U okviru posebnog segmenta manifestacije Kotor art Don Brankovi dani muzike, posvećenom džezu, na Pjaci od muzike, u nedjelju, 11. avgusta publici će se predstaviti i Đorđe Obradović kvintet, sa početkom u 23 sata, a ulaz je besplatan.
U pitanju je džez kvintet, na čelu sa Kotoraninom, vokalistom Đorđem Obradovićem, koji je diplomirao moderno pjevanje (performans na L’Aula Conservatori de Música Moderna y Jazz) u Barseloni, u okviru Berklee International Networka.
Pored njega, džez sastav čine i Maks Kočetov, saksofonista koji se nakon studija na kijevskom muzičkom koledžu R. M. Gliere na odsjeku za saksofon, usavršavao u Njemačkoj i Francuskoj, kao i pijanista Andreja Hristić, koji se školovao na Anton Bruckner Univerzitetu u Lincu, a kasnije i na Berklee College Of Musicu u Bostonu.
Članovi Đorđe Obradović kvinteta su i Boris Šainović (kontrabas) student Fakulteta muzičke umetnosti u Beogradu i Miloš Grbatinić (bubanj) koji je nakon upisa istih studija na odsjeku bubnjevi, sarađuje sa Big Bandom RTS-a gdje je imao priliku da nastupa sa imenima kao što su Duško Gojković, Stjepko Gut, Heinz von Hermann, Samuel Blaser…
Obradović, koji je sarađivao sa renomiranim muzičarima poput Gonzala del Vala, Bernata Guardia Arenasa i mnogim drugim, a koji trenutno živi u Novom Sadu i predaje pjevanje u svojoj školi u Beogradu, pričao je za "Vijesti" pred nastup na Kotor artu.
Na početku razgovora otkrio je šta ljubitelji džez muzike mogu očekivati u nedjelju od njegovog kvinteta.
„Repertoar je raznovrstan. Trudili smo se da odaberemo standarde koji na najbolji način prenose našu viziju džeza“, objasnio je on, a zatim priznao i da ima pozitivnu tremu s obzirom na to da će nastupiti pred svojom, kotorskom publikom.
„Pozitivna trema je uvijek prisutna baš iz razloga što nastup pred našom publikom od nas samih zahtijeva da damo svoj maksimum i budemo najvjernija slika onoga što zaista jesmo i kakve nas oni zapravo i poznaju“, tvrdi Kotoranin.
Obradoviću ovo nije prvi nastup u Crnoj Gori, pa je bio u prilici da uporedi domaću publiku sa inostranom.
„Generalno je publika koja sluša džez specifična i nekako svuda ista. Izazov je privući one koji ne vole džez ili ga prosto ne poznaju i navesti ih da zarone u taj poseban muzički stil i pronađu ono što odgovara njihovom senzibilitetu“, poručuje muzičar, koji radi u Novom Sadu i Beogradu.
Upravo zato koristi prilike da posjeti svoj rodni grad, ali ovoga puta nije u prilici da ostane duže.
„Ovog ljeta zbog obaveza u Srbiji nisam u mogućnosti da ostanem koliko bih zaista želio, ali vjerujem da ću idućeg ljeta više vremena provesti u Crnoj Gori i uživati, kako profesionalno tako i sa svojom porodicom“, priznaje on.
Na pitanje da li će prisustvovati nastupima drugih izvođača, Obradović kaže:
„Izuzetno mi je žao što nisam u mogućnosti da ispratim sjajan program još sjajnijeg festivala. Posebno me raduje činjenica da festival iz godine u godinu postaje sve kvalitetniji, posjećeniji i svestraniji sa velikim akcentom na mladim talentima“.
Kotoranin je otkrio i koji koncerti u okviru ove manifestacije su mu posebno privukli pažnju.
„‘Umjetnost sjećanja - The art of rememberance’ i ‘Berghain Inspiration - No borders orchestra’ su dva koncerta koje bih izdvojio kao prave simbole Kotor arta upravo zbog te muzičke svestranosti i posvećenosti univerzalnim životnim porukama“, zaključuje on i na kraju otkriva da li će imati još nastupa u Crnoj Gori.
„Avgust je mjesec kada su muzičari rastrzani između festivala i koncerata sa jedne i odmora sa druge strane. Trenutno nismo u mogućnosti da organizujemo još neki nastup u Crnoj Gori, a već krajem avgusta nas čeka nastup na Gradić festu u Novom Sadu“, pohvalio se on.
Bonus video: