Naša je obaveza da tradicionalnu muziku sačuvamo od zaborava

Ana Klepić dirigentica dječijeg hora Zvjezdice priča o kompilaciji “Djeci Crne Gore s ljubavlju” na kojoj su obradili narodne pjesme

2472 pregleda 0 komentar(a)
Dječiji hor "Zvjezdice", Foto: Facebook
Dječiji hor "Zvjezdice", Foto: Facebook

Dobra ideja ne može da zastari bila je sigurna dirigentica “Zvjezdica” Ana Klepić, kada je prije skoro deset godina osmislila projekat u kojem će članovi hora pjevati crnogorske narodne pjesme. Realizacija projekta krenula je nekoliko godina kasnije, a tek nedavno objavljen je album “Djeci Crne Gore s ljubavlju”, na koji je ne samo ona, već i sva djeca, mnoga koja više i nijesu dio ovog kolektiva, ponosni.

“Reakcije su izuzetno pozitivne, dobijamo najljepše komentare i pohvale sa svih strana. Stiglo nam je mnogo poruka od roditelja i djece koji kažu da uživaju u slušanju novog CD-a, što me jako raduje”, kaže u razgovoru za “Vijesti” Ana Klepić dirigentica hora Zvjezdice.

Na ovom albumu radili su dugi niz godina, a o tome koliko je bilo teško odabrati repertoar i uopšte realizovati kompletan projekat, sagovornica “Vijesti” kaže:“Sama ideja nastala je još 2012. godine, ali smo u realizaciju, zbog drugih obaveza, krenuli tek 2016. kada smo premijerno izveli sve ove numere na koncertu ‘Crna Gora krilata kolijevka’. Nakon uspješnog koncerta, odlučili smo da bi bilo lijepo da izdamo CD i notnu knjigu, kako bi pjesme bile dostupne što većem broju djece i da bi se sve sačuvalo na jednom mjestu. Izdanja za djecu, a naročito ovog tipa, gotovo da i ne postoje, pa je i to bio dodatni motiv”, priznaje Klepić i dodaje da su numere uvježbavali i radili na njima više mjeseci.

“I snimanja su trajala dugo, od septembra 2018. do januara 2019. Na kraju, taj dio nam je lakše pao od onog koji je slijedio, a to je traženje načina da izdamo CD i knjigu. Kada smo uspjeli da obezbijedimo finansije nastupila je korona i dodatni problemi, tako da smo morali još pričekati i evo, konačno projekat je realizovan. Nažalost, dok smo dočekali izdanje, mnoga od djece koja su u svemu učestvovala odrasla su i više nijesu članovi hora, ali to je tako u radu s najmlađima”, dodaje Klepić.

Ovoga puta na CD-u su se našle obrade narodne pjesme, a to je bio način da se tradicionalna muzika približi mališanima.

“Slušajući sve te naše pjesme, shvatila sam da nijesu naročito privlačne djeci u izvođenju odraslih pjevača uz narodne orkestre. Onda sam na probama polako isprobavala jednu po jednu i pratila kako ih prihvataju, tako da je ovaj izbor načinjen na osnovu njihovih reakcija. One koje su najbolje prihvatili, uvrstili smo u repertoar. Posebno su bili oduševljeni kada su tokom učenja otkrivali kako lijepo zvuče dvoglasni i troglasni aranžmani uz klavirsku pratnju, pa su ih jako rado izvodili uživo”, priča dirigentica čiji je otac Marko, inače nekadašnji vođa ovog dječijeg hora takođe bio uključen u ovu priču.

“Aranžmane je radio najviše moj otac Marko, ja sam pomagala, a dosta udjela imao je i Aleksandar Gajić, kod kojeg smo sve snimali, dok je Vili Ferdinandi učestvovao u zapisivanju. Ne mogu reći da nije bilo teško, ali kao što sam već napomenula, birali smo repertor za koji smo smatrali da se može prilagoditi i lijepo zvučati u izvođenju dječijeg hora. Kada dugo radite s djecom, onda vremenom shvatite šta najbolje prihvataju, pa smo tako i u ovom radu osluškivali njihov senzibilitet”, napominje Ana.

Kao što je već istakla, uz album je došla i notna knjiga sa ispisanim pjesmama i notnim zapisima, a smatra da je bitno da na ovaj način od malena učimo da čuvamo folklor i tradiciju našeg naroda.

“Danas je djeci dostupno mnogo sadržaja upitnog kvaliteta, pa je sve teže zadržati vezu s izvorom. Narodna muzika, poezija, uopšte folklor, čine dušu jednog naroda. Naša je obaveza da to čuvamo i prenesemo mlađim generacijama. Lijepo je i važno svako muzičko obrazovanje, ali ne smijemo zaboraviti ono naše izvorno, što nas podsjeća na to šta smo, ko smo i odakle smo”, zaključuje Klepić.

Danas je djeci dostupno mnogo sadržaja upitnog kvaliteta, pa je sve teže zadrzati vezu s izvorom. Narodna muzika, poezija, uopšte folklor, čine dušu jednog naroda. Naša je obaveza da to čuvamo i prenesemo mlađim generacijama.

Bonus video: