Srećan rođendan, Bob Marli!

Ikona rege muzike 11. maja 1981. preminula je u bolnici u Majamiju
67 pregleda 0 komentar(a)
Ažurirano: 06.02.2013. 10:44h

Robert Nesta Marli (Robert Nesta Marley) rođen je prije tačno 67 godina na Jamajci. Bio je plod ljubavi jednog marinca, bjelca, i mlade crnkinje. Ubrzo posle njegovog rođenja, marinac napušta Marlijevu majku.

Kako je njegova majka tražila posao, sele se u Trenčtaun iliti zapadni Kingston. U ovom velikom gradu Bob je bio okružen muzikom i muzičarima kojima se divio i pod čijim uticajem je razvijao svoj talenat. Mladima na Jamajci muzika je bila bijeg od surove realnosti i siromaštva.

Postaje učenik lokalnog pjevača Džoa Higsa (Joe Higgs). U to vrijeme na jamajčanskoj muzičkoj sceni bila je popularna ska muzika. Sa 17 godina snima svoj prvi singl “Judge Not”.

Godine 1963. Bob sa par prijatelja osniva grupu Wailing Wailers. Marli preuzima ulogu vodećeg pjevača. Nastaje debi pjesma “I’m Still Waiting”. Zatim naredne godine singl “Simmer Down” koji je zauzeo vrhove top listi na Jamajki. Uslijedio je niz singlova: “Let Him Go (Rude Boy Get Gail)”, “Dancing Shoes”, “Jerk in Time”, “Who Feels It Knows It” i “What Am I Supposed To Do”.

Okosnica Bobovog života i stvaralaštva bio je pokret Rastafari. Vlastiti pečat i simbolizam nalazio je u vjeri, odnosno sekti koja je veličala Rasa Tafarija Makonena (Ras Tafari Makonnen), potomka etiopske pravoslavno hrišćanske porodice, a nakon krunisanja prozvan je Hajle Selasije (Haile Selassie). On je predstavljao Boga koji će sve crnce vratiti u njihovu matičnu zemlju u Africi.

Marli u pjesmama spaja socijalnu snagu i religiozni misticizam, radeći sve to na stilizovan način, mijenjajući muzičku i kulturnu okolinu, i ulazeći u istoriju.

Kako je Marli bio govornik jamajčanskog naroda, uvijek je bio na meti političkih bandi. Tako je 3. decembra 1976. bio meta atentata. Grupa ljudi provalila je u njegov dom i pucala na njega, njegovu ženu i prijatelje. Na svu sreću nije bilo žrtava. Marli je nabijen emocijama održao besplatan koncert u Kingstonu kako bi se zahvalio omladini koja je pratila i cijenila njegov rad.

Albumi “Vibration” i “Exodus” mu donose status svjetskog i vrhunskog muzičara. Njegov singl “Jamming” plasira se među 10 najprodavanijih u Velikoj Britaniji, a uslijedilo je i sedam koncerata u Londonu. Tokom turneje povređuje palac na nozi, igrajući fudbal.

Povreda se proširila i Marli dobija rak, koji se mogao odstraniti samo amputacijom koju odbija, jer je protiv rastafarijanske vjere.

Ikona rege muzike 11. maja 1981. preminula je u bolnici u Majamiju. Neposredno pred smrt Bob Marli se krstio u etiopskoj pravoslavnoj crkvi.

Sahranjen je na Jamajci, a za svoj humanitarni rad dobio je jedno od najvećih priznanja Jamajke, Orden zahvalnosti.

Marli je imao sedmoro djece i svi su nastavili njegovim putem, baveći se muzikom.

Galerija

Bonus video: