasprodata sedam puta. Ovaj projekat, vjerujemo, ima sjajnu budućnost. Mi smo dužni da modernom, savremenom slušaocu ponudimo ovakvu vrstu programa, prilagođavajući se pritom njemu. Muzika nije stala u XVIII ili XIX vijeku,ona teče, puno toga se konstantno dešava. Jednostavno moramo biti u toku, a rok opera to jeste. Upripremi je još jedan projekat ovakvih razmjera, koji će biti kombinacija opere i mjuzikla", kazao je Vrtačnik, aranžer i vođa novosadskog Big benda.

Galerija

Bonus video: